Pripovijetka je vrsta kratke proze u kojoj se, baš zbog njezina obujma, često sadržaj mora sažeti. Pripovijetka je moderna književna forma, a u mnogočemu je slična kratkoj priči, osim što može biti mnogo dulja od nje. Za razliku od kratke priče, pripovijetka može imati više likova, pa čak i više glavnih likova, ali poput kratke priče ima samo jednu (glavnu) radnju.
Pripovijetka kao književna forma potječe još iz vremena usmene književnosti. Izravni je potomak klasičnih epova koji su sadržavali likove, radnju i pouku, samo su epovi bili napisani u pjesničkoj formi kako bi bili pamtljiviji. Pripovijetka je s druge strane bila pamtljiva jer je bila kratka i ne suviše komplicirano napisana. Upravo se zbog toga i lakše usmeno prenosila, sve dok ne bi zapisala. Na razvoj su pripovijetke velikog utjecaja imale i bajke, ali i anegdote, jer su one u rimskoj književnosti bile kratke, dovitljive priče s poukom, što su odlike koje je naslijedila i ova književna forma.
U 14. stoljeću usmene priče počele su se i zapisivati. Prvi i najpoznatiji primjerci kratkih priča, tj. pripovijetki su “Dekameron” Giovannija Boccaccia i “Canterburyjske priče” Geoffreyja Chaucera. U 17. stoljeću kratka se priča nazivala novelom, a tek u 19. stoljeću probio se izraz pripovijetka, nastao razvitkom moderne pripovijetke.
Pripovijetka kao žanr ustalila se u 19. stoljeću u Italiji. Nakon zbirki pripovjedaka braće Grimm i ostalih sakupljača usmene, narodne književnosti, rasla je popularnost i ostalih pisaca pripovjedaka i kratkih priča, kao što je bio Edgar Allan Poe, Nikolaj Vasiljević Gogolj i Anton Čehov.
Početkom 20. stoljeća diljem zapadnog svijeta počeli su se pojavljivati časopisi koji su popularizirali pripovijetku upravo zbog njenog kraćeg formata (od primjerice, romana). Ovakvi časopisi često su uz svoje brojeve (ili unutar njih) tiskali kratke priče i pripovijetke. Neke od njih postali su jedne od najpoznatijih ostvarenja svjetske književnosti, kao što je to, na primjer, Hemingwayeva pripovijetka “Starac i more“.
Poznati hrvatski pisci pripovijedaka su Slavko Kolar, Vladimir Nazor, Branko Ćopić, Dinko Šimunović, Ivan Goran Kovačić i mnogi drugi.
Odgovori