Kriminalistički roman za djecu Balkanska Mafija dio je trilogije djela Dubravka Jelačića Bužimskog od kojih je najpoznatije prvo djelo “Sportski život letećeg Martina” (1984.), a zatim slijedi treći dio “Martin protiv CIA-e i KGB-a” (1988.). Djelo Balkanska mafija možemo gledati kao kronološki nastavak ali i samostalno djelo, kriminalistički triler koji nam opisuje koliko su pokvarene malene sredine u današnjem svijetu i kako se na lagan i brz način može doći do velikog iznosa novca, no i za to biti kažnjen. Sredina u kojoj se radnja odvija je vrlo bliska svakodnevici današnje omladine i odlična je ilustracija događaja iz stvarnih života.
Zaista napeta, zanimljiva i intrigantna priča o mladiću Martinu koji je odlučan u namjeri da zbog svoje ljubavi prema djevojci, svojoj dugogodišnjoj prijateljici Veroniki raskrinka mafijašku skupinu utjecajnih ljudi na visokim pozicijama u gradu Mala Pisanica te tako oslobodi njenog oca iz zatvora. Martin je lik koji se pojavljuje u svim djelima Dubravka Jelačića Bužmskog, a koja su napisana za mlade. Martin je mladić koji je zamišljen kao osoba koja bi svi dječaci voljeli biti. Događaji su uzbudljivi i napeti kao u krimi romanima za odrasle u kojem ima mnoštvo akcije, a radnja je dinamična s mnoštvom likova koji su povezani s našim glavnim likom Martinom. Martin je veseo, hrabar i realan dječak koji živi u svijetu punog lažnog morala, korupcije, ne poštenja i loših životnih navika, upravo kao i dječaci koji odrastaju u današnjem svijetu. U knjizi se može pročitati mnoštvo dramatičnih dijelova što nas ne čudi s obzirom da je knjigu napisao umjetnik-pisac s dugogodišnjih dramskim iskustvom. Martin je zamišljen kao lik koji se bori za bolji svijet što je jedna od glavnih zadaća glavnih likova u djelima pisaca za omladinu stoga ovo djelo “Balkanska mafija” slovi za jedno od najdražih lektira za starije osnovnoškolce i tinejdžere.
Radnja se odvija u Zagrebu 80-ih godina kada nakon dugog vremena Martin odluči vidjeti Veroniku na njezin 15. rođendan. Vidjevši da nešto nije u redu te da je nesretna pokušava razgovorom izvući razloge njenom naočigled promijenjenom ponašanju.
Veronika mu otkriva sve o njenom nepravedno optuženom i zatvorenom ocu za kojeg tvrdi da je pošten čovjek i da mu ona vjeruje kako on ništa nije ilegalno skrivio te da nevin sjedi u zatvoru. Zbog svoje ljubavi prema Veroniki Martin odluči pomoći Veroniki razotkriti što se događa i zašto je Veronikin otac nevino optužen i zatvoren. U praćenju dokaza iz optužnice doznaje za tajni sastanak u hotelu te odlučuje toga dana otići u taj hotel i slušati razgovor sakriven u ormar. Nakon nesretne okolnosti da se otkrio prilikom svog špijuniranja, mafijaši na kraju bivaju uhićeni, a Veronikin otac pušten na slobodu.
Vrsta djela: kriminalistički roman za djecu
Mjesto radnje: Radnja romana se odvija u Zagrebu na raznim lokacijama i mjestu zvanom Mala Pisanica
Vrijeme radnje: jesen, listopad 80-te godine 20. stoljeća
Tema djela: Tinejdžeri Martin i Veronika razbijaju lanac korupcije i rješavaju slučaj nevino optuženog Šimuna Ivanića, Veronikina oca. Borba između dobra i nevinosti i zla.
Ideja: Uz dovoljno motivacije i hrabrosti na lagan način se može razotkriti nepravda. Treba biti ustrajan i razborit u svojim postupcima te slušati svoje instinkte. Na kraju uvijek pobjeđuje pravda i dobro.
Kratak sadržaj
Martin je učenik bez roditelja koji živi u Zagrebu sa svojim djedom, umirovljenim mornarom koji je proputovao cijeli svijet. Martinov djed je ujedno i njegov skrbnik i hranitelj te najveći zaštitnik. Martin živi mirnim tinejdžerskim životom ali mu nedostaje Veronika koju nije vidio više od godinu dana. Nakon godinu dana odvojenosti i udaljenosti od svoje najbolje prijateljice i simpatije Veronike, Martin ju odluči vidjeti i iznenaditi na njen rođendan. Kupuje joj buket ruža i odlazi čestitati joj njezin 15 rođendan.
Stigavši kod nje, neugodno se iznenadi jer ju zatiče nesretnu i potištenu umjesto veselu. Veronika je napustila srednju školu i odustala od sviranja violine zbog koje je čak otišla u Beč sa svojom majkom. Sprijateljila se s lošim društvom koji su na nju utjecali negativno te je počela i raditi ilegalne stvari kao što je pušenje marihuane, doduše u malim količinama, ali ipak nije to bila Veronika koju je on prije poznavao.
Martin odlučuje saznati što je povod njenom trenutnom ponašanju i tuzi iz razgovora s njom. Saznaje da je povod njenom ponašanju i odustajanju od dobrih stvari koje je imala u životu uzrok to što su uhitili i zatvorili njenog oca Šimuna Ivanića i ostala je sama s majkom koja je sve samo ne majka. Njezina majka se odala noćnom životu i više je bila izvan kuće nego što se brinula za Veroniku. Šimun je bio posebna svijetla točka u njenom životu i kada je bila s njim uvijek je bila nasmijana. Njen otac joj je bio jedina i najveća podrška u njenom životu.
S obzirom na to da ju je zaista volio i sve učinio za nju, Martin je odlučio otkriti prave razloge zašto su njezinog oca uhitili, proglasili krivim i zatvorili u zatvor. Veronika i Martin odluče početi svoju istragu s njenim ocem stoga odlaze u pritvor razgovarati s njim. Kako nisu uspjeli saznati dovoljno detalja kako bi započeli svoju privatnu istragu, nakon razgovara sa Šimunom odlaze pomoć potražiti na drugom mjestu, kod istražnog suca zaduženog za slučaj Veronikinog oca – Vladimira Smetljarevića. Vladimir Smetljarević je bio čovjek zalizane tamne kose, kao da koristi briljantin, sa strogim pogledom, ispijenog lica i iznimno visok. Odbija pomoći Veroniki i Martinu.
S obzirom da im istražni sudac Vladimir nije bio od prevelike pomoći, Martin i Veronika su odlučili iskoristiti njegova sina Bobu kako bi došli u posjed optužnice Veronikinog tate. Bobo je bio dio lošeg društva s kojim se Veronika svakodnevno družila, stoga ga je bilo prilično lako iskoristiti za svoj plan. Kada su se dočepali optužnice u kojoj su pisali svi detalji o navodnom zločinu Veronikinog oca, Martin i Veronika saznaju kako je Veronikin otac Šimun, u vrijeme kada je radio kao predstojnik Geološkog instituta koji se bavio snimanjem područja Male Pisanice, snimio vojna postrojenja u Maloj Pisanici te ga predao nepoznatoj osobi.
U optužnici je također bila navedena osoba Miško Lužan koji je Veronikinog oca i optužio za zločin odavanja vojnih tajni što je bilo izričito zabranjeno i protuzakonito, međutim da je nedugo nakon podizanja optužnice Miško Lužan, jedini očevidac u ovom slučaju, pronađen mrtav. O njegovoj smrti ništa detaljnije nije pisalo u optužnici stoga su se odlučili usredotočiti na trag koji su pronašli u notesu Veronikinog oca Šimuna – čovjeku koji je zamijenio Šimuna na poziciji predstojnika Geološkog instituta nakon podignute optužnice. Taj čovjek bio je Jakov Vitasek. Osoba koja je navodno davala lažne procjene o podacima o količini i obilju nafte na području Male Pisanice.
Kasnije u radnji se dokazuje da su ovi navodi i glasine bili točni i da je upravo to bio razlog zašto je Veronikin otac Šimun odlučio snimati vojna postrojenja iako je to bilo protuzakonito. Razlog je bio taj da raskrinka Jakova Vitaseka koji se u tadašnje vrijeme dok je Veronikin otac bio predsjednik bavio brojkama i statistikom o nafti na području Male Pisanice. Međutim, u međuvremenu, pojavljuje se Brend Tellemann, poslovan čovjek iz Švicarske koji u svakom slučaju i na bilo koji način želi prodati svoju opremu i alate za rad s naftom i njeno izvlačenje. Brend se nije ustručavao potplatiti i ucijeniti bilo koga tko bi mu mogao pomoći pri prodaji i većoj zaradi.
U nedostatku od daljnjih dokaza, Veronika i Martin odlaze do kafića Zlatni kavez čiji je suvlasnik Kameni koji se navodno sukobio s očevicem Miškom Lužanom netom prije nego je Miško Lužan pronađen mrtav, no nikada se nije dokazalo da bi on mogao biti kriv i za njegovo ubojstvo. Martin i Veronika se u razgovoru sukobljavaju s Kamenim no spašava ih Martinov djed koji, silom prilika, uvijek naiđe u pravom trenutku kada Martinu treba pomoć. Kameni je bio toliko beskrupulozan da je nasrnuo na dječaka koji mu nije bio ravan u borbi, a idući dan, odluči posjetiti Veroniku u njenom domu i zaplašiti ju kako bi prestala ispitivati o očevom slučaju što izazove još veću sumnju kod Martina i Veronike.
Sljedeći trag koji pronalaze Veronika i Martin vodi u butik Amalija čiji je vlasnik Andrija Kradović koji slovi za poznatog mještanskog švercera, a koji je oženio sestru Pere Grdobine, predsjednika općine Mala Pisanica. Došavši u butik Amalija, Martin saznaje za tajni poslovni sastanak koji je dogovoren s poslovnim čovjekom Brend Tellemannom u obližnjem hotelu Internacional u Zagrebu. Martin odluči izvidjeti situaciju i hitno otići u hotel Internacional te špijunirati ugovoreni poslovni sastanak ne bi li saznao više informacija i dokaza za Šimunovu nevinost. Saznaje u kojoj sobi će se održati sastanak te odlazi u sobu i skriva se u ormar.
Tiho i nestrpljivo čeka da se okupe svi članovi “Balkanske mafije”, a to su Brend Tellemann, Jakov Vitasek, Andrija Kradović, Pero Grdobina i Vladimir Smetljarević. Sakriven u ormaru, doznaje da im Švicarac Brend Tellemann plaća čekovima ispisanim u ciframa u dolarima za namještanje i lažiranje podataka o nestašici i realnom stanju nafte u Maloj Pisanici. U ključnom trenutku primopredaje novca, tj. čekova, Martin slučajno i ne očekivano kihne i otkrije “Balkanskoj mafiji” svoje skrovište i samog sebe. Iznenađeni, sudionici poslovnog sastanka i kriminalci kreću loviti Martina kojeg vide svjedoka i očevidca u svom pakosnom zločinu.
U bijegu od njih, Martin prividno padne kroz prozor što nakratko izazove olakšanje kod zločinaca jer su mislili da su se riješili svjedoka u njihovom zločinu te se vraćaju u sobu u kojoj se netom prije odvijao važan poslovni sastanak. No, Martin se spretno izvuče iz nevolje te krene natrag, baš u trenutku kada u prostor ulaze Veronika i njegov djed s policijom i inspektorom Mirkom. Brend Tellemann od šoka i nevjerice doživi srčani udar i premine, Andrija Kradović doživi živčani slom i psihički poludi, a ostali bivaju uhapšeni i odvedeni u zatvor od strane inspektora Mirka.
Martin i Veronika rješavaju slučaj podmićivanja i korupcije osoba na visokim pozicijama u lažiranju podataka o nafti u Maloj Pisanici te dokazuju da je njenom ocu namještena optužnica jer nije htio biti podmićen i lažirati podatke te je proglašen nevinim i pušten je iz zatvora. U svoj zbrci i avanturi Veronika se ponovno zaljubi u Martina i postaje njegova djevojka, a uz oca ponovno se počela smijati i vratila školi i uobičajenim dnevnim obvezama mlade djevojke i tinejdžerke.
Likovi: Martin, Veronika, njen otac Šimun, Brend Telleman, Pero Grdobina, Andrija Kradović, Vladimir Smetljarević, Bobo Smetljarević, Jakov Vitasek, Miško Lužan, Martinov djed, inspektor Mirko.
Analiza likova
Martin je šesnaestogodišnji dječak, ustrajan, snalažljiv i pametan. Voli svoju prijateljicu Veroniku te gaji simpatije prema njoj već duže vrijeme. Atletski građen, visok, tamne kose koja mu je prekrivala stražnji dio vrata. Skroman i samozatajan, želi pomoći svakome u nevolji, a u ovoj priči Veroniki, djevojci koju nije vidio godinu dana a koja mu je bila djevojka. Na trenutke je nedovoljno oprezan i tvrdoglav u svojim naumima. Martin je odgovoran prema školskim obavezama te smatra da bi Veronika se isto trebala vratiti u srednju školu. Lijepo je odgojen i zaštitnički nastrojen prema Veroniki. Pun ljubavi i poštovanja prema starijima, posebno svom djedu s kojim živim te rezerviran i na trenutke suzdržan prema policiji s kojima je njegov djed imao komplikacija dok je i sam bio mladić. Znatiželjan i hrabar dječak koji zbog ljubavi prema svojoj prijateljici Veroniki se upušta u opasne situacije. Uporan sve dok ne dokaže Šimunovu nevinost u slučaju.
Veronika je malena djevojka vrlo privlačnog izgleda, zelenih očiju i guste svijetle kose. Veronika posebno vezana za svog oca s kojim je uvijek nasmijana. Njegovo uhićenje i zatvaranje ju posebno pogađa u tolikoj mjeri da napušta školu i počinje se družiti s lošim društvom. Razdvojenost od njega donosi joj samo bol i tugu. U svojim crnim danima odsutnosti njena oca mlada Veronika također ostavlja sviranje violine zbog čega je čak otišla i u Beč sa svojom majkom. U svojoj boli i brizi za oca ponovno iskreno zavoli svog dugogodišnjeg prijatelja Martina u kojeg je vidjela zaštitu i oslonac. Ne promišljena, nestabilna i povodljiva zbog problema u obitelji (majka ju je napustila u smislu da se odala noćnom životu umjesto da se brine za kćer) upušta se u provod s lošim društvom gdje puše marihuanu. Ne odgovorna do te mjere da je napustila srednju školu ne razmišljajući o posljedicama koje bi ju mogle snaći u budućnosti. Ne svjesna da je jedan od dječaka s kojim se sin osobe koja ga je nevino i optužila za djelo koje nije učinio.
Andrija Kradović, preplanuo, visok čovjek koji se bavi švercanjem na malo. Lažljiv, korumpiran i povodljiv.
Jakov Vitasek je čovjek tankih brkova i usana, duguljasta lica, srednjeg rasta također je dio skupine Balkanske mafije. Povodljiv i korumpiran čovjek koji je jedva čekao da sjedne na mjesto predstojnika Geološkog instituta. Rado će učiniti bilo što, pa čak i ilegalna djela kako bi zaradio više novaca.
Pero Grdobina, oniži čovjek sa sitnim očima i velikim povijenim nosom. Predsjednik općine Mala Pisanica, lako potkupljiv i korumpiran. Opis njegova lika jasno ga i karakterizira kao osobu jer je i po vanjskom izgledu opisan kao ružna osoba. Negativac u svakom smislu te riječi te ga vrlo lako možemo usporediti s korumpiranim dužnosnicima iz stvarnog svijeta o kojima vijesti svakodnevno bruje. Gramziv, pohlepan i nepovjerljiv.
Brend Tellemann, okrugle glave i gustih brkova, poslovni čovjek koji će sve učiniti u svom cilju samo kako bi zaradio novac. Ne bira sredstva u prodaji svoje opreme za naftu i prevarit će i poštene ljude samo radi zarade. Lažljiv, egoističan i manipulator. Negativac kakvog i inače viđamo u kriminalnim romanima i o kojem su pisali mnogi pisci. Na kraju, svi oni završavaju loše, pa čak i tragično što je slučaj i s našim Švicarcem Bren Tellemann-om.
Vladimir Smetljarević je visok čovjek ispijenog izgleda, crne zalizane kose sa strogim pogledom je čovjek na visokoj poziciji sudstva koji je bez skrupula i unatoč tome što je čovjek koji bi trebao donositi i provoditi zakon isti krši i bavi se kriminalnim radnjama. Lako potkupljiv i korumpiran isto kao njegov suradnik u zločinu Pero Grdobina. Kao otac ne pokazuje nikakav primjer svome sinu Bobi koji polagano kreće stopama svoga oca i rado je viđen u lošem društvu.
Martinov djed je Martinov odgajatelj i skrbnik, što saznajemo u prvom dijelu trilogije Sportski život letećeg Martina. Također saznajemo da je bio kuhar i radio na brodu preko dvadeset godina te je upoznat i spreman suočiti se sa svakakvim opasnostima koje mogu zadesiti čovjeka u životu. Lik djeda ostaje isti i u ovom djelu – pošten, lukav, hrabar i snažan, uvijek pobijedi u okršajima, zaštitnički nastrojen prema svojim bližnjima, posebice Martinu.
Kameni je lik koji će se upustiti u borbu sa svakim, pa čak i prijetiti djeci što vidimo iz njegovog poteza da ide Veroniki prijetiti u njen dom i nasrtaj na Martina. Nepošten prema svima, posebice prema slabijima od sebe, a prema starijima su slatkorječivi i pokorni.
Bilješka o piscu
Dubravko Jelačić Bužimski cijenjeni je pisac i književnik. Rođen je 25. ožujka 1948. godine u Zagrebu.
Karijeru u književnosti započeo je dok je još bio u srednjoj školi. Tada je počeo pisati, a nakon završetka srednje škole upisao se na Pravni fakultet i završio ga.
Dubravko je u svojoj karijeri napisao romane, drame, TV-scenarije i pripovijetke. U svojoj se karijeri bavio i kazalištem, nakon čega je postao osnivač poznate glumačke družine “Histrioni”.
Zahvaljujući romanu “Sportski život letećeg Martina” postao je jedan od najpopularnijih pisaca za mlade. Osim spomenutog fantastičnog romana, napisao je knjigu drama, šest knjiga i dvije zbirke priča za odrasle.
Najviše se istaknuo romanima za mlade, a tu su trilogija o dječaku Martinu: “Sportski život letećeg Martina”, “Balkanska mafija” i “Martin protiv CIA-e i KGB-a”.
Druga značajna djela su: “Sjene”, one se odnose na tekstove o hrvatskim književnicima, “Surove kazališne priče” (pripovijetke) i “Okus mesa”.
Odgovori