Individualizam je nauka koja postavlja pojedinca iznad svih društvenih skupina, poput obitelji, zajednice, države i slično. Ova ideologija polazi od teze da je pojedinac zaslužan za bilo kakvu ljudsku djelatnost, postignuće ili općeniti rast, jer je sve to rezultat njegova rada, odluka, težnji i slično.
U individualizmu se uvijek naglašava isključivo vrijednost i osobitost pojedinca. Pojedinac može biti dio nekakve skupine, ali skupina nikada ne može odražavati sve vrijednosti baš svakog svog (individualnog) člana. Individualnost je široka i kompleksna i upravo je u tome njezina vrijednost i jedinstvenost. Za razliku od univerzalizma, u individualizmu postoji samo pojedinačnost koja se nikada ne može posve uklopiti u kolektiv.
Ova nauka smatra da bi se sve moralne, društvene, političke, ekonomske, pa i umjetničke vrijednosti trebale postavljati s obzirom na čovjeka kao individue. To stajalište primjećujemo u filozofskim naukama iz kojih je kasnije potekao liberalizam, ali i kapitalizam.
Individualizam se u književnosti posebno štovao u renesansi, romantizmu, te kasnije u nekim modernističkim i avangardnim pravcima. On je nalagao da umjetnost, pa tako i književnost, bude usmjerena na čovjeka kao pojedinca te da time prikazuje njegova osobna htijenja za intelektualnim i duhovnim razvojem (u renesansi), za iskazivanjem osobne emotivnosti (u romantizmu), traženju vlastite svrhe u postojanju analizom psiholoških karakteristika (u moderni) te stvaranju umjetnosti kao osobnog izraza koji okolini ne mora nužno biti logičan ni shvatljiv (avangardni pravci).
Individualizam kao pojam dolazi od latinske riječi individuus, što znači nedjeljiv.
Odgovori