Larpurlartizam je književna teorija nastala u Francuskoj za vrijeme književne moderne, a svojom doktrinom posebno je utjecala na parnasovce i simboliste. Naziv “larpurlartizam” izvedenica je francuske fraze “l’art pour l’art”, a znači “umjetnost radi umjetnosti”. Ova fraza najbolje opisuje učenje larpurlartističke teorije. Larpurlartisti smatraju da bi se umjetnost trebala stvarati isključivo radi nje same, a nikako zbog bilo kakvih populističkih tendencija, politike, društva, pojedinca itd.
Za larpurlartiste umjetničko je djelo svrha samome sebi i kao takvo se tumači. Ne trebaju im nikakvi vanjski razlozi da bi ono nastalo, pa stoga ni da bi se tumačilo. Sve što se o književnom djelu, najčešće pjesmi, nastaloj po ovoj teoriji treba znati, može se vidjeti u njenom sadržaju, izrazu i stilu.
Izraz “l’art pour l’art” prvi put upotrijebljen je u 1818. godine i to iz pera Victora Cousina, francuskog filozofa koji je zastupao mišljenje kako umjetnost mora biti neovisna o društvu, politici, znanosti i bilo kojem drugom “vanjskom” životu umjetnika. Ovaj pravac nastao je kao odgovor umjetnika na dotadašnje ulitarističke i didaktičke stavove o umjetnosti, koji su je podređivali raznim društveno-moralnim faktorima. Ipak, ovo stajalište o umjetnosti nije nastalo u 19. stoljeću, već još u antičkim vremenima, jer ga pronalazimo još u Horacijevim učenjima o ljepoti.
Jedan od najpoznatijih književnika koji su pisali po ovoj teoriji bio je Charles Baudelaire. On je smatrao da književnost treba prenositi ljepotu, jer ona je ideal oslobođen baš svega, pa tako i morala. Gustave Flaubert je, sukladno tome, umjetnost smatrao utočištem od života, a Oscar Wilde ju je stavljao čak ispred prirode, smatrajući da ljepota oblikuje prirodu i život unutar nje, a ne obrnuto. Svi vi književnici bili su larpurlartisti.
Larpurlartizam je kao pravac bio veoma popularan u modernističkoj književnosti, i iako je bio dominantan u poeziji, proširio se čak i kod proznih autora. Larpurlartizam je nakon moderne utjecao čak i na neke avangardne pravce, a djelomično i na postmodernu.
Odgovori