Kasni modernizam spada u razdoblje od 1940-e do 1960-e godine. Javlja se nakon avangarde koja sada slabi i gubi na popularnosti, a prije postmodernizma. Kasni modernizam označava svojevrsni prijelaz prema postmodernizmu.
Za vrijeme kasnog modernizma pokušava se obnoviti realistička tradicija, a književno djelo se promatra kao cjelina. Autori svoja djela posvećuju bitnim temama s velikim fabulama i strukturama. Povezuju književnost s filozofskim sistemima što se naziva egzistencijalizam. Književnost se pokušava osloniti na tradiciju, a autori su u svojim djelima orijentirani na ono što njima odgovara.
Kasni modernizam je i vrijeme u kojem dolazi do problema razlikovanja i granica. Autori pokušavaju svojim djelima odgovoriti na opsežne teme i probleme kao što su fašizam, komunizam, dekolonizacija i fanatizam.
Autori kasnog modernizma
Autori koji su obilježili razdoblje kasnog modernizma su: Eugene Ionesco, Mihail Bulgakov, Pablo Neruda, Jean-Paul Sartre, Ernest Hemingway, Albert Camus, Samuel Beckett, J. D. Salinger i mnogi drugi.
Najvažnija djela kasnog modernizma
Majstor i Margarita djelo je autora Mihaila Bulgakova. Autor nam prenosi priču pisca koji je pisao roman o suđenju Isusu i o Ponciju Pilatu. Roman nije bio primjeren i pisca su proglasili ludim. Završio je u ludnici nakon čega ga je uskoro spasila Margarita uz pomoć samog vraga Wollanda.
Bulgakov je ovim djelom oštro kritizirao tadašnje komunističko moskovsko društvo koje je umjetnicima nametalo cenzure.
Roman Mučnina autora Jean-Paul Sartrea filozofsko je djelo napisano u obliku dnevnika. Glavni lik je Roquentin koji živi, djeluje i istražuje u jednom gradiću. Opisana je njegova svakodnevica koja je jednolična i odvija se svaki dan na istom putu, između knjižnice i gostionice. Opsjednut je s mislima o besmislenosti postojanja, a to se očituje u dijalozima s drugim likovima.
Jean-Paul Sartre je i glavni utemeljitelj egzistencijalizma. U egzistencijalizmu učimo na vlastitim greškama i sami se formiramo. Imamo mogućnost slobodnog izbora i pitanje odgovornosti. Sartre je bio jedan od prvih autora koji je uveo filozofiju u roman tako što je opisao glavnog lika, njegova filozofska stajališta, svijest i uvjerenja.
Roman Životinjska farma Georgea Orwella alegorijski je roman koji je postigao veliki uspjeh. Politički je roman koji je strašno osudio Staljinovu politiku. U romanu se životinje pobune protiv ljudi, no uskoro postoji i među životinjama hijerarhija i postoje oni koji se izdvajaju.
Roman Georgea Orwella objavljen nakon 2. svjetskog rata. Radnja romana odvija se u izmišljenoj državi Oceaniji, u totalitarnom društvu. Glavna radnja se događa u Ministarstvu istine te opisuje pojedinca čiji život je pod nadzorom. Autor nam opisuje kako je tanka granica između javnog i privatnog.
Roman Stranac najbolje je djelo autora Alberta Camusa. Radnja se odvija u Alžiru kada Mersault saznaje da mu je majka umrla. On odmah nastavlja svoj život, bez imalo tugovanja i osjećaja. Autor nam je ovim likom prenio priču otuđenog čovjeka koji nije pronašao mjesto u svijetu.
Odgovori