Šund literatura je ono što još nazivamo i trivijalnom književnošću. To je kičasta književnost koja ima nisku umjetničku vrijednost, ali je zbog svog sadržaja zanimljiva, nekada i zabavna širem čitateljstvu. Šund literatura vrlo je jednostavno napisana i lako čitljiva forma, najčešće napisana kao roman. Romani koji spadaju pod ovu kategoriju služe samo kako bi kratkoročno, na jednostavan način, okupirali čitatelja, zadovoljavajući samo njegove površne emocije, ali ne i intelekt.
Kvaliteta šund literature je niska jer se njihov sadržaj temelji na stereotipima. Radnja je često postavljena unutar zadanih okvira, rasplet se može lako pretpostaviti, nema značajnih obrata niti ideja u djelu, likovi su plastični i već mnogo puta viđeni. U ovoj vrsti književnosti vidimo mnogo klišeja koje umjetnička književnost nastoji izbjeći, a svojim sadržajem donijeti neko novo iskustvo ili ideju.
Šund literaturom se, između ostalog, smatra i ona književnost koja se može iščitavati bez posebne koncentracije. Kod distribucije ovog tipa važna je kvantiteta knjiga, a ne njihova kvaliteta. Za industriju ovog tipa književnosti važno je natiskati što više sličnog materijala i prodavati ga po niskoj cijeni, kako bi bio dostupan što široj publici.
Trivijalna literatura dijeli se na “visoku” i “nisku”. Dok se pod visokom trivijom smatraju romani koji tek u nekom svom dijelu imaju karakteristike šunda, “niska” trivija je onaj pravi šund o kojem ovdje govorimo.
Pojam šund dolazi od njemačke riječi Schund, a doslovno se prevodi kao otpadak, prnja ili neko djelo bez ikakve vrijednosti.
Odgovori