Imažinizam je književni pokret nastao u razdoblju modernizma. Začetak ovog pokreta dogodio se u SAD-u i Engleskoj početkom dvadesetog stoljeće tj. prije početka Prvog svjetskog rata. Pokret je utemeljio pjesnik Ezra Pound nakon što se iz rodne Amerike preselio u Europu, a načela imažinizma postavio je T.E. Hulme 1908. godine te ih objavio u članku “Ne tako! Od jednog imaginista!” 1913. godine, što je bilo vrijeme vrhunca ovog pokreta.
Imaginizam je kao pokret bio odgovor na nestabilne književne i intelektualne norme na početku 20. stoljeća. Pjesnici ovog pokreta smatrali su da se takva nestalna stvarnost može pojmiti samo osjetilnim dojmovima, umjesto racionalnošću. Tako je osjećaj i osjet za imažiniste postao jedina stabilna vrijednost i pouzdan receptor realnosti.
Imažinisti su u svojoj poetici odbacili bilo kakvu složenu strukturu i apstraktnost izraza. Odbacili su i simbole, kao i nepotrebno nabacivanje stilskih figura što je bilo temelj pjesništva na kraju 19. stoljeća. Imažinizam se zalagao za jasno isticanje motiva, precizno upotrebljavanje stilskih figura i jasno oslikavanje pjesničkih slika, što je dovelo do sužavanja izraza i pomno biranje količine riječi upotrijebljene u njihovim pjesmama. Imažinistima je u konstrukciji stiha bila uzor haiku forma, koja je zahtijevala striktno brojanje slogova, pa tako i biranje izraza za izlaganje ideje. Imažinisti su također odbacivali ili odstupali od gramatičkih pravila u svojim pjesmama.
Ovaj pokret se nakon Prvog svjetskog rata proširio s američke i europske na rusku književnosti, te tamo djelovao od 1919. do 1924. godine. Pripadao mu je i Sergej Jesenjin, jedan od najvećih ruskih pjesnika svih vremena.
Glavni predstavnici imažinizma bili su T.E. Hulme, F.S. Flint, William Carlos Williams i mnogi drugi.
Pojam imažinizam dolazi od latinske riječi imago, što znači slika. Upravo takva bila je i poezija ovog pokreta – sažeto slaganje pjesničkih slika koje zajedno moraju probuditi određene osjećaje u čitatelju, pa čak ako nije posve jasan logičan smisao njihova sadržaja.
Odgovori