Pojam saga ima nekoliko značenja. U općem smislu ona označava pripovijest koja se očuvala prenošenjem usmenom predajom. Nekada su se sagama nazivale isključivo skandinavske i germanske narodne priče, također prenošene usmenom predajom, koje su govorile o tradiciji, vjerovanjima i legendama tih naroda. Autor neke sage u oba slučaja nije poznat. Skandinavci unutar svoje narodne književnosti razlikuju narodne sage i sage o životinjama, što bi kod nas bile basne, a kasnije su se razvile i sage o herojima, koje nalikuju epovima.
Ovakve sage mogu biti sage o norveškim kraljevima i njihovoj vladavini, sage o nordijcima koji su se u 10. stoljeću doselili na Island, suvremene sage – one koje su pisali suvremenici islandskih biskupa u 12. i 13. stoljeću, sage o pradavnim vremenima koji govore o nordijskoj mitologiji i, posljednje, viteške sage, koje su zapravo prijevod francuskih viteških romana.
Stilski, ovakve vrste sagi uvijek su prozna djela, a samo neki njihovi dijelovi mogu biti pjesme.
U novije vrijeme izraz saga više ne vrijedi samo za nordijsku književnost. Danas on označava sva složena djela, napisana u više nastavaka, koja govore o dugom vremenskom razdoblju i nizu likova koje okupira slična problematika. I ova vrsta saga ima epski karakter, jer govori o junacima i njihovoj borbi .
Sage su i u ovom slučaju uvijek prozna djela, jer jedino se romanesknim zapisom može dočarati složena struktura ovakvih priča. Pojam saga dolazi od islandske riječi saga, što znači pripovijetka i riječi segja, što znači pripovijedati ili kazivati.
Odgovori