Pojam utopija označava savršeno uređeni svijet ili državu u kojem je život društva i svakog pojedinca unutar njega idealan. U književnosti se utopijom naziva djelo u kojem lik ili narator govore o idealnom društvenom poretku koji vlada u nekoj (fikcionalnoj) zemlji. Ipak, to savršeno uređenje nikako nije nerealno, već je do njega došlo logičnim slijedom događaja; ono je posljedica realističnih stanja, zakona ili uzroka (na primjer, razvojem tehnologije, posebnom politikom, evolucijom globalne društvene svijesti i tako dalje).
Pojam utopija dolazi od istoimenog djela Thomasa Morea, napisanog 1516. godine. U njemu je More opisao izmišljeni otok, nazvan Utopija, na kojem vlada savršeno političko i društveno uređenje. Ovo je najvažnije i najkontroverznije Moreovo djelo jer u njemu govori o vrlo važnim, ali kontroverznim političkim i društvenim pitanjima i problemima. Iako djelo obiluje satirom, ona služi kako bi kritizirao postojeću vlast. Budući da je u ovom djelu opisana idealna država nazvana Utopija, kasnije su se sva idealna društvena uređenja počela nazivati utopijama.
A s vremenom je ova riječ i proširila svoje značenje. Utopijom se sada naziva bilo kakav idealan svijet, mjesto na kojem se osjeća bezbrižnost, mjesto koje potpuno ispunjava naše najveće želje, nadanja i očekivanja, neovisno o politici ili društvu. U književnosti se sva djela koja govore o takvim mjestima ili čak duševnim stanjima nazivaju utopijskim.
Pojam utopija često zna imati i negativnu konotaciju, jer se njime često nazivaju neostvarivo idealna mjesta ili uređenja, pa se uopće razmišljanje o njima smatra naivnim. Utopija se i sama često smatra naivnom ili neostvarivom, pa i romani u kojima se opisuje utopijsku uređenje, često imaju obrat u kojem se vidi da je ono samo fasada za mnogo gore tiranije od onih koje imamo u našem društvu. Neki od takvih djela su, na primjer, “Vremeplov” H.G.Wellsa, “Gospodar muha” Williama Goldinga ili “Otok” Aldousa Huxleya.
Odgovori