Antiteza je stilska figura misli čija se upotreba zasniva na suprotnosti, odnosno opreci. Kako bi se naglasio neki kontrast, ponajviše u pjesmama, autori postavljaju u suprotnost dva različita pojma, rečenice, riječi ili predmete.
Kada se takvi pojmovi postave tik jedan uz drugog, ne možemo ne vidjeti kontrast, odnosno antitezu, koju nam je autor želio i prenijeti.
Što je antiteza
“Antiteza” doslovno znači “suprotno” – obično predstavlja suprotnost tvrdnji, konceptu ili ideji. U literarnoj analizi antiteza je par izjava ili slika u kojima jedna preokreće drugu. Par je napisan sličnim gramatičkim strukturama kako bi pokazao više kontrasta. Antiteza se koristi za naglašavanje koncepta, ideje ili zaključka.
Vrste antiteze
Posebne vrste antiteze su:
- Oksimoron
- Slavenska antiteza
Oksimoron
Oksimoron je stilska figura koja spada u skupinu jezičnih figura i to figura misli. To je vrsta antiteze od samo jednog člana u kojem se spajaju dva antonima, dva pojma suprotnog značenja.
Spajanjem tako kontradiktornih, posve nespojivih riječi u jedan izraz, dobivamo logički nezamislive izraze, poput: vrući led, mladi starac, ljetna zima…
Oksimoron – više informacija >>
Slavenska antiteza
Slavenska antiteza je vrsta je poredbe karakteristična za velik broj hrvatskih narodnih, odnosno epskih pjesama. Najčešće stoji na početku pjesme u obliku dvojbe koja je postavljena pitanjem. Slijedi negativni odgovor uz korištenje prethodnih slika, pojmova i spoznaja. Antiteza završava utvrđivanjem radnje. Njome pjesnici žele postići poseban efekt iznenađenja i privući pažnju čitatelja.
Slavenska antiteza – više informacija >>
Primjer antiteze
“Ovo je mali korak za čovjeka, ali velik skok za čovječanstvo.” (Neil Armstrong, 1969.)
U ovom primjeru Armstrong se referira na čovjeka koji hoda po mjesecu. Iako je za većinu hodanje (koraci) uobičajena aktivnost, napraviti korak na Mjesecu veliko je dostignuće za cijelo čovječanstvo.
“Griješiti je ljudski, a opraštati božanski.” (Aleksandar Pope)
Ovaj se primjer koristi kako bi se istaknulo da ljudi posjeduju i ovozemaljske i božanske kvalitete; svi mogu pogriješiti, ali također imaju moć druge osloboditi krivice.
Primjer antiteze u hrvatskoj književnosti
Primjer 1 – Hasanaginica
“Što se bijeli u gori zelenoj?
Il’ su snijezi, il su labudovi?
Da su snijezi, već bi okopnili,
labudovi već bi poletjeli.
Nisu snijezi, nit su labudovi,
nego šator age Hasan-age.”
Primjer 2 – Dragutin Tadijanović, “Prsten”
“Preda mnom, da se ruka moja neće nikada
Rastati od prstena, od prstena od srebra,
S kamenom tamnim kao krv, a zovu ga karneol”
Primjer 3 – Vladimir Nazor, “Dvoji anđeli”
“Bučni su anđeli tuge…
Al anđeli radosti šute.”
Karakteristike antiteze
Antiteza se može činti dvosmisleno. Za početak ćete primijetiti kako se svaki od gore navedenih primjera dijeli na dva dijela . Dijelovi su odvojeni crticom, zarezom ili riječju “ali” ili “a”. Antiteza uvijek ima tu višedijelnu strukturu (obično postoje dva dijela, no ponekad se može sastojati i od više, kao što smo vidjeli na primjerima iznad). Dijelovi nisu uvijek tako očiti kao u ovim primjerima, ali uvijek ih je lako primijetiti.
Također možete primijetiti kako drugi dio svakog primjera sadrži izraze koji u prvom dijelu preokrenu pojmove: mali korak u odnosu na veliki; ljudski nasuprot božanskom. U svakom od primjera nalazi se nekoliko suprotnih izraza, što je sasvim uobičajeno u antitezi.
Na kraju, primijetit ćete da svaki od primjera osim suprotnosti sadrži i neke paralelne strukture i ideje. Ovo je ključno! Dva dijela nisu jednostavno oprečne izjave. Oni su podudarni par koji ima mnogo gramatičkih struktura ili zajedničkih pojmova; pojedinačno su, međutim, suprotni.
Važnost suprotstavljanja
Antiteza je u osnovi složen oblik suprotstavljanja. Dakle, njegovi učinci su prilično slični suprotstavljajući jednu stvar drugoj može naglasiti ključne osobine onoga što im se govori. U citatu Neila Armstronga, na primjer, ogroman značaj prvog koraka na Mjesecu postaje živopisniji uspoređujući ga s malim i običnim pokretom.
Antiteza se može koristiti i za izražavanje znatiželjnih kontradikcija ili paradoksa. Opet, citat Neila Armstronga dobar je primjer: Armstrong zbunjuje činjenicom da mali, običan korak – ne toliko različit od milijuna koraka koje radimo svaki dan – može predstavljati tako ogromno tehnološko dostignuće kao što je slijetanje na Mjesec.
Paradoksalno je da se antiteza može koristiti i da pokaže kako dvije naizgled suprotnosti mogu biti slične.
Zaključak
Antiteza se sastoji od tri dijela:
- Dva ili više dijelova
- Suprotne ideje ili izraze
- (obično) paralelna gramatička struktura
Kako koristiti antitezu
S obzirom na to da je antiteza tako složena retorička vrsta i toliko prisno vezana za značenje određenih rečenica, najbolje je ne igrati se s njenom upotrebom, posebno u istraživačkim radovima ili nekom tehničkom tekstu. Umjesto toga, jednostavno pustite da se antiteze pojave tamo gdje prirodno djeluju. Budući da naglašavaju određenu točku ili zaključak, mogu se upotrijebiti u svemu, od poezije i proze, do govora i oglašavanja. Ali ako pokušate silom koristiti antitezu u svom pisanju, riskirate da iskrivite ono što želite reći, ili barem da vaš tekst ne bude dovoljno jasan.
Umjesto da direktno vježbate antitezu, možete pokušati koristiti paralelnu strukturu, što će često rezultirati stvaranjem vrlo učinkovite antiteze.
Paralelna struktura je upotreba istih vrsta riječi i gramatičkih struktura u dva dijela rečenice. Na primjer:
“Pisala je knjigu, podučavala razred i ocjenjivala studente.”
Iznad naveden primjer nije antiteza. Međutim, ipak je rečenica koja koristi paralelnu strukturu. Zatim pogledajmo nekoliko primjera paralelne strukture koji su ujedno i primjeri antiteze:
“Da li biste radije velika riba u malom ribnjaku ili mala riba u velikom ribnjaku ?”
“Bio je hrabar na riječima , ali kukavica na djelima.”
Osim njihove paralelne strukture, ovi primjeri također imaju obrnute ideje – i zato su svi primjeri antiteze.
Odgovori