Basna je vrsta epske priče u kojoj su glavni likovi životinje. Ona je specifična po tome što u njoj životinje imaju ljudske osobine. Životinje u basnama mogu razmišljati i pričati kao ljudi, a uz to, njihovi karakteri također su jako sličnim ljudskima. U basnama različite životinje najčešće predstavljaju različite ljudske karaktere ili osobine. Na primjer, mudrost uvijek pripisujemo sovi, lukavost lisici, zec je uvijek brzoplet, ali i domišljat, medvjed je malo manje pametan, ali jako snažan pa ga se svi boje, ptice su vrckave i tako dalje. Zato se i kaže da se u basnama alegorijski prikazuju sudbine ljudi, međuljudski odnosi, najčešće se i izruguju ljudske slabosti ili hvale njihove odlike. Rijetko kada ćemo naići na basne gdje su karakteri životinja drugačiji od onih ustaljenih. Baš poput bajke i basna je veoma poučna. I ona na kraju ima pouku koja proizlazi iz sudbine njenih likova. Svi likovi koji se kroz basnu ponašaju loše, na kraju i završe loše, a oni koji su kroz priču bili dobri i uzorni, na kraju ima slijedi nekakva nagrada, koja je, ako ništa, bar moralna.
Basne su se kao dio književnosti prvi put pojavile u staroj Grčkoj, kod pisca Ezopa koji je najvjerojatnije živio u 6. stoljeću prije Krista. Njegove priče, kojih ima preko 420, i danas se čitaju, a znamo ih pod njihovim slavnim nazivom Ezopove basne. Ezopove basne najprije su se širile isključivo usmenom predajom, ali su se svejedno uspjele sačuvati u svom izvornom obliku. Vjerojatno zato što su kratke i veoma upečatljive.
Osim u Grčkoj, basne su se još u 4 stoljeću prije Krista pričale i u staroj Indiji. Tada je nastala znamenita zbirka indijskih basni zvana “Pančatantra”.
Najpoznatiji pisac suvremenih basni je Jean de la Fontaine. Uz njega, tu su i Gotthold Ephraim Lessing i Ivan Andrejevič Krilov, iako utjecaj basni vidimo i kod mnogih drugih značajnih pisaca i knjiga (na primjer, U “Knjizi o džungli”, “Dr. Doolittleu” i mnogim drugima.).
I u hrvatskoj književnosti imamo značajne pisce basni, od kojih su najpoznatiji Gustav Krklec i Ivana Brlić-Mažuranić.
Odgovori