Figure riječi ili tropi su stilske figure koje nastaju promjenom osnovnog značenja riječi. Oni utječu na vrlo slikovito izražavanje jer se riječi koriste u prenesenom značenju, pa tako utječu na bogatstvo mogućnosti upotrebe jezika.
Izraz tropi dolazi od grčke riječi tropos, a znači “obrat”. Ta riječ vrlo dobro opisuje karakter ovih jezičnih figura, jer značenje riječi ili izraza unutar ovih figura nikada nije ono koje se prvotno očekuje i možda su najkompliciranije za prepoznavanje i tumačenje.
Figure riječi čine:
Metafora – stilska figura u kojoj neke riječi ili izrazi nosi preneseno značenje. Jedna značajka unutar izraza povezuje se s drugom značajkom i tako se ostvaruje prijenos značenja. Metaforom se stvarni izraz zamjenjuje ljepšim, ali nosi istu poruku.
Metafora se naziva i skraćenom poredbom. Npr.: “Cijeli je svijet pozornica/ i svi su muškarci i žene tek glumci:/ imaju svoje izlaske i ulaske” (W. Shakespeare, “Kako vam drago”)
Metonimija – stilska figura u kojoj se nekakvi odnosi ili radnje zamjenjuju imenima, pa se tako značenje izraza prenosi na riječ logičkim putem. Npr.: “Danas smo imali ispit iz Krleže.”
Personifikacija – stilska figura u kojoj se životinjama, stvarima, prirodnim pojavama, neživim objektima ili bilo čemu što nije čovjek, daju ljudske osobine, poput govora, osjećaja, razuma i slično, npr.: “Olovne i teške snove snivaju/ Oblaci nad tamnim gorskim stranama;/ Monotone sjene rijekom plivaju…” (A.G. Matoš, “Jesenje veče”)
Sinegdoha – stilska figura u kojoj se jedan dio uzima kao primjer za cjelinu. Ona je podvrsta metonimije. Npr: “Kad vidim te ruke bezbrojne što se pružaju poslu,/ kad vidim tu volju napetu da se mravinjak preuredi” (T. Ujević, “Pogledi u praskozorju”)
Eufemizam – stilska figura u kojoj se neki izraz zamjenjuje blažim izrazom, zbog bontona, izraza poštovanja, umanjivanja težine situacije i slično. Npr.: “A njega nema, i nema, i nema,/ I nema ga više…” (D. Cesarić, “Balada iz predgrađa”)
Epitet – stilska figura koja služi da bi pobliže opisala riječ uz koju se nalazi. Ona je atribut uz imenicu uz koju stoji, a po vrsti riječi najčešće je pridjev. Npr.:”Đurđic, sitan cvjetić, skroman, tih i fin…” (A.G. Matoš, “Srodnost”)
Alegorija – stilska figura koja se može objasniti kao produžena metafora. Ona se očitava ne samo u izrazu, već i u cijelo slici, radnji ili pjesmi. Da bi se ona ostvarila, cijeli niz stihova, slika ili rečenica mora se moći prenijeti na neke druge pojave o kojima u tom tekstu izravno nema ni riječi.
Simbol – stilska figura u kojoj neki pojam, predmet ili lik zamjenjuje neki posve drugi pojam, radi njegovog lakšeg prepoznavanja. Simbol se koristi kao izraz prenesenog značenja koji se ustalio u govoru, pismu ili općenito u kulturi. Npr.: Golubica je simbol mira.
Odgovori