Pustolovni roman tematska je vrsta romana, a da bi se neki roman mogao svrstati u ovaj žanr mora sadržavati neke značajke. Tri najvažnije značajke pustolovnog romana su: romantika prostora, izvanredna situacija i junaštvo likova. To znači da se pustolovni romani gotovo uvijek događaju u nekakvom zanimljivom prostoru – na brodu, na pučini, na pustom otoku, Divljem zapadu, u prašumi, pustinji ili u “podzemlju” grada. Mjesto radnje mora biti nesvakidašnje, zanimljivo, ponekad opasno i s prepuno prilika za istraživanje i avanturu.
Situacija u kojoj se likovi nađu mora biti uzbudljiva i pomalo opasna, a sam lik mora biti izdržljivi junak koji će uspjeti hrabro izvući se iz svih opasnosti. On mora biti fizički i psihički superioran, primjer i idol djeci i odraslima. On mora biti moralan, hrabar, na strani dobra i na kraju izaći kao pobjednik.
Likovi pustolovnog romana su najčešće istraživači, pustolovi, moreplovci, gusari, kauboji ili Indijanci, tragači za zlatom ili robijaši. Njihovi podvizi moraju biti veliki, zgode u kojima se nađu moraju biti neobične, pune uzbudljivih događanja i, po mogućnosti, dalekih putovanja. Oni se moraju naći u nekoj pustolovini, a pustolovina se definira kao hrabar pothvat u kojem junacima prijeti pogiblja, dok njen rasplet ovisi o mnogim događajima koje je nemoguće predvidjeti.
Ukratko, tematska konstrukcija pustolovnog romana uvijek je ista i jednostavna: superiorni, izdržljiv junak mora savladati teškoće kako bi izvršio važan zadatak. On savladava opasnosti uz pomoć prijatelja, a put do cilja otežavaju mu njegovi neprijatelji. Na kraju, upravo junak mora iz zadane situacije izaći kao pobjednik, dakle mora doći do cilja i ispuniti zadatak.
Podvrste pustolovnog romana su: gusarski romani i općenito romani o moreplovcima, robinzonijade, westerni, istraživački romani, traženje zakopanog blaga, a ponekad i detektivski ili općenito krimi-romani, znanstvenofantastični romani ili oni povijesni
Prva književna djela koja imaju odlike pustolovnog romana su Homerova Odiseja i Cervantesov Don Quijote, ali se prvim pravim pustolovnim romanom smatra Robinson Crusoe Daniela Defoa, napisan 1719. godine.
Najpoznatiji hrvatski pisci modernog pustolovnog romana za djecu su Ivan Kušan, Ante Gardaš, Zlatko Krilić, Hrvoje Hitrec, Milivoj Matošec, Dubravko Jelačić Bužimski i drugi.
Osim njih, odlike pustolovnog romana pronalazimo kod ranijih autora, poput Ivane Brlić-Mažuranić u romanu “Čudnovate zgode šegrta Hlapića” te Mate Lovraka u romanu “Vlak u snijegu“.
Odgovori