Shakespeareova tragedija “Kralj Lear” podijeljena je u pet činova. U njoj se jasno iskazuje odnos starije i mlađe generacije, koliko lažna i himbena može biti laskavost te na koji način izdaja utječe na ljude.
Radnja započinje raspodjelom miraza trima kćerima kralja Leara. Goneril i Regan umješne se u slatkorječivom govoru i tako osvajaju očevu naklonost. Najmlađa, Cordelija, svjesna je koliko je lažan i himben iskaz njenih sestara te odbije sudjelovati u toj farsi. Njen otac to protumači kao manjak ljubavi i poštovanja pa je se odrekne.
Francuski kralj upravo zbog toga razvije naklonost prema Cordeliji i odluči je uzeti za svoju ženu čak i bez miraza. Druge dvije sestre se udaju i započnu sa spletkama. Vrlo brzo kralj Lear saznaje kakvo je pravo lice njegovih kćeri. Najprije ga Goneril odbije primiti i poslužiti, a na kraju joj se u tome pridruži i Regan.
Kralj Lear je dosegao svoje osamdesete i starost ga je učinila nepromišljenijim nego inače. Izdaja njegovih kćeri ga mentalno razdori i on polako počne gubiti razum. Srećom, pomažu mu Gloster i njegov, također krivo osuđen i prognani sin, Edgar. Kralj uspijeva doći do Cordelije i kod nje pronalazi utočište.
Dolazi do sukoba između francuskog kralja i britanske vojske, gdje kralj Lear i Cordelija budu zarobljeni. Edmund naređuje da se Cordelija pogubi u tamnici, a da nakon toga proglase kako je učinila samoubojstvo. Na kraju, spletke Edmunda budu raskrinkane, ali ne stignu spasiti Cordeliju od smrti. Goneril otruje sestru zbog ljubomore, a zatim sebi oduzme život. Kralj Lear umre nad mrtvim tijelom Cordelije.
Vrsta djela: drama, tragedija u pet činova
Vrijeme radnje: razdoblje oko 1605. godine
Mjesto radnje: Engleska
Tema: Problematiziranje izdaje, odanosti u obitelji, te naposljetku pitanje ljudske patnje i kako ona utječe na čovjeka.
Kratak sadržaj
Prvi čin
Prvi prizor
Radnja prvog čina odvija se u svečanoj palači kralja Leara. Grof Kent i grof Gloster razgovaraju s Edmundom, Glosterovim kopilanom. U prostoriju uđe kralj Lear i njegove tri kćeri – Goneril, Regan, Cordelia. Vrijeme je za određivanje miraza kćerima, kako bi se spriječili budući politički razdori. Kćeri, počevši od najstarije Goneril, iznose svoje hvalospjeve i veliku ljubav prema ocu kralju. Dok Goneril i Regan opisuju svoju neizmjernu ljubav i naklonost, Cordelia šapće sama za sebe i govori kako je njena ljubav u srcu, a ne jeziku.
Kad dođe red na Cordeliu ona ukratko odgovara kako nema ništa za reći. Govori ocu kako ljubi njegovo veličanstvo, a ako se uda, njena ljubav neizbježno će se podijeliti između njenog oca i budućeg muža. Otac joj zaprijeti neka se potrudi više oko govora ili neće dobro proći, ali ona tvrdoglavo odbije. Nakon toga kralj Lear poruči Cordeliji kako je odsad ona za njega stranac.
Grof Kent, dugogodišnji vjerni sluga kralja Leara, zamoli gospodara neka još jednom podrobnije razmisli. Ne treba nagliti s odlukom. Kent je siguran da ga najmlađa kćer voli najviše od njegove djece. Kralj u nekoliko navrata upozori Kenta neka ga ne nagovara da pusti svoj bijes. Kad je uvidio da Kent nastavlja s molbama, odluči ga prognati s dvora.
Na dvor dolaze Gloster, francuski kralj i burgundijski vojvoda. Kralj Lear traži od kralja Francuske neka izabere novu ženu jer je Cordeliji sada pala cijena, s obzirom na to da ju je njena obitelj odbacila i proklela. Kralj Lear odrekne se svog miraza za Cordeliju u želji da je preda kralju ili burgundijskom vojvodi. Cordelia naglasi kako je njena jedina mana koju joj oni toliko zamjeraju je to što govori iskreno, bez kićenja i lažnog veličanja. Francuskom kralju se to svidjelo te odluči uzeti Cordeliu za svoju kraljicu. Na rastanku Cordelia poruči svojim sestrama da je sada na njima da paze na oca, pa ode s francuskim kraljem.
Regan i Goneril ostanu same i odmah pokažu svoje pravo lice. Raspravljaju o tome kako je njihov otac lakomislen i kako se moraju paziti. Lear je bio nagao u odlukama još dok je bio mlad, no sad se moraju brinuti i zbog tvrdoglavosti njegove starosti. Obje su smatrale kako je progon Cordelie i Kenta bio nerazuman. Bile su sigurne kako će biti još takvih ispada.
Drugi prizor
Radnja se odvija na dvoru grofa Glostera. Edmund stoji sam i čita pismo, potiho likujući. Smatrao je kako je vrijeme da on dobije što je zaslužio. Možda nije Glosterov zakoniti sin, ali uskoro će imati sva prava bez obzira na to. Dok je Edmund smišljao svoj plan, naiđe Gloster. Edmund brzo skloni pismo u džep, pa tako probudi sumnju i radoznalost grofa. Gloster ga upita što je to toliko tajanstveno čitao pa je morao tako brzo sakriti. Edmund se isprva pravio da ništa ne skriva, ali onda prizna ocu da je riječ o pismu. Odgovori mu kako je pismo ispunjeno klevetama i iskrivljenim planom, pa nije za očeve uši.
Gloster inzistira da mu Edmund preda pismo što ovaj na kraju i učini. Ispostavilo se da je pismo napisao Edgar, Glosterov zakoniti sin, u kojemu navodi kako je vrijeme da se prestanu pokoravati starosti. Također obeća Edmundu pola očevog bogatstva ako stane na njegovu stranu i pomogne mu. Gloster je bio u šoku, nije mogao vjerovati da njegov rođeni sin kuje zavjeru protiv njega, spreman je i ubiti ga kako bi se dočepao njegova bogatstva. Edmund je hinio iznenađenje i pokušao obraniti brata. Rekao je kako mu je netko pismo ubacio u sobu kroz prozor. Prepoznaje bratov rukopis, ali sumnja da bi on napisao nešto tako strašno.
Edmund zatim predloži ocu neka pričeka s kaznom. On će dogovoriti sastanak s bratom, a otac može potajno slušati što će ovaj reći, pa neka onda odluči što će dalje. Otac pristane na njegov prijedlog i ode. Edmund ponovno ostaje sam i smije se ljudima koji vjeruju u djelovanje sudbine. Kakve god zvijezde bile on bi se uvijek rodio isti i sam će se pobrinuti za sebe.
Putem Edmund sretne brata Edgara i poruči mu kako ga je netko teško ocrnio pred ocem pa je najbolje da se zasad sakrije u njegovu sobu. Ako slučajno bude morao izaći neka sa sobom ponese oružje. Edgar je bio iznenađen razvojem situacije, ali bio je pošten i plemenit te nije posumnjao kako je ovdje možda riječ o spletki.
Treći prizor
Prošlo je nekoliko dana od ovih događaja. Goneril se jada svom dvorjaninu kako je njen otac van kontrole. Svaki dan je muči i žalosti svojim postupcima. Stalno upada u neke sukobe i njima pokušava vladati, a odrekao se vladanja nakon incidenta s Cordeliom. Goneril poruči Oswaldu neka kaže ocu da je ona bolesna pa neće moći razgovarati s njim kad se vrati iz lova i pošalje ga neka o svemu tome obavijesti njezinu sestru.
Četvrti prizor
Kent se prerušava u pokušaju da ga kralj Lear ponovno uzme za slugu na svom dvoru. Kad se kralj Lear vrati iz lova, ugleda Kenta i počne ga ispitivati o njegovim mogućnostima i sposobnostima. Pojavi se Oswald. Lear ga pozove da provjeri gdje je njegova kćer, ali Oswald se ogluši o njegovu zapovijed. Kent pomogne dovesti neposlušnog Oswalda u red pa ga kralj odluči uzeti za svog slugu. Saznao je da je Goneril poručila da je bolesna, ali svejedno naredi slugama da je dovedu. U međuvremenu poziva ludu neka ga zabavlja.
Luda ne štedi riječi. Govori kralju istinu i vrijeđa ga. Objasnio mu je kako je sam lud jer se odrekao krune i vladavine te ga sad nitko ne poštuje. Vladaju umjesto njega i njegovih kćeri. Dok je luda nizala razne uvredljive pjesmice, pojavi se Goneril. Goneril najprije izgrdi ludu jer govori neistine, a zatim se obrati ocu. Ovaj put njen govor nije bio slatkorječiv. Poručila je kralju Learu kako postaje sve luđi i gubi kontrolu. Doveo je na dvor Albanyja raskalašene vitezove i sluge koji su ovaj dvor pretvorili u nešto nalik krčmi.
Nakon što je Goneril pokazala pravo lice, Lear se hvata za glavu i proklinje svoju nepromišljenost. Zove sluge neka mu pripreme konje, s obzirom na to da ga je Goneril tako odbacila, ide pokušati pronaći utočište kod druge kćeri. Uto se pojavljuje vojvoda od Albanya i pokuša umiriti Leara. Kad je saznao da je Goneril odredila kako mora otpustiti pedeset vitezova iz njegove pratnje, Lear je počne proklinjati i napusti dvor vojvode od Albanyja.
Vojvoda je pokušao umiriti Goneril i reći joj da možda ipak pretjeruje, ali ona mu odgovori kako je on suviše naivan za svoje dobro, pa pošalje Oswalda s pismom za sestru.
Peti prizor
Kralj Lear po Kentu pošalje hitno pismo drugoj kćeri, kako bi je obavijestio o razvoju događaja prije nego što je posjeti. Luda, kojega je poveo sa sobom, govori kralju da mu je žao što je ovaj ostario prije nego što je stigao postati mudar. Dao je svoju krunu kćerima, a one mu sad nabijaju rogove. No, možda ima nade. Lear ga moli da mu ne dopusti da izgubi svijest i pamet prije vremena, pa doziva sluge koji su pripremali konje.
Drugi čin
Prvi prizor
Prizor je smješten u dvorište, u gradu grofa Glostera. Kruže glasine kako na grofov dvor uskoro stiže vojvoda Cornwall i Regan. Edmund sretne brata koji je napustio njegove odaje i uvjeri ga da pobjegne od gnjevnog oca.
Nakon što Edgar napusti dvor, Edmund brzo izvuče svoj mač, ozlijedi si ruku kako bi otac pomislio da ga je napao Edgar. Pojavi se grof Gloster i u nevjerici poruči kako se odriče Edgara i kako će sve učiniti kako bi Edmund glasio kao njegov zakonit baštinik. Edmund ocu ispriča kako ga je brat napao nakon što je on odbio sudjelovati u njegovoj zavjeri.
Uto stignu Cornwall, Regan i pratnja. Već su čuli vijest o odbjeglom Edgaru. Regan posumnja kako je možda u dosluhu s njenim ocem i njegovim vitezovima pa je zato htio preuzeti očevo bogatstvo. Cornwall hvali Edmunda koji je odradio pravu službu ocu, a nakon toga objašnjavaju Glosteru kako su se maknuli iz svojih odaja jer su dobili obavijesti kralja Leara i Goneril. Sad ne znaju što im je činiti.
Drugi prizor
Kent i Oswald sretnu se kod ulaza u Glosterov grad. Kent odmah prepozna slugu Goneril te ga počne vrijeđati. Svađali su se neko vrijeme, ali sukob eskalira i obojica izvuku mačeve. Oswald je očito bio slabiji i nije bio ravan Kentu. Spasio ga je dolazak Edmunda koji prekine svađu.
Ubrzo su stigli Cornwall, Regan i Gloster nakon što su čuli galamu. Cornwall pokuša smiriti situaciju, ali Kent se posebno razgnjevio i nije prestajao vrijeđati Oswalda koji je hinio nevinost. Na kraju, Cornwallu dosadi slušati svađu i odluči kazniti Kenta. Kent objasni kako je on kraljev poslanik i zbog toga se trebaju prema njemu odnositi s više poštovanja. Regan se uplete i dodatno postroži kaznu. Gloster pokuša urazumiti vojvodu, ali nije uspio. Kenta stave u klade na cijelu noć. Vojvoda i ostali odu na dvor, a Gloster ostane kako bi se ispričao za kaznu i vojvodinu naglu ćud.
Treći prizor
Edgar se nalazi na polju skriven od čuvara koji ga traže. Zatvorili su luke i ne može nigdje pobjeći. Svjestan je kako je napušten i sasvim sam, siromašan, ali odlučio je da će se skrivati i bježati koliko god mu to bude uspijevalo, bez obzira na vremenske uvjete i poniženja koja će pritom morati doživjeti.
Četvrti prizor
U grad stiže kralj Lear s ludom i prvim vitezom. Pronalaze Kenta u kladama. Kad im Kent objasni da ga je Regan stavila u te klade, Lear se od šoka hvata za srce. Kent objasni da je stigao na vrijeme do njihove kuće s porukom, ali na kraju ga pretekne Gonerilina sluga. Kent ih je otpratio do dvora grofa Glostera, ali gledali su ga poprijeko. Kad je u gradu ugledao nitkova Oswalda, nije se više mogao suzdržati. Navali na njega zbog čega su ga na kraju kaznili. Lear odlazi u dvor, a kraj Kenta ostaje luda; ruga mu se jer i dalje ostaje uz kralja, a njegova moć vidno slabi.
Dolazi Gloster s obavijesti kako Cornwall i Regan ne žele razgovarati s kraljem. Lear se izbezumio kad je čuo tu vijest i zahtijeva od Glostera neka izvede vojvodu i njegovu ženu. Naposljetku, Regan i Cornwall ipak izlaze, a Kent je pušten na slobodu. Regan pokuša opravdati sestru Goneril i njene postupke pred ocem. Moli kralja Leara neka još jednom o svemu dobro promisli. Star je i pomutile su mu se misli. Najbolje bi bilo kad bi otišao kod Goneril i izmirio se s njom. Lear se na ove riječi čudi i vrijeđa. Goneril ga je promatrala i ophodila se s njim krajnje oholo, bez imalo poštovanja. Pomirba je bila nemoguća.
U međuvremenu se pojavi Goneril, kao što je i najavila prethodno u pismu. Na kraju obje kćeri pristanu primiti oca na svoj dvor, ali pod uvjetom da raspusti polovicu svoje pratnje. Najbolje bi bilo kad je uopće ne bi vodio sa sobom jer nije potrebna. Lear ne može prihvatiti takve uvjete jer to je sve što mu je ostalo nakon što je kćerima sve prepustio i proglasio ih njegovim skrbnicama.
Vani se sprema oluja. Lear povrijeđen uzjaše na konja, a ostali se povlače na dvor.
Treći čin
Prvi prizor
Kent i drugi vitez nalaze se u pustari dok oko njih sijeva i grmi. Lear se bori s olujom; proklinje sve i svakoga dok mu luda šalama pokušava pomoći i utješiti ga. U međuvremenu, Kent i drugi vitez sklapaju dogovor.
Kent je dobio informaciju da se između Cornwallskog i albanijskog vojvode već neko vrijeme sprema razdor, iako se čini da su u dobrim odnosima. Iz Francuske potajno stiže vojska u grad. Vrijeme je da nešto poduzmu pa Kent predaje prsten drugom vitezu, čiji je zadatak obavijestiti o svemu Cordeliu. Prema prstenu će znati da je riječ o Kentu.
Drugi prizor
Lear se polako predaje i govori oluji neka sve uništi, pa i kuglu zemaljsku! Luda ga pokušava nagovoriti da se negdje skloni jer nevrijeme ne jenjava. Ubrzo dolazi i Kent. Govori kako u životu nije vidio tako silnu i razdornu oluju. Pokaže kralju Learu kolibu koja se nalazi u blizini i pošalje ga neka se tamo sakrije dok se vrijeme ne smiri. Kralj na kraju pristane pa krenu prema kolibi.
Treći prizor
Radnja se vraća u sobu u Glosterovu gradu. Glostera su zatvorili u sobu i zabranili mu vlast u njegovoj kući, jer je pokazao samilost prema kralju. Htio ga je potražiti kako bi mu pomogao. Gloster je također upoznat s pričom o razdoru između vojvoda. Dobio je pismo u kojemu mu poručuju da se dio vojske već iskrcao. Sve to povjerio je Edmundu pa ga zamoli neka ode pričati s vojvodama dok on traži kralja Leara kako ne bi nešto posumnjali. Edmund u tome vidi savršenu priliku za uništenje oca pa odluči sve to prenijeti vojvodi.
Četvrti prizor
Kralj Lear, Kent i luda odlaze do kolibe. Lear je i dalje loše raspoložen. Proklinje svoje kćeri kojima je sve dao, a one ga izbace iz kuće dok vani ovakva oluja sve razdire. Luda je prvi ušao u kolibu, no ubrzo je istrčao van vičući kako je ondje nekakav duh. Pred njih izađe Edgar i predstavi se kao ubogi Tom. Isprva je govorio nesuvislo jer je glumio ludilo, ali uskoro počne pripovijedati kralju kako je živio na dvoru. Nastavi pričati kako je živio površno, lijegao s raznim gospama, pregazio svoju riječ, bio sebičan…
Njihov razgovor prekida dolazak Glostera. Edgar se ponovno predstavi kao ubogi Tom i otac ga ne prepozna. Gloster je došao obavijestiti Leara da su mu zabranili da pruži kralju pomoć, ali on je unatoč tome odlučio napustiti dvor i odvesti kralja u utočište gdje ima hrane i vatre. Na zahtjev Leara, sa sobom povedu i Edgara.
Peti prizor
Edmund je predao pismo Cornwallskom vojvodi i pritom hinio apsolutnu nevinost. Objasni Cornwallu kako ga muči što je morao birati između krvi i dužnosti, ali ako je pismo istinito to znači da Gloster surađuje s francuskim kraljem. Cornwall poruči Edmundu da je dobro postupio, pa pođu skupa vojvotkinji obavijestiti je o dolasku francuske vojske.
Šesti prizor
Smjestili su se obližnjoj seoskoj sobici. Gloster ih odmah napusti. Edgar i dalje hini ludost, a kralj Lear priča sve nerazumnije, razdiran od boli koju su mu nanijele bezobzirne kćeri. Kent ga pokušava nagovoriti da se malo odmori i povrati svoje strpljenje, ali kralj ga ignorira.
Lear postavlja Edgara i Ludu kao suce, a Kenta kao njihova predsjednika pa počnu glumiti suđenje njegovim kćerima. Kralj traži od sudaca da odrede kazne za njihovu bešćutnost. Vraća se Gloster i daje upute Kentu. Kraljev život je u opasnosti pa ga hitno moraju prevesti u Dover gdje ga čeka zaštita i hrana. Kent, Gloster i Luda iznesu kralja, koji je polako počeo gubiti razum. Na nosilima pa krenu za Dover.
Sedmi prizor
Cornwall naredi da se digne vojska jer su se Francuzi već iskrcali. Također naredi neka se krene s potragom za Glosterom kako bi ga mogao kazniti zbog izdaje. Regan i Goneril traže njegovu smrt. Ubrzo sluge dovedu Glostera i Cornwall naredi da ga privežu. Gloster ih moli neka paze kako postupaju s njim jer su ipak gosti u njegovoj kući.
Gloster im prizna kako je poslao kralja u Dover kako bi ga spasio od njegovih kćeri i zaprijeti Regan koja ga je neprestano vrijeđala da je čeka njegova osveta. Cornwall odluči kazniti Glostera te mu počne gaziti po očima i tako ga oslijepi. Jedan od sluga usprotivi se Cornwallu i izvuče mač. Uspio ga je raniti, ali na kraju ga Cornwall ubije.
Gloster doziva Edmunda, ali Regan mu poruči kako ga je upravo on izdao i tad Gloster shvati da je krivo kaznio Edgara. Regan izvodi ranjenog Cornwalla iz prostorije, a sluge vode Glostera prema zapovijedima vojvode.
Četvrti čin
Prvi prizor
Radnja se odvija u pustari izvan grada. Starac vodi slijepog Glostera prema Doveru i putem sretnu Edgara koji i dalje glumi ubogog Toma. Gloster se brine za sigurnost starca pa ga zamoli da ode po haljinu za Edgara koji će ga dalje odvesti do Dovera. Starac se usprotivi jer je mislio da je Edgar lud, ali ipak ode. Edgar se dvoumi oko toga treba li i dalje glumiti ludost, ali nastavi s himbom i vodi Glostera do Dovera.
Drugi prizor
Na ulazu u dvor albanijskog vojvode, Goneril i Edmunda dočeka sluga Oswald. Odmah je obavijestio Goneril kako se nešto neobično događa na dvoru vojvode. Kad je dobio obavijest da im se približava francuska vojska, vojvoda nije reagirao. Čak se činilo da mu je drago i da mu to odgovara.
Goneril savjetuje Edmundu da se sakrije i ne dolazi na dvor dok ne provjeri što se to događa. Bila je sigurna da je samo proradilo kukavno i uplašeno srce vojvode pa zbog toga ne priprema vojsku za obranu. No, vojvoda je prozreo zlu ćud svoje supruge. Poručio joj je kako se u nje ne može skrivati dobrota kad se tako odnosi prema pripadniku svoje obitelji. Ona ga nazove mekušcem i kukavicom i tako samo potvrdi vojvodine sumnje o njenoj pokvarenosti. Dolazi glasnik koji javlja da je Cornwall podlijegao ozljedama koje mu je nanio sluga kad je Glosteru htio iskopati drugo oko. Goneril ode u svoju sobu odgovoriti na sestrino pismo, a Albany se odluči osvetiti za Glosterovu nevolju jer je iskazao toliku ljubav i vjernost prema kralju.
Treći prizor
Kent se sastaje u Doveru s drugim vitezom koji je prenio pismo francuskoj kraljici Cordeliji. Vitez ispriča kako su vijesti ganule kraljicu i kako je pustila suze kad je čula za bolnu sudbinu svog oca te odvratne čine njenih sestara. Nakon toga, Lear objasni vitezu kako je kralj Lear u gradu, ali ne želi posjetiti Cordeliju jer ga razdire grižnja savjesti zbog boli i nepravde koju je nanio jedinoj kćeri koja ga je istinski voljela i štovala. Kent pošalje viteza neka čuva kralja i obeća mu da će mu uskoro otkriti svoj pravi identitet.
Četvrti prizor
Cordelia posjeti oca u šatoru gdje se o njemu brinuo liječnik. Došla se raspitati o zdravlju oca i zamoliti liječnika neka učini sve što može kako bi mu pomogao. Liječnik joj objasni kako je kralju Learu sada više nego išta drugo potreban kvalitetan odmor kako bi se oporavio. Glasnik posjećuje Cordeliju kako bi je obavijestio da se britanska vojska približila. Ali ona je s tim već upoznata i dodaje kako se oni ne bore iz čiste strasti već iz ljubavi i poštovanja prema svom ocu.
Peti prizor
Radnja se premješta u sobu unutar Glosterovog grada. Oswald je posjetio Reginu, a ona se raspituje za Edmunda. Oswald nosi sa sobom pismo koje je Goneril namijenila Edmundu i Regan ga moli da joj preda to pismo.
Oswald pokazuje svoju vjernost Goneril i odbije, ali Regan mu objasni kako je sve u redu jer ona zna da se njenoj sestri dopao Edmund. No, naglašava kako je njen muž sada mrtav i Edmund bi više odgovarao njoj kao partner, nego njenoj sestri koja je još uvijek udana. Zatim šalje poruku Edmundu putem Oswalda i zamoli ga da proširi vijest da se nudi nagrada onome tko ubije Glostera.
Šesti prizor
Gloster i Edgar stigli su u kraj u blizini Dovera. Gloster je odlučio da će okončati svoj život pa se Edgar domislio kako bi ga mogao prevariti da spasi očev život. Rekao mu je da se nalaze kraj litice, nakon čega se Gloster oprosti s mladićem, pošalje pozdrav svom sinu Edgaru kojega je nepravedno prognao i osudio te skoči. Edgar se zabrine da bi se Gloster i ovako mogao ozlijediti pa pričeka kako bi vidio što će Gloster dalje. Približi mu se i uvjeri ga da je doista pao s velike litice. Naglasi kako je zapravo čudo što sad uopće stoji na nogama, bez ikakve ozlijede. Također mu napomene kako je vidio momka koji ga je doveo do litice, samo što nije bila riječ o ljudskom biću, već sotoni. Gloster mu povjeruje i odluči umrijeti tek onda kad smrt sama dođe po njega. U tom trenu do njih dolazi kralj Lear s divljim cvijećem u rukama.
Gloster ga prepozna po glasu, ali teško dopire do kralja koji se počeo gubiti. Neprestano je govorio nepovezane besmislice. Ubrzo se pojavi vitez koji pokuša vratiti kralja u šator, ali kralj Lear počne trčati kako bi mu pobjegao. Edgar povede oca prema skloništu. Putem sretnu Oswalda koji pokuša ubiti Glostera kako bi dobio nagradu. No, pokušaj nije bio uspješan. Edgar brzo izvuče mač i ubije Oswalda, a on mu na samrti govori kako na sebi ima pismo i zamoli ih da ga predaju Edmundu.
Edgar iskoristi priliku koja mu se pružila i pročita pismo. Sazna da Goneril kuje urotu protiv svog muža i želi Edmundovu pomoć. U daljini se začuju udarci bubnjeva pa Edgar dohvati oca i krene dalje.
Sedmi prizor
Uspjeli su uhvatiti kralja Leara i vratiti ga u njegov šator kako bi se liječnik pobrinuo za njega. Dok je spavao, presvukli su ga i uredili. U šator stižu Cordelia i Kent. Cordelia tuguje jer su se njene sestre tako loše ponijele prema njihovu ocu. Nije joj jasno kako nisu mogle ispoštovati barem njegovu starost, ako ništa drugo.
Kralj se polako budi iz sna i liječnik joj savjetuje da razgovara s njim. Cordelia upita oca kako se osjeća i pokuša ga utješiti. Kralj Lear je zbunjen, nije siguran gdje je i mutni su mu jučerašnji događaji. Polako prepoznaje Cordeliu i moli je za oprost zbog svog privremenog ludila.
Peti čin
Prvi prizor
Edmund i Regan su sami u šatoru u blizini bojišta. Regan moli Edmunda neka joj obeća da nema ništa s njenom sestrom i on joj tvrdi kako ne bi takvo nešto učinio. Uostalom, ona ima muža. Na to im se pridruže Goneril i vojvoda od Albanya. Goneril promumlja sama za sebe da zna za sestrine planove. Naime, obje sestre žele biti s Edmundom. Napetost se osjeti u njihovom susretu, ali uspijevaju se smiriti jer imaju zajedničke neprijatelje.
Vojvodu od Albanyja zaustavi prerušeni Edgar na izlazu iz šatora i preda mu pismo koje je preuzeo od Oswalda. U međuvremenu Edmund je u nedoumici jer zavodi obje sestre, ali ne može se odlučiti s kojom bi bio. Na kraju odlučuje da mu je najbolje pričekati i vidjeti što će biti nakon bitke.
Drugi prizor
Prizor prikazuje stanje na bojištu između dvije sukobljene strane. Edgar ostavlja oca u sjeni stabla neka pričeka razvoj bitke, no ubrzo se vraća s vijestima da su svladali kralja Leara i njegovu kćer Cordeliu. Nakon toga obojica bježe na sigurno.
Treći prizor
Edmund se vraća u britanski logor nedaleko od Dovera kao pobjednik, uz pratnju bubnjeva i barjaka, a kralj Lear i Cordelia prate privezani. Edmund naredi stražarima neku odvedu zarobljenike u tamnicu, dok se ne pojave oni koji će im suditi.
Ubrzo se pojave vojvoda od Albanya, Goneril i Regan. Albany govori Edmundu kako je on ipak njihov sluga u tom ratu i nitko ga nije ovlastio da sam donosi odluke. Ali Regan i Goneril odmah stanu u njegovu obranu. Regan izravno priznaje da želi Edmunda za muža, čemu se Goneril protivi.
Albany poručuje Edmundu da će ga zatvoriti zbog državne izdaje, a zatim pozove Edgara neka izađe. Edgar izaziva brata na sukob i Edmund pristaje, čuje se bojni poziv i braća izvuku mačeve. Edmund padne, ali Albany zaustavi Edgara prije nego što ga ovaj ubije. Zatim izvadi pismo i tako otkrije Goneril tajnu. Ona je odmah shvatila o kojem je pismu riječ pa pobjegne.
Edgar otkrije svoj identitet i ispriča im što mu se sve dogodilo te kako je sreo oca. Na kraju je otkrio Glosteru svoj identitet, ali njegovo slabo srce nije to više moglo podnijeti i Gloster na kraju umre. Pridružuje im se vitez koji obavijesti vojvodu da su obje sestre mrtve. Goneril je otrovala Regan, a zatim je sebe probola nožem.
Edmund poželi na kraju učiniti neko dobro pa ih požuri neka odnesu njegovo pismo u grad kako bi spasio kralja Leara i Cordeliu. Naime, platio je satniku da ubiju Cordeliju u tamnici i kažu da se sama objesila. Edgar je stigao prekasno, uskoro se pojavi Lear s mrtvom Cordelijom na rukama. Lear umire od tuge za svojom kćeri i kreće mrtvačka koračnica.
Analiza likova
Kralj Lear – glavni lik djela. Radnja se vrti oko njegova odnosa s kćerima. Lear je u poodmakloj dobi, pa odluči kćeri udati, podijeliti im svoje bogatstvo i moć, vjerujući da će se one dalje brinuti za njega. Goneril i Regan su slatkorječive, ali imaju skrivene motive koje kralj tek kasnije saznaje, ali tada bude prekasno.
Cordelia, najmlađa kćer, odbija pričati hvalospjeve jer tvrdi da je njena ljubav za oca u srcu ne u ispraznim riječima. Kralj je s godinama postao nagao pa u trenutku nepromišljenosti odbaci Cordeliu koja se svidi francuskom kralju i on je odluči uzeti za ženu i bez miraza.
Nakon toga za kralja Leara se sve polako raspada. Uviđa da ga kćeri ne poštuju i postaje mu jasno da je prognao jedinu kćer koja ga je voljela. Taj razdor ga uništava psihički te polako gubi razum. Na kraju umire od tuge za mrtvom Cordelijom.
Edmund – uz sestre Regan i Goneril, jedan od negativnih likova. Odlučio je pomoću spletki i prijevara doći do moći i bogatstva te pri tome ne bira sredstva. Sebično okreće oca Glostera protiv Edmundovog brata, Edgara kako bi si uklonio konkurenciju za naslijeđe. Edmund je, naime, nezakoniti sin svog oca, a Edgar je zakoniti. Zato je Edgar krivotvorio pismo u kojemu navodi kako njegov brat planira ubiti njihova oca, kako bi ga otac priznao, a onda bi mu pripalo i njegovo bogatstvo. Edmund daje bratu krive informacije zbog čega on na kraju bježi s dvora bez da razgovara s ocem i ne znajući za što je optužen.
Nadalje, Edmund zavodi obje sestre, Goneril i Regan, najstarije kćeri kralja Leara. No, naklonost koju osjeća prema njima također se može protumačiti kao oportunistički čin, jer na kraju djela saznajemo kako se ne može odlučiti s kojom bi bio. Činjenica da je odlučio pričekati da vidi s kojom će mu sestrom biti jednostavnije, govori mnogo o njegovoj proračunatosti. Posljednja spletka je njegov tajni ugovor o smaknuću Cordelije u njenoj tamnici. Nakon što je bio raskrinkan, odlučio je učiniti bar nekakvo dobro i pokušao zaustaviti njeno ubojstvo, no za to je ipak bilo prekasno. Zato je Edmund neizravno bio kriv i za smrt kralja Leara, jer je kralj umro od tuge za kćerkom.
Sestre Goneril i Regan – djeluju kao uzroci očevog mentalnog raspada. Iako je kralj Lear dijelom sam bio kriv što nije uspio vidjeti iza maske i laži svojih kćeri, te je više cijenio laskanje nego iskrenost, Goneril i Regan svojim postupcima dovode do njegovog psihičkog sloma. Obje djeluju isključivo vođene vlastitim interesima i surađuju jer im je tako jednostavnije suprotstaviti se ocu i njegovim prohtjevima. Nemaju poštovanja prema ocu niti se brinu za njega, što se vidi kada su ga istjerale iz grada dok je vani razarala oluja.
Također, nisu učinile ništa nakon što je otac protjerao njihovu najmlađu sestru s dvora, iako smatraju da je ta odluka bila pretjerana. Njihova suradnja raspala se onog trenutka kad su shvatile da su obje zainteresirane za istog muškarca, Edmunda. Tad se okreću jedna protiv druge i upravo zbog toga na kraju obje završavaju tragično. Goneril iz ljubomore probode vlastitu sestru te na kraju oduzme i sebi život.
Bilješke o autoru
William Shakespeare bio je poznati glumac, redatelj te pisac dramatičar čija su djela prevedena na svim jezicima. Mnogi ga smatraju najvećim piscem engleskog jezika koji je ikada živio. Iza sebe je ostavio remek-djela u kojima su mnogi uživali, a koji će ostati kao podsjetnik na slavna vremena književnosti i generacijama koje dolaze.
William se rodio u mjestu Stratford na Avonu 26. travnja 1564. godine, iste godine kada je umro jedan od najvećih umjetnika, Michelangelo. William je rođen u velikoj i imućnoj obitelji kao treće dijete i najstariji od braće. Sveukupno je bilo osmero djece.
Unatoč tome što ne postoji puno podataka o njegovom privatnom životu, postoji nekoliko informacija na temelju kojih se može zaključiti kako u djetinjstvu nije oskudijevao. Otac John Shakespeare bio je bogati trgovac koji je imao toliko novaca da je mogao tražiti da se njegovoj obitelji dodijeli grb sokola i koplja.
Godine 1571. John je izabran za gradonačelnika Stratforda. Majka Williama zvala se Mary djevojačkog prezimena Arden. William je u rodnom gradu pohađao školu gdje je čitao djela Terencija, Plauta, Cicerona i Ovidija.
Pretpostavlja se kako je 1582. godine napustio školu kada je njegov otac zapao u financijske probleme. O tom se periodu malo zna, osim da se 18. rujna 1582. godine vjenčao s Anne Hathaway. Ubrzo nakon vjenčanja dobili su kćer Susan te blizance Hamleta i Judith.
Zbog djela u kojima je pisao protiv ranih brakova, može se zaključiti kako nije bio sretan u braku sa ženom starijom osam godina od njega. Do 1592. godine ne zna što je radio, a smatra se kako je u to vrijeme najviše vremena posvetio pisanju i glumi. Iz tog perioda su poeme “Silovanje Lukrecije” te “Venera i Adonis”. Godine 1596. umire sin Hamlet, a 1601. godine i otac John.
Nakon vjenčanja kćeri Susan umire majka Mary, a 1613. godine umire brat Richard, iste godine kada je u požaru nestalo kazalište “The Globe” čiji je bio suvlasnik. U zadnjim godinama života odlučuje se vratiti u Stanford gdje 23. travnja 1616. godine umire.
Stvaralaštvo Williama Shakespearea dijeli se na nekoliko faza: rane drame, zrelo doba s velikim tragedijama i kasnija faza stvaralaštva.
Razdoblje poznatije pod nazivom rana drama bilo je vrijeme kada su Williamova djela bila prožeta poznatim humorom renesanse i bujnog jezika, a u kojima se miješa vulgarni način izražavanja i umjerena retorika. Iz tog perioda najpoznatije djelo je “Romeo i Julija”.
Zrelo doba se moglo nazvati tragičnom fazom kada je William pokazivao unutarnji sukob prema odbojnosti i seksualnosti od potvrde do poricanja. Iz tog perioda treba izdvojiti “Hamleta”.
U kasnijoj fazi stvaralaštva William piše mračne komedije i drame. Iz ove faze ističu se djela: “Mjera za mjeru” te “Trilo i Kresida”.
Shakespeare je napisao čak 37 drama, a one se dijele na romantične igre, kraljevske drame ili historije tragedije i komedije.
Njegova najpoznatija djela su “Henrik IV”, “Rikard III”, “Romeo i Giulietta”, “Ukroćena goropadnica”, “Komedija zabluda” , “Dva veronska plemića”, “Uzaludan ljubavni trud”, “Mletački trgovac”, “Hamlet”, “Otello”, “Kralje Lear”, “Mjera za mjeru”, “Zimska priča”, “Oluja”.
Autor: A.M.
Odgovori