Charlie i tvornica čokolade obrađena lektira Roalda Dahla. Lektira sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu likova i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudjelovanje u nastavi.
Analiza djela
Knjigu Charlie i tvornica čokolade napisao je Roald Dahl 1964. godine. U trenutku pisanja ovog djela Dahl je već imao jedno popularno objavljeno djelo James i divovska breskva koje se nakon nekog vremena postalo bezvremensko. Međuti, Charlie i tvornica čokolade je daleko najpoznatiji Dahlov roman. Prodan je u više od 20 milijuna primjeraka i dostupan je na 55 jezika.
Prvi put ga je u Sjedinjenim Državama objavio Alfred A Knopf Inc., au Velikoj Britaniji George Allen i Unwin. Imao je dvije velike filmske adaptacije, jednu 1971. godine s Geneom Wilderom i jednu 2005. godine s Johnnyjem Deppom. Roman ima i nastavak – Charlie i veliki stakleni lift . U planu je bila i treća knjiga, ali je Dahl nikada nije dovršio.
Knjiga je inspirirana Dahlovim iskustvima s čokoladom iz djetinjstva i školskih dana. Poznati proizvođač čokolada Cadbury je često slao slatke pakete školama kako bi dobio povratne informacije o svojim novim proizvodima. Druga tvrtka, Rowntree’s, radili su isto. Te su tvrtke postajale sve konkurentnije i očajnički su pokušavale jedna drugoj ukrasti poslovne tajne. U skladu s tim, tvrtke su gomilale svoje poslove. Ovo čuvanje tajni i veliki, fantastični strojevi koje je tvrtka koristila bili su glavna inspiracija za priču.
Dahl je knjigu započeo 1961. godine i prošla je kroz nekoliko nacrta. Na primjer, Charlie je u jednom trenutku bio jedan od desetero djece koja su ušla u tvornicu, u usporedbi s petero koliko ih je u dovršenoj priči. Osim toga, napisana su i dva neobjavljena poglavlja. Jedan uključuje slatkiš pod nazivom “Spotty Powder”, koji uzrokuje pojavu crvenih mrlja na djeci kako bi mogla ranije otići kući iz škole. Drugi uključuje “Fudge Mountain”. U ovom poglavlju, dvoje djece (koja su kasnije potpuno izbačena iz priče) poslana su u sobu za rezanje kao rezultat vlastite pohlepe. Ovo dodatno naglašava Dahlovo korištenje karme, pri čemu se lošoj djeci događaju ružne stvari, a dobro dijete, Charlie, biva nagrađeno.
Dahl je ovu knjigu posvetio svom sinu Theu, a proširila se diljem svijeta.
Djelo se može promatrati kao kompleksna alegorija koja zadire u šire teme poput pohlepe, moralnih vrijednosti, socijalne nejednakosti te dječje nevinosti nasuprot odrasloj pokvarenosti. Poput mnogih Dahlovih priča, ispod slojeva igre i mašte krije se duboko promišljanje o ljudskoj prirodi i društvenim problemima.
Jedan od ključnih aspekata romana je njegovo alegorijsko prikazivanje kapitalizma i društvene hijerarhije. Tvornica Willyja Wonke može se promatrati kao metafora za suvremeni kapitalistički sustav u kojem su resursi koncentrirani u rukama jednog ekscentričnog pojedinca, dok ostatak društva živi u oskudici, koja je prikazana kroz siromaštvo obitelji Bucket. Wonka je, s jedne strane, predstavnik neograničenih mogućnosti i inovacije, ali s druge, i simbol moći koja ostaje nedostupna običnom čovjeku, čime se poigrava sa socijalnim distinkcijama.
Usporedimo li djelo Charlie i tvornica čokolade s klasičnim djelima poput Alise u zemlji čudesa Lewisa Carrolla, također pronalazimo snažnu komponentu nadrealnog. Oba pisca koriste fantastiku kako bi naglasili apsurdnost stvarnog svijeta. Međutim, dok Carrollovo djelo više naginje ka besmislu i filozofskoj enigmi, Dahl koristi nadrealnost kako bi kritizirao određene aspekte društva – osobito ljudske mane poput pohlepe, sebičnosti i arogancije.
Djeca koja ulaze u Wonkinu tvornicu predstavljaju arhetipove tih mana te ih Dahl kroz kazne koje im dodjeljuje pokazuje kao primjer moralne pouke, čime se roman nadovezuje na tradiciju moraliziranja u bajkama.
Motiv hrane, posebno slatkiša, ima višeslojnu simboliku. Hrana, pogotovo u Dahlovim djelima, često označava moć, želju, pa čak i destrukciju. Slatkiši, koji su naizgled nevini i veseli, zapravo su sredstvo kojim Wonka testira moralne granice svojih posjetitelja. Ova dualnost hrane – kao izvora užitka i iskušenja – podsjeća na motive iz bajke Ivica i Marica, gdje je kuća od slatkiša zapravo zamka.
Dahlov stil također podsjeća na tradiciju crnog humora i groteske, u čemu se ističe njegova sposobnost da zabavi djecu, ali i zaintrigira odrasle čitatelje. Poput njegovog drugog poznatog djela Vještice, i ovdje se osjeća suptilna prijetnja, ne samo kroz lik Wonke, koji u sebi nosi sjenu zastrašujuće nepouzdanosti, već i kroz strahovitu sudbinu koju snose djeca koja nisu prošla test morala. Wonka, iako na prvi pogled dobrodušan i zabavan, u sebi skriva nepredvidivu i hladnu dimenziju, sličnu arhetipskim likovima bajkovitih čarobnjaka.
Motiv pohlepe i njezin destruktivni potencijal ključan je za razumijevanje romana. Sva djeca, osim Charlieja, pokleknu pred vlastitim slabostima, bilo da se radi o pohlepi za hranom (August Gloop), opsjednutosti medijima (Mike Telkač) ili materijalizmom (Veruca Salt). Dahl ovdje jasno naglašava važnost skromnosti, samokontrole i poštivanja tuđih granica, što su univerzalne moralne poruke.
Zaključno, Charlie i tvornica čokolade nije samo fantastična avantura već i socijalni komentar o prirodi ljudskih mana i vrednota, prepletena kroz simbolički bogatu priču koja koristi fantaziju kao alat za kritiku stvarnog svijeta. Djelo je stoga usporedivo s velikim književnim ostvarenjima u tradiciji alegorije i satire, čime Dahl još jednom potvrđuje svoju jedinstvenu poziciju u dječjoj književnosti, kao autor koji piše jednako za djecu i odrasle.
👉 ZA VIŠU OCJENU! Analiza djela i likova + 63 najvažnijih pitanja / odgovora za ovo djelo! Nabavite ovdje >>>
Video lektira
Književni elementi
Književni rod: epika
Književna vrsta: moderna bajka, dječji roman
Vrijeme radnje: radnja se odvija u neodređeno suvremeno doba, u svijetu nalik našem, ali s fantastičnim elementima. Nije precizno navedena određena godina, ali tehnologija i društvene okolnosti sugeriraju da bi to moglo biti sredinom 20. stoljeća, u vremenu kad je knjiga napisana.
Mjesto radnje: glavni dio radnje odvija se u izmišljenoj tvornici čokolade Willyja Wonke, smještenoj u neimenovanom gradu. Prije ulaska u tvornicu, dio radnje događa se u skromnoj kući Charlijeve obitelji, koja živi u siromašnom dijelu grada.
Tema: tema djela uključuje pohlepu, pohotu za materijalnim dobrima, nezasitnost i njihovu suprotnost – skromnost i poštenje. Kroz različite likove djeca uče važne životne lekcije o ponašanju, vrlinama i posljedicama svojih postupaka.
Ideja: poštenje, skromnost i dobrodušnost na kraju uvijek pobjeđuju, dok su pohlepa, sebičnost i loše ponašanje kažnjeni. Priča također naglašava važnost obiteljskih vrijednosti i ljubavi u usporedbi s materijalnim bogatstvom.
👉 ZA VIŠU OCJENU! Analiza djela i likova + 63 najvažnijih pitanja / odgovora za ovo djelo! Nabavite ovdje >>>
Kratak sadržaj, citati
U zapuštenoj i staroj, maloj drvenoj kućici, na rubu velike metropole, živi obitelj od 7 članova. 6 odraslih osoba i dječak po imenu Charlie Bucket. Djed Joe i baka Josephine roditelji su gospodina Bucketa, a djed George i baka Georgina roditelji su gospođe Bucket .
Svi oni dijele ovaj malen, neugodan prostor. Njihova kućica ima samo dvije sobe i jedan krevet, u kojem spavaju četiri starija člana obitelji – dvije bake i dva djeda – jer su bili toliko stari i umorni da se nikada nisu ustajali iz kreveta.
Charlie i njegovi roditelji spavaju na podu na tankim madracima. Ljeti su nekako i mogli podnositi te uvjete, ali zimi im je bilo jako hladno.
Charlijev otac radio je u tvornici paste za zube, gdje je stavljao poklopce na tube. Međutim, njegova je plaća bila toliko mala da su svakodnevno jeli jednostavne i jeftine obroke: za doručak su imali kruh i margarin, za ručak kuhani krumpir i kupus, a za večeru kupusovu juhu. Nedjelja je bila poseban dan jer su nedjeljom svi mogli uzeti dodatnu porciju hrane, pa je zato cijela obitelj s nestrpljenjem je iščekivala taj dan.
Charlie je sanjao o čokoladi, ali bi je dobio samo jednom godišnje, za rođendan, jer su njegovi roditelji morali dugo štedjeti da mu ju priušte.
Kada bi ju dobio, čokoladu bi jeo jako polako i znao ju je razvući na cijeli mjesec jer mu je bilo žao pojesti ju odmah. Ali, ono što je Charlieja najviše mučilo nije bilo to što je gledao čokolade u izlogu trgovine ili kako druga djeca uživaju u njoj, već činjenica da se u blizini njihove kuće nalazila najveća čokoladna tvornica na svijetu, čiji je vlasnik bio Willy Wonka.
Miris čokolade iz tvornice neprestano ga je privlačio, a on je najviše od svega htio vidjeti unutrašnjost te ogromne i tajanstvene tvornice.
“Kako je strašna, čudesna bila ta zgrada! Na ulazu je imala golema željezna vrata, bila je okružena visokim zidom i dim je kuljao iz njenih dimnjaka i čudna buka čula se duboko iz njene nutrine. A oko zidova, pola kilometra unaokolo, u svim smjerovima, u zraku se osjećao težak, gust miris rastopljene čokolade.”
Svake večeri, Charlie bi slušao priče svojih baka i djedova, a zatim bi im poželio laku noć. Bili su stariji od 90 godina, stalno su ležali u krevetu i veselili se večernjim Charlijevim posjetima. On im je bio jedina svjetla točka u životu.
Jedne večeri, Charlie je pitao je li istina da je Wonkina tvornica čokolade najveća na svijetu. Tada je njegov djed Joe shvatio da zapravo nikada nije ispričao Charliju priču o Willyju Wonki, pa mu je odlučio ispričati sve što je znao. Charlie je bio oduševljen dok je slušao o nevjerojatnim izumima koje je Willy Wonka osmislio, uključujući i sladoled koji se nije otapao čak ni na vrućini.
Djed Joe mu je ispričao i priču o indijskom princu Visitrešnji, koji je zamolio Willyja Wonku da mu izgradi palaču od čokolade. Palača je bila potpuno napravljena od svijetle i tamne čokolade – zidovi, tepisi, namještaj, pa čak i slavine iz kojih je tekla čokolada. Iako je Wonka upozorio princa da palača neće trajati zbog topline, princ je odlučio u njoj živjeti. No, čim je sunce izašlo, palača se počela topiti, a princ je oko sebe imao golemo, ljepljivo jezero od čokolade.
Charlie je sjedio na rubu kreveta i pažljivo upijao svaku riječ svog djeda. Djed Joe mu je rekao da nitko nikada nije ušao u tvornicu čokolade, pa čak ni radnici. Otkrio mu je da u tvornici ne rade obični ljudi, ali prije nego što mu je stigao dalje pričati, Charlijeva majka ga je potjerala na spavanje i obećala da će nastaviti s pričom sljedeći dan.
Sljedeće večeri, djed Joe je nastavio pričati svoju priču. Objasnio je kako je gospodin Wonka morao otpustiti sve svoje radnike zbog špijunaže. Drugi proizvođači čokolade postali su ljubomorni na njegov uspjeh, pa su slali špijune u njegovu tvornicu kako bi ukrali njegove tajne recepte. Tako je, na primjer, tvornica Fickelgruber počela proizvoditi sladoled koji se ne topi ni na najvrućem suncu, tvornica Prodnos stvorila je žvakaću gumu koja nikada ne gubi okus, a tvornica Slugworth počela je proizvoditi balone od šećera koje možete napuhati do enormnih veličina.
Zbog toga je Willy Wonka bio prisiljen poslati sve svoje radnike kući i tvornica neko vrijeme nije radila. Međutim, jednog dana ljudi su primijetili dim koji izlazi iz dimnjaka. Svi su pomislili da je Wonka ponovno otvorio tvornicu, ali ga nitko nije vidio. Iza zamagljenih prozora mogle su se vidjeti samo sjene kako se kreću. Bomboni i poznate čokolade ponovno su počele izlaziti iz tvornice, a poštanski kamioni su ih preuzimali iz posebnih vrata u zidu.
Njihove rasprave prekinuo je gospodin Bucket, Charlijev otac, koji je ušao u sobu s večernjim novinama. Naslov na prvoj stranici bio je ogroman: “Wonkina tvornica čokolade bit će napokon otvorena za malobrojne sretnike.”
Novine su objavile da gospodin Wonka planira nagraditi 5 sretnika koji pronađu zlatne ulaznice skrivene u čokoladama. Ove ulaznice omogućit će im da posjete njegovu tajanstvenu tvornicu, a pobjednik će osvojiti doživotnu zalihu čokolade. Ulaznice su mogle biti bilo gdje – u bilo kojoj trgovini, u bilo kojoj ulici, u bilo kojoj zemlji na svijetu, u bilo kojem pakiranju Wonkine čokolade.
Charlie je bio vrlo tužan jer je znao da nema puno šanse pronaći zlatnu ulaznicu. Wonkinu čokoladu dobivao je samo za rođendan, pa je bilo gotovo nemoguće da bude jedan od sretnika.
Prvu zlatnu ulaznicu pronašao je izuzetno debeo devetogodišnji dječak po imenu August Gloop. Bio je na naslovnici večernjih novina, a u njegovu čast organizirana je i parada. U intervjuu za novine, njegova majka ponosno kaže da je znala da će August pronaći jednu zlatnu ulaznicu jer on jede toliko čokolada dnevno, da je to postalo njegov hobi. Bucketsi su odbojni prema ovom dječaku i njegovoj obitelji i pitaju se tko će pronaći preostale četiri Zlatne ulaznice.
Cijela zemlja počinje kupovati slatkiše kao luda u očajničkoj potrazi za zlatnim ulaznicama. Slavni znanstvenik govori da je izumio stroj koji može otkriti zlatne ulaznice u čokoladama bez otvaranja, ali nakon što je njegov stroj umjesto da je otkrio u čokoladi zlatnu ulaznicu zgrabio zlatnu plombu u zubu jedne žene, dobio je batina.
“Sada je čitavu zemlju, zapravo cio svijet, čini se, iznenada zahvatilo ludilo masovnog kupovanja čokolade; svi su pomamno tragali za onim dragocjenim preostalim ulaznicama.”
Dan prije Charliejeva rođendana, bogata djevojčica po imenu Veruca Salt pronalazi drugu zlatnu ulaznicu. Verucin otac je vlasnik tvornice za ljuštenje kikirikija, pa kad je Veruca objavila da želi pronaći zlatnu ulaznicu, njen otac je kupio veliku količinu Wonka čokolada i natjerao svoje radnike da umjesto ljuštenja kikirikija otvaraju omote. Nakon nekoliko dana, jedan od radnika tvornice je konačno pronašao zlatnu ulaznicu. Bucketsovi su ponovno nezadovoljni ovim razmaženim djetetom i njezinom obitelji, a Charlie misli da su nisu baš bili fer.
Sljedećeg jutra je Charlijev rođendan i dobiva svoj poklon: Wonkinu pjenušavo-slasnu nestvarnu čokoladu. Cijela obitelj u iščekivanju gleda kako ju Charlie otvara, iako mu gospođa Bucket govori da se ne bi trebao razočarati ako nema zlatne ulaznice. A baka i djed ga podsjećaju da, što god se dogodilo, još uvijek ima ukusnu pločicu čokolade.
“Svi su oni znali da je glupo očekivati da ta jedna mala štangica čokolade krije u sebi čarobnu ulaznicu, pa su pokušavali, što su blaže mogli, pripremiti Charlieja na razočaranje. Ali postojalo je još nešto što su odrasli također znali, a to je sljedeće: koliko god mala bila mogućnost da nas snađe sreća, mogućnost ipak postoji.”
Napokon je Charlie otvara… ali zlatne ulaznice nema. Charlie je uzrujan, ali pokušava podijeliti čokoladu sa svim ukućanima. Oni, međutim, odbijaju jer mu je to rođendanski dar i on odlazi u školu.
Tog dana pronađene su još dvije zlatne ulaznice, a treću je pronašla djevojka po imenu Violet Beauregarde koja kompulzivno žvače žvakaće gume.
Kad je čula za natjecanje, prebacila se sa žvakaćih guma na čokolade, a kad je pronašla ulaznicu, odmah se vratila na žvakaće gume. U svom intervjuu govori o tome kako je žvakala jednu žvakaću gumu puna 3 mjeseca, čime je potukla rekord svoje najbolje prijateljice Cornelije Prinzmetel .
Četvrtu ulaznicu pronalazi dječak po imenu Mike Telkač, koji svo vrijeme provodi gledajući televiziju, osobito nasilne emisije. Dok čitaju o Mikeu Telkaču, baka Georgina pita jesu li sva današnja djeca razmažena derišta poput ovih četvero koja su pronašla zlatne ulaznice. Pretpostavljaju da će i zadnja ulaznica pripasti nekom derištu koje ju ne zaslužuje.
Sljedećeg dana kad se Charlie vrati kući iz škole, djed Joe ima za njega tajno iznenađenje. Daje Charlieju 10 centi, svoju tajnu ušteđevinu, da ode kupiti još jednu čokoladu kako bi mogli još jednom pokušati pronaći ulaznicu. Charlie isprva ne želi uzeti, ali ga djed Joe uvjeri, pa on otrči u trgovinu i kupi Wonkino hrskavo iznenađenje s orasima. Uzbuđeni, polako otvaraju čokoladu, ali unutra opet nema ničega.
Kako dolazi zima, vrijeme postaje hladnije i zidovi njihove trošne kućice nisu dovoljno debeli da ih zaštite od hladnoće. U dva tjedna koja su prošla, potpuno su zaboravili na lov na zlatnu ulaznicu i umjesto toga brinu se samo o tome da se ugriju i pojedu nešto toplo. Situacija se iznenada pogoršava kada se tvornica zubne paste u kojoj radi gospodin Bucket zatvori, a on ostane bez posla. Sada zarađuje novac čisteći snijeg na ulicama, ali to nije ni blizu dovoljno da prehrani sedam ljudi. Bucketi polako počinju umirati od gladi.
Svi znaju da dječak koji raste treba više hrane. Ali, Charlie i dalje postaje sve tanji i čini se da će se uskoro jako razboljeti. Jednog poslijepodneva dok hoda kući iz škole ugleda novčić od 50 centi kako leži zaboravljen i djelomično zakopan u snijegu. Osvrće se oko sebe da vidi jel ga netko traži, ali kada se čini da se nitko ne brine da nađe novčić, on ga uzme.
Odluči da će potrošiti 10 centi na samo jednu jedinu čokoladicu, a ostatak će odnijeti kući svojoj obitelji.
Ode u trgovinu i kupi Wonkinu pjenušavo-slasnu nestvarnu slasticu, a zatim je proguta čim je dobije. U čokoladi nema zlatne ulaznice. Dok uzima svoj kusur, shvaća da nema baš neke prevelike razlike ako kupi još jednu. Kupi istu čokoladu i počne trgati omot da proguta i drugu, ali pažnju mu privuče zlatni bljesak – zlatna ulaznica.
“Obuzimao ga je poseban osjećaj, kao da lebdi u zraku, poput balona. Čuo je kako mu srce glasno tuče negdje u grlu.”
Trgovac je jako uzbuđen i govori svima da dođu pogledati zlatnu ulaznicu koju je pronašao ovaj dječačić. Charlie je u šoku dok mu ljudi sa strane počinju nuditi velike novce da kupe njegovu ulaznicu. Ali trgovac ih sve odgurne i kaže Charlieju da trči kući s ulaznicom i ne dopusti nikome da je uzme. Kaže da ima osjećaj da je Charlieju ovo baš trebalo i drago mu je što ju je baš Charlie našao. Charlie posluša njegov savjet i sretno otrči kući.
Ulijeće u kuću i bez daha priča svojoj obitelji što se dogodilo, a djed Joe isprva pomisli da se Charlie šali. Međutim, kada mu Charlie pokaže ulaznicu, on skoči iz kreveta prvi put u dvadeset godina. Charlie svima pokazuje ulaznicu i svi joj se dive.
Na ulaznici ima i natpis – poruka od gospodina Wonke, koja čestita vlasniku ulaznice i kaže mu da dođe u tvornicu 01. veljače. Nakon posjete tvornici, vratit će se kući u kamionu s doživotnom zalihom čokolade i slatkiša, a ako mu ikad ponestane Wonka obećava da će nadopuniti zalihu.
Shvaćaju da je 01. veljače sutra; Charlie je našao ulaznicu točno na vrijeme.
S obzirom na to da na ulaznici piše da dobitnik može sa sobom povesti jednog ili dva člana svoje obitelji, djed Joe dobrovoljno se javlja. Pitaju se je li bolje da g. Bucket ode, ali g. Bucket inzistira na tome da djed Joe to najviše zaslužuje i da je dovoljno zdrav dobro da prati Charlieja na ovoj avanturi. Nakon ove odluke, netko kuca na vrata, novinari i mediji ga okružuju kako bi saznali cijelu priču.
Svanulo je jutro i vrijeme je za odlazak u tvornicu. Velika je gužva ispred vrata tvornice, ali petero poznate djece koja imaju zlatne ulaznice okuplja se ispred tvornice sa svojim obiteljima. Ostalo četvero djece dovelo je oba roditelja sa sobom, a Charlie je došao samo sa djedom. Točno u 10 sati, otvaraju se vrata tvornice i sam gospodin Willy Wonka počinje hodati prema gomili.
Willy Wonka je mali čovjek sa svijetlim, svjetlucavim očima i šiljastom crnom kozjom bradicom. Nosi crni cilindar i baršunasti frak boje šljive sa zelenim hlačama i sivim rukavicama. Brzo se kreće i pun je života, a sa sobom nosi štap za hodanje sa zlatnim vrhom. Pozdravlja djecu i poziva ih da priđu jedno po jedno radi predstavljanja; srdačno pozdravlja svakoga od njih i njihove roditelje.
Uvodi ih kroz crvena vrata i oni stoje unutar dugog hodnika. Divno miriše, na razne vrste slatkiša. Vješaju svoje kapute i slijede gospodina Wonku niz prolaz, žureći da održe korak za njim. Mnogo puta skreću i shvaćaju da je ovo mjesto poput labirinta. Djed Joe kaže Charlieju da mu ne ispušta ruku. Wonka govori da je prolaz nagnut prema dolje, jer su sve najvažnije prostorije u tvornici duboko ispod zemlje. Jednostavno nema dovoljno prostora za te goleme prostorije iznad zemlje.
Napokon dolaze do vrata sobe s čokoladom. Wonka ga naziva nervnim središtem tvornice i uzvikuje nad njegovom ljepotom. Nakon što uđu, ostatak grupe ne može a da se ne složi da je ovo nešto najljepše što su ikad vidjeli. Soba je prekrasna zelena dolina kroz koju teče velika čokoladna rijeka. Najimpresivnija je strma litica preko koje teče čokoladni vodopad, bućkajući čokoladu u rijeci. Sa stropa vise cijevi koje usisavaju čokoladu i prenose je na druga mjesta u tvornici.
Wonka kaže da nijedna druga tvornica na svijetu ne miješa svoju čokoladu slapom i to je ono što njegovu čini tako ukusnom.
“Vodopad je bio najvažniji! Gospodin Wonka je nastavio: – On miješa čokoladu! On je mućka! On je mrvi i tuče! Čini je laganom i pjenušavom! Ni jedna tvornica na svijetu ne miješa čokoladu s pomoću vodopada! Ali to je jedini način da se to učini kako treba.”
Kaže im da je sve u sobi jestivo i svi se sagnu kako bi pojeli vlati jestive trave. August uzima veliku šaku, a Violet vadi žvakaću gumu iz usta i stavlja je iza uha kako bi umjesto nje mogla jesti čokoladnu travu.
Odjednom Veruca vrišti i pokazuje na skupinu sićušnih čovječuljaka koji hodaju ispod vodopada. Wonka objašnjava da su to Oompa-Loompe, uvezeni izravno iz Loompalanda za rad u njegovoj tvornici.
U Loompalandu Oompa-Loompe su živjeli u strahu od strašnih zvijeri i praktički su umirali od gladi. Njihova omiljena hrana su zrnca kakaovca, ali nikad ih nisu mogli nabaviti – srećom, budući da su zrnca kakaovca ono od čega se pravi čokolada, Wonka je ponudio da dopusti svim Oompa-Loompama da žive u njegovoj tvornici i da jedu koliko god žele zrna kakaovca u zamjenu za rad kod njega.
Tipična Veruca počinje moliti svog oca da joj kupi Oompa-Loompu, ali omete ju August koji se šulja do ruba rijeke i počinje grabiti otopljenu čokoladu u usta. Wonka ga moli da prestane prljati njegovu čokoladu i majka ga upozorava da prestane i bude dobar, ali on odbija. Previše se nagne i iznenada pada u čokoladnu rijeku. Gospođa Gloop poludi, viče da njen sin ne zna plivati. G. Gloop sprema se skočiti za njim, ali Augusta usisa jedna od ogromnih čokoladnih cijevi.
Cijev, međutim, nije dovoljno velika za dječaka njegove veličine i začepi se. Čokolada se počinje nakupljati ispod njega sve dok pritisak ne postane prevelik i na kraju, poput rakete, izbaci Augusta uvis. Wonka kaže da ide ravno prema prostoriji gdje se rade kolačići s okusom jagode i čokoladom, a gospođa Gloop očajava da će se od njenog sina napraviti kolačići. Wonka kaže da to nikada ne bi dopustio jer nitko ne bi kupio čokoladu s okusom Augusta.
Wonka poziva Oompa-Loompu da odvede Gloopove u sobu s kremom kako bi pronašli svog sina. Kad nestanu, svi Oompa-Loompe počnu pjevati pjesmu o opasnostima koje slijede kada si proždrljivac poput Augusta i kada pohlepno jedeš bez prestanka. Kažu da August Gloop neće biti ozlijeđen, ali će se dosta promijeniti.
Nakon pjesme Wonka im govori da je sljedeći dio putovanja brodom. Pojavljuje se golemi ružičasti vikinški čamac s Oompa-Loompom koji vesla. Wonka kaže da je izdubio ogroman kuhani slatkiš kako bi ga napravio. Naravno, Veruca počinje brbljati kako želi ovakav čamac, zajedno s čokoladnom rijekom, a djed Joe ju tiho kritizira Charlieju. Ali Charlie je previše zaokupljen uzbuđenjem svega što vidi da bi mu bilo stalo.
Wonka umače šalicu u čokoladnu rijeku i daje Charlieju i djedu Joeu šalicu tople čokolade da popiju, govori im da izgledaju kao da im je potrebna. Čamac počinje juriti niz čokoladnu rijeku u veliki mračni tunel. Mrkli je mrak i Violet pita kako Oompa-Loompe vide gdje idu – Wonka se počne smijati i pjeva o tome kako ne znaju kamo idu. Drugi roditelji viču kako je Wonka poludio.
Wonka traži da se upale svjetla, a Charlie vidi da se nalaze unutar ogromne cijevi. Tu su i vrata u zidu koja vode u različite sobe s čokoladom. Zaustavljaju se ispred dvorane za izume, koju Wonka naziva najvažnijom prostorijom u tvornici. Svi njegovi tajni novi izumi krčkaju se u ovoj prostoriji, a ostali proizvođači čokolade dali bi sve da samo na nekoliko minuta uđu unutra. Djeci strogo govori da ništa ne diraju i ne stavljaju u usta.
“Bila je nalik na vještičju kuhinju! Svuda oko njega crni metalni lonci ključali su i previrali na golemim štednjacima, čajnici su šištali i tave cvrčale i čudni željezni strojevi zveketali i brujali, i cijevi se pružale preko čitavog stropa i zidova, cijela je prostorija bila ispunjena dimom i parom i slatkim ugodnim mirisom.”
Unutar goleme sobe koja izgleda kao ogromna kuhinja s mjehurićima, Wonka ih odvede do stroja koji iz njega ispušta velike zelene bombone veličine pikule. Kaže da se mogu zauvijek sisati i nikad se neće smanjiti. Violet kaže da je poput žvakaće gume, ali Wonka ju podsjeća da je žvakaća guma za žvakanje, a žvakanje ovih bombona bi moglo polomiti zube.
Napokon su uspjeli prijeći na drugi stroj, a Wonka kaže da je nevjerojatno ponosan na ovaj izum. Pritisne gumb na bočnoj strani stroja i on počne zujati i fijukati. Na kraju, iz stroja izlazi mala siva traka nečega. Na trenutak su zbunjeni, ali Violet prva shvati da je to žvakaća guma.
Wonka je opisuje kao najčudesniju žvakaću gumu na svijetu. To je obrok žvakaća guma; žvakaća guma je sama po sebi večera od tri slijeda, a kada je žvačete, zapravo možete okusiti i osjetiti hranu kako vam ide niz grlo. Vjeruje da će baš ona promijeniti svijet, budući da je trakica ove žvakaće gume sve što će ikad ikome trebati za doručak, ručak i večeru. Ova koja je taman izašla je juha od rajčice, pečena govedina i pita od borovnica, ali žvakaća može biti gotovo bilo koja kombinacija hrane.
Violet odmah zahtijeva od Wonke da joj da žvaku. On inzistira na tome da ju još nije dobro sredio, ali ona ga ne sluša i svejedno ju zgrabi. Žvakaća guma radi točno ono što je rekao da radi, a Violet uzvikuje radostno dok joj svaki novi obrok prelazi preko jezika. Roditelji Beauregarde vrlo su zadovoljni i govore joj da nastavi žvakati, zaneseni idejom da će njihova kći biti prva osoba koja će probati ovakvu žvakaću gumu.
Wonka nastavlja govoriti da žvakaća guma još nije gotova i da bi trebala prestati žvakati, ali Violet i dalje ne prestaje. Dok je stigla do deserta, počinje se događati nešto čudno, a cijelo joj lice počinje poprimati plavu boju poput borovnice. I ona počinje oticati poput borovnice, cijelo joj tijelo mijenja oblik i počinje nalikovati na balon. Wonka očajava što uvijek tako loše završi, jer je već to isprobao na dvadeset Oompa-Loompa koje su se također pretvorile u borovnice.
Wonka govori da je dvoje zločeste djece otišlo, a ostalo je troje dobre djece. Požuruje ih iz sobe za izume prije nego izgube još nekoga. Charlie govori da je zabrinut za Violet i pita hoće li ikada više biti dobro. Wonka kaže da će se brzo iscijediti, ali će uvijek biti one ljubičaste boje, to joj je kazna za žvakanje odvratne žvakaće gume cijeli dan.
Wonka ih vodi nizom hodnika, a djed Joe još jednom pazi da ga Charlie drži za ruku kako se ne bi izgubio. Prolaze pored mnogih vrata na kojima su ispisane različite stvari, a osjete se slasni mirisi. U nekim od ovih soba nalaze se jastučići od sljeza koji se mogu jesti, tapete za dječje sobe koje se mogu lizati, vrući sladoled za hladne dane, krave koje daju čokoladno mlijeko i gazirana pića koja vas pune plinom zbog kojih se lebdi.
Napokon se zaustavljaju kod vrata na kojima piše “Četvrtasti bomboni koji su naokrug”. Gledaju kroz prozor na vratima i vide bombone koji izgledaju poput četvrtastih grudica šećera s malim ružičastim licima naslikanim sa strane. Oompa-Loompe slikaju lica na slatkišima. Skupina je zbunjena jer četvrtasti bomboni izgledaju savršeno četvrtasti, a ne okrugli. Wonka otvori vrata, a na zvuk otvaranja vrata svi se mali četvrtasti slatkiši okrenu da vide tko ulazi. Sićušna lica se zapravo pomaknu da pogledaju. Djed Joe uzvikne da je Wonka u pravu.
Wonka ih zatim vodi u Orahovu dvoranu. U ovoj prostoriji stotinu vjeverica sjedi na stolicama oko velikog stola na kojem se nalaze hrpe oraha. Wonka objašnjava da su vjeverice posebno trenirane za vađenje oraha iz ljuske. Kaže da radije koristi vjeverice nego Oompa-Loompe jer samo vjeverice mogu svaki put izvaditi orahe iz ljuske u jednom komadu. Prvo kuckaju po orahu kako bi se uvjerile da nije loš – ako je, jednostavno ga bace u kanal za smeće nasred sobe.
Očekivano, Veruca odluči da želi vjevericu i počinje vrištati svojoj majci da joj uzme vjevericu. Gospodin Salt nudi da kupi jednu od vjeverica, ali Wonka kaže da nisu na prodaju. Veruca nije zadovoljna odgovorom, pa odluči uzeti jednu za sebe i uleti kroz vrata u Sobu oraha. Vjeverice se odmah okrenu da je pogledaju. Ispruži ruku kako bi zgrabila onu koja joj je najbliža, ali u djeliću sekunde sve vjeverice skoče na nju, a zatim je pribiju na tlo.
Vođa čopora vjeverica počne je tapšati po glavi. Gospođa Salt vrišti, zahtijeva da zna što joj rade – Wonka kaže da je testiraju da vide je li šuplja. Kad je počnu vući prema kanalu za smeće, Wonka objavljuje da je ipak šuplja.
Wonka im kaže da žlijeb odnosi svo smeće iz tvornice u spalionicu. Gospođa Salt ponovno počinje vrištati, ali ju Wonka umiruje da su možda odlučili ne paliti ju danas. Također sugerira da je možda zapela, ali kada roditelji siđu provjeriti i viknu njezino ime, nema odgovora. Saginju se naprijed kako bi provirili kad ih iznenada vjeverice gurnu prema dolje.
Charlie je zabrinut za njihovu sudbinu. Wonka kaže da spalionicu pale samo svaki drugi dan, pa bi im se moglo posrećiti. Oompa-Loompe započinju svoju pjesmu, pjevaju o tome kako su za njenu razmaženost krivi roditelji, jer se djevojčica ne može sama razmaziti.
Nakon što napuste Orahovu dvoranu, Wonka uzvikne da sva djeca tako brzo nestaju. Mike se počinje žaliti da je umoran i želi gledati televiziju. Wonka kaže da je bolje da idu dizalom ako je umoran. Dizalo ima redove i redove gumba na svim zidovima i stropovima, a svaki vas gumb vodi u drugu sobu. Wonka ponosno kaže da se ovo dizalo može kretati s jedne strane na drugu stranu i gore-dolje, bilo gdje u tvornici.
Charlie čita neke od gumba, ali na kraju je Mike taj koji odlučuje – traži sobu sa televizijom. Odlaze u sobu s natpisom “Čokoladna televizija” i svi su zatečeni kad se dizalo počne brzo kretati u stranu. Charlie i djed Joe su uzbuđeni, ali Telkačevi nisu toliko oduševljeni. Dok se dizalo približava, kroz staklene zidove vide različite dijelove tvornice, uključujući i selo Oompa-Loompa. Napokon su stigli na odredište, a Wonka ih upozorava da u susjednoj sobi postoje vrlo opasne stvari koje se ne smije dirati.
Preostala grupa ulazi u blistavo bijelu sobu, a Wonka im daje par tamnih naočala da stave kako ne bi ostali slijepi. Charlie primjećuje da je bijela soba potpuno prazna osim goleme kamere na jednom kraju i velikog televizijskog ekrana na drugom. Na ovim stvarima rade Oompa-Loompe obučeni u nešto što podsjeća na svemirska odijela. Wonka kaže da je ovo soba za testiranje njegovog najnovijeg i najvećeg izuma: televizijske čokolade.
Nakon odricanja od odgovornosti kako zapravo ne voli televiziju, jer je djeca nikad ne mogu primiti u malim dozama, Wonka objašnjava kako televizija funkcionira. Počnete nešto fotografirati, a zatim se fotografije cijepaju na milijun sitnih komadića koje struja baca u nebo. Zatim udare u antenu na krovu nečije kuće, a zatim bljesnu niz žicu do televizora gdje se dijelovi ponovno sastavljaju na ekranu.
Mike kaže da televizija ne funkcionira baš tako, ali Wonka se pravi da ga ne čuje. Dalje kaže da kad bi ljudi mogli razbiti fotografiju na sitne komadiće i poslati ih putem televizije, onda bi on mogao učiniti istu stvar sa čokoladom, sastavljajući komadiće čokolade na drugom kraju. Mike kaže da je to nemoguće, ali Wonka započinje demonstraciju.
Šest Oompa-Loompa donosi ogromnu čokoladicu; Wonka kaže da mora biti velika jer kad nešto pošaljete putem televizije uvijek izađe mnogo manje. Kad Oompa-Loompa povuče veliki prekidač, čokoladica nestaje, a nekoliko trenutaka kasnije pojavljuje se manja na sredini televizijskog ekrana. Wonka im kaže da ju uzmu; Mike je skeptičan, ali Charlie ispruži ruku i zgrabi ju. Na njegovo iznenađenje, čokolada mu se nađe u ruci. Djed Joe uzvikuje da će ovo promijeniti svijet.
Mike Telkač pita može li se još nešto osim čokolade slati putem televizije, na primjer ljudi. Wonka oklijeva i kaže da bi se to vjerojatno moglo učiniti, ali moglo bi imati loše rezultate. To je sve što Mike treba čuti i počne vikati da će on biti prva osoba koju će poslati televizija. Prije nego što ga itko uspije zaustaviti, on trči do kamere i okreće prekidač. Zatim nestane.
Grupa nervozno gleda u televizor, nadaju se da će se Mike pojaviti. Potrebno je puno vremena, a Wonka upozorava da je dio njega možda zaostao, što se prije dogodilo jednoj čokoladi. Odjednom ekran počinje treperiti i pojavljuje se maleni Mike. U jednom je komadu, ali govori glasom poput miša i visok je samo nekoliko centimetara. Mike se ne čini uznemireno, ali njegovi roditelji su nervozni. Njegov otac kaže da će baciti televizor kroz prozor čim dođu kući, zbog čega je sićušni Mike bijesan.
Gospodin Telkač stavlja malenog Mikea u svoj džep, a zatim Wonka traži od Oompa-Loompa da otprati Telkače do stroja za razvlačenje karamela da razvuče Mikea. Oompa-Loompe još jednom počinju pjevati o opasnostima cjelodnevnog sjedenja pred televizorom i o tome kako su djeca prije čitala umjesto gledala televiziju. Poručuje roditeljima da umjesto televizije svojoj djeci daju knjige, a kasnije će im svako dijete biti zahvalno na tome.
Dok ih Wonka počinje voditi u susjednu sobu, djed Joe ga podsjeća da je ostao samo Charlie. Wonka postaje iznimno uzbuđen i kaže Charlieju da to znači da je pobijedio. Kaže da je od samog početka mislio da će Charlie biti pobjednik i počne brbljati o tome što sve moraju učiniti. I Charlie i djed Joe nemaju pojma što se događa, ali su vrlo uzbuđeni. Wonka ih vodi u veliko stakleno dizalo i pritišće gumb s natpisom “Gore” i “Van”.
Dizalo juri prema gore i probija se kroz strop tvornice, a zatim se diže iznad grada. Vide svo četvero djece kako se vraćaju kući iz tvornice; August je mršav od cijeđenja kroz cijev, Violetina koža je još uvijek plava, Veruca i njezini roditelji prekriveni su smećem, a Mike je iznimno visok i tanak (razvučen). Također vide i poredane kamione koji će svakom djetetu odvesti doživotnu zalihu čokolade.
Wonka priča koliko voli svoju tvornicu čokolade i pita voli li je i Charlie. Charlie kaže da je to najdivnije mjesto na cijelom svijetu, a kao odgovor Wonka mu kaže da mu daje cijelu tvornicu na dar čim bude dovoljno star da je vodi. Djed Joe i Charlie su šokirani, ali Wonka im objašnjava da on stari i da nema obitelj koja bi preuzela tvornicu kada on ode. Poslao je zlatne ulaznice kako bi mogao pronaći nasljednika.
“Znaš, dragi moj dječače, odlučio sam da ti poklonim cijelu tvornicu. Čim budeš dovoljno odrastao da možeš upravljati njome, čitava će tvornica postati tvoja.” Odlučio je pokloniti tvornicu jer je bio vrlo star i nije imao obitelj, a vjerovao je da ga odrasli neće htjeti slušati i htjet će raditi po svome: “Hoću dobro, pametno, poslušno dijete kojem mogu povjeriti sve svoje najdragocjenije tajne pravljenja slastica – dok sam živ.”
Wonka usmjerava dizalo do Bucketove kuće kako bi pokupio ostatak obitelji. Sada će svi oni živjeti u tvornici i pomagati ju voditi dok Charlie ne bude dovoljno star da sam preuzme sve. Dizalo se sruši kroz krov kuće, a Charlie uleti kako bi svima ispričala što se dogodilo.
Djed i baka prvo odbijaju ići, ali gospodin Wonka, djed Joe i Charlie guraju svoj krevet u dizalo zajedno s gospodinom i gospođom Bucket. Charlie im kaže da idu na najljepše mjesto na svijetu. Baka Josephine pita hoće li tamo biti što jesti jer cijela obitelj gladuje. Charlie se smije i govori im da pričekaju i vide.
Analiza likova
Likovi: Charlie Bucket, Willy Wonka, djed Joe i baka Josephine, djed George i baka Georgina, gosp. i gđa. Bucket, August Gloop, Violeta Beauregarde, Veruca Salt, Mike Telkač, Oompa Loompe, roditelji djece
👉 ZA VIŠU OCJENU! Analiza djela i likova + 63 najvažnijih pitanja / odgovora za ovo djelo! Nabavite ovdje >>>
Bilješka o piscu
Roald Dahl rođen je 13. rujna 1916. godine u Llandaffu, Cardiffu, u Walesu. Njegov otac, Harald Dahl, bio je uspješan norveški imigrant koji se preselio u Ujedinjeno Kraljevstvo kako bi stvorio bolji život za svoju obitelj. Majka Sofie Magdalene Dahl također je bila norveškog podrijetla.
Obitelj je živjela u relativnom blagostanju, no Roaldovo djetinjstvo bilo je obilježeno tragedijama koje su oblikovale njegov budući život i pisanje. Kada je Roald imao samo tri godine, njegova starija sestra Astri umrla je od upale slijepog crijeva, a ubrzo nakon toga umro je i njegov otac od upale pluća. Ti gubici duboko su ga pogodili, no majka mu je bila veliki oslonac. Odlučila je ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bi osigurala da njezina djeca dobiju dobro obrazovanje, iako se mogla vratiti se u Norvešku.
Roald je odrastao u toplom, ali strogom okruženju. Njegova majka bila je stup obitelji, a način na koji je pričala norveške narodne priče duboko je utjecao na Dahlovu maštu. Svoje prve godine obrazovanja proveo je u školama u Engleskoj, gdje je iskusio okrutnost tadašnjeg britanskog školskog sustava. Na njega su dubok dojam ostavili strogi učitelji i tjelesno kažnjavanje, što je kasnije kritizirao u svojoj autobiografskoj knjizi “Boy: Tales of Childhood”.
Roald je bio učenik u nekoliko škola, uključujući prestižnu školu Repton, gdje se susreo s dodatnim oblikom brutalnosti, ovaj put u obliku maltretiranja od strane starijih učenika. No, to iskustvo ga nije slomilo, već ga je na neki način ojačalo i dalo mu materijal za buduće književne likove i djela.
Nakon što je završio školu, Dahl nije odmah krenuo na sveučilište, već je odlučio otputovati u Afriku, gdje je radio za tvrtku Shell Oil. Njegova želja za pustolovinama odvela ga je u daleke zemlje i egzotične kulture, što je proširilo njegove vidike i pružilo bogata iskustva koja će kasnije pretočiti u svoje priče. Međutim, dok je boravio u Tanzaniji izbio je Drugi svjetski rat, pa je Dahl odlučio pridružiti se Kraljevskom ratnom zrakoplovstvu (RAF). Njegova vojna karijera bila je kratka, ali dramatična.
Dahl je bio pilot lovac, a u jednom trenutku njegov avion srušio se u pustinji u Libiji, što je rezultiralo ozbiljnim ozljedama glave i kralježnice. Nakon oporavka, nastavio je letjeti sve dok zdravstveni problemi nisu prisilili njegovu preranu mirovinu iz vojske. Iako njegova vojna karijera nije dugo trajala, pružila je inspiraciju za neke od njegovih ranih priča, poput onih u zbirci “Over to You: Ten Stories of Flyers and Flying.”
Nakon rata, Dahl se preselio u SAD, gdje je započeo svoju književnu karijeru. Njegovo prvo objavljeno djelo bila je kratka priča “Shot Down Over Libya”, koja se temeljila na njegovom vlastitom iskustvu avionske nesreće. Uskoro je počeo pisati kratke priče za odrasle, koje su bile mračnog, često crnog humora i s neočekivanim obratima. Njegove priče bile su savršene za tadašnje publikacije poput “The New Yorker”, a brzo je stekao popularnost kao talentirani autor kratkih priča. Njegova zbirka “Someone Like You” i kasnija “Kiss Kiss” postale su bestseleri i učvrstile njegovu reputaciju.
Ipak, Roald Dahl najpoznatiji je kao autor knjiga za djecu. Njegov prijelaz iz pisanja za odrasle u dječju književnost bio je neobičan, ali prirodan. Prva knjiga za djecu koju je napisao bila je “Gremlini” (1943.), priča o malim stvorenjima koja sabotiraju avione, inspirirana njegovim iskustvom pilota u Drugom svjetskom ratu. Iako nije postigla veliki uspjeh, bila je to naznaka buduće karijere u stvaranju neobičnih, fantastičnih svjetova za mlade čitatelje.
Dahlove najpoznatije knjige za djecu uključuju “Charlie i tvornica čokolade”, “James i divovska breskva”, “Matilda”, “The BFG” (Veliki dobroćudni div), “Vještice” i mnoge druge. Njegove priče često su kombinirale tamne elemente s humorom, stvarajući svjetove u kojima se djeca često suočavaju s okrutnim odraslima ili strašnim okolnostima, ali na kraju koriste svoju snagu, pamet i hrabrost kako bi prevladali.
Te su knjige često izazivale kontroverze zbog načina na koji je Dahl prikazivao odrasle likove kao zlobne, okrutne i nemilosrdne. No, djeca su voljela te priče jer su se poistovjećivala s junacima koji su, unatoč preprekama, uspijevali pobijediti.
U svojoj autobiografiji “Boy” i njezinu nastavku “Going Solo”, Dahl je otkrio mnogo o svojoj ljubavi prema pričama koju je naslijedio od svoje majke, kao i o užasima iz djetinjstva koji su poslužili kao inspiracija za mnoge njegove likove i priče.
Dahlove knjige također su poznate po suradnji s ilustratorom Quentinom Blakeom, čiji je jedinstveni stil savršeno dopunjavao Dahlovu maštovitu i ponekad sablasnu prozu. Ilustracije Quentina Blakea postale su sinonim za Dahlove knjige, iako su neki od njegovih ranijih radova ilustrirali drugi umjetnici. Njihova suradnja bila je ključna za uspjeh knjiga poput “Matilde” i “BFG-a”, jer su Blakeove ilustracije vizualizirale neobične likove i fantastične svjetove koje je Dahl stvorio.
Roald Dahl bio je poznat po svojoj nepredvidivoj naravi. Imao je izuzetno složen karakter – bio je poznat po svojoj britkosti i nekonvencionalnim stavovima. Iako je bio jako voljen među djecom zbog svojih knjiga, mnogi odrasli, uključujući članove njegove obitelji, smatrali su ga teškom osobom. Imao je kontroverzne stavove o mnogim pitanjima, a njegovi komentari o nekim političkim temama izazivali su kritike i neslaganja. Na primjer, njegovi komentari o Židovima u kasnijem dijelu života izazvali su optužbe za antisemitizam, zbog čega je njegova reputacija pretrpjela ozbiljan udarac.
U privatnom životu, Roald je bio oženjen američkom glumicom Patricijom Neal, s kojom je imao petero djece. Njihov brak bio je turbulentan, obilježen tragedijama, poput smrti njihove kćeri Olivije, koja je umrla od encefalitisa izazvanog ospicama kada je imala samo sedam godina. Također, njihova beba Theo pretrpjela je teške ozljede u prometnoj nesreći, što je potaknulo Dahlovu dugogodišnju borbu za razvoj medicinske opreme koja bi pomogla djeci sa sličnim ozljedama mozga. Patricia je kasnije pretrpjela moždani udar, a Dahl je igrao ključnu ulogu u njezinu oporavku, osmišljavajući jedinstvene terapije koje su joj pomogle da povrati govor i pokret.
Unatoč ovim tragedijama, Dahl je nastavio pisati i bio je nevjerojatno plodan pisac do kraja života. Njegove su knjige prevedene na više od 50 jezika i prodane u milijunima primjeraka širom svijeta. Njegov jedinstveni stil, koji je kombinirao crni humor, fantastiku i suosjećanje prema djeci, postao je prepoznatljiv širom svijeta. Njegova su djela adaptirana u brojne filmske, televizijske i kazališne produkcije, od kojih su najpoznatije “Charlie i tvornica čokolade”, “Matilda” i “BFG”.
Roald Dahl umro je 23. studenoga 1990. godine u Oxfordu, u Engleskoj, u dobi od 74 godine.
Autor: M.Z.
Odgovori