Rokoko je umjetničko razdoblje koje je vladalo u 18. stoljeću, za vrijeme francuskog vladara Luja XV., stoga se ono još naziva i “stilom Luja XV”. Ovaj stil javio se 1720. godine u Francuskoj, odakle se u pola stoljeća proširio diljem Europe.
Rokoko je zapravo podvrsta baroka. Ima mnogo zajedničkih točaka s njim, samo što je rokoko nešto manje raskošan od njega. Ovaj stil je laganiji, prozračniji, prirodniji od baroknog, jake boje zamijenjene su pastelnima, veliki kič zamijenjen je nešto jednostavnijim uređenjem kako bi život bio udobniji. Ono što vlada rokokoom je civiliziranost, privatnost i ženstvenost. U ovom razdoblju dominirala je “ženska umjetnost”, pa je zabava i djetinji duh bio dominantan.
Rokoko se najprije razvio u polju umjetnosti, posebno s obzirom na unutarnji dizan i dekoracije. On se nikada nije značajno proširio i na druge grane umjetnosti. Ipak, kada kažemo rokoko, mislimo na blažu, elegantniju verziju baroka, što se može primijeniti i na slikarstvo, glazbu i književnost. Ipak, književnost je utjecala na pad rokokoa, nakon što su, šezdesetih godina 18. stoljeća književnici poput Voltairea i Blondela počeli kritizirati kič i pretjerivanje ovog stila, optužujući ga za degradaciju umjetnosti.
Nakon pada, rokoko je ponovo oživljen početkom 19. stoljeća u Engleskoj, kada su na cijeni bili predmeti stila Luja XV.
Rokoko u književnosti nije se mnogo razlikovao od barokne književnosti. Djela nastala u ovom razdoblju odlikuju se vedrinom i gracioznošću, ali i jednostavnim, lakomislenim temama u kojima se život prikazuje kroz razuzdanost i neponovljiva prilika za hedonizam. U ovom razdoblju ponovno je postala popularna anakreontska pjesma, koje je slavila zabavu, pjesmu, piće, tjelesnu ljubav i slično, a popularne su bile i basne, satire, humoreske, humoristični romani i pastoralne komedije. Naglasak u književnosti je u ovom razdoblju uvijek samo na zabavi. Značajni pisci ovog razdoblja bili su Voltaire i Alexander Pope.
Pojam rokoko dolazi od francuske riječi rocaille, koja označava dekoracije od kamenja i školjaka i riječi barocco, koja označava barok, a u doslovnom prijevodu znači nepravilni biser.
Odgovori