Usmena ili narodna književnost je ona koja je stvarana od strane naroda dugi niz godina i stoljeća. Narod ju je usmenom predajom stvarao i čuvao te prenosio naraštajima. To se odvijalo sve dok je nisu počeli zapisivati skupljači blaga.
Usmena književnost je jako opširna i sastoji se od priča, legendi, bajki, zagonetaka, poslovica, basni, epskih i lirskih pjesama…
Stilske karakteristike usmenih pjesama
Usmene ili narodne pjesme krasi velik broj ponavljanja stihova unutar pjesama. To se događa da bi što lakše zapamtio velik broj stihova. Javlja se i velik broj istih epiteta (ukrasni pridjevi) koji se ponavljaju u različitim pjesmama i to s istim značenjem i u istom obliku, ne gledajući određenu temu pjesme.
Narodna lirska pjesma
Narodna lirska pjesma stihovima prenosi pjesnikova razmišljanja o određenim životnim situacijama i njegove misli i osjećaje. Obuhvaća cijeli jedan život i dijeli se na:
- ljubavne
- svatovske
- uspavanke
- posleničke (pjevane uz neki rad, na primjer uz sjetvu)
- tužbalice
- prigodne ( dodolske – pjevane u proljeće, koledske – pjevane oko Božića i jurjevdanske)
Postoji još dugi niz narodnih lirskih pjesama, a ovo su one najvažnije. Spjevane su obično u osmercu ili šestercu te sa stankom ili cenzurom u 4. slogu.
Narodno lirsko-epska pjesma
U narodnom lirsko-epskim pjesmama pjesnik uz sažetu fabulu, naraciju i opis likova stvara i oblikuje temu i pjesničke slike koje s jedne strane izražavaju njegove osjećaje, a s druge strane djeluju tako da potiču i stvaranje čitateljevih osjećaja i slika za vrijeme čitanja. Dolazi i do dramskih elemenata, a to je obično neki sukob između likova.
Narodno lirsko-epske pjesme se dijele na:
- romanse – sadržaj im je veseo i vedar
- balade – imaju tragičan završetak
Narodna ili usmena drama
Pod ovu vrstu spadaju obično kraći dramski oblici koji su često napisani s dozom ironije i humora.
Prozne epske vrste
Narodne prozne epske vrste se dijele na:
- narodne bajke
- narodne basne
- narodne pripovijetke
- narodne legende
- narodne anegdote
Narodne bajke govore o neprijatelju čovjeka koji se obično nalazi u prirodi. Čovjek se nečesto bori protiv zamišljenih sila u prirodi koje se pojavljuju u obliku divova, zmajeva… Čitatelju se prenose fantastičke slike i pojedinosti iz mitologije. Novije bajke se bave odnosima između ljudi.
Narodne basne su kraće pripovijetke, a u njima se preko životinja prikazuju ljudska životna iskustva i različiti karakteri ljudi. Često se izruguje određenim ljudskim slabostima, a iz njih se može izvući pouka.
Narodna pripovijetka odiše realističnim slikama iz života pojedinca, a ispričano je ono što je neobično i ne događa se često. Narodne pripovijetke sadrže često i šaljive i humorom protkane elemente priče, a priča glavnog lika sastoji se od velikog niza preokreta što priči daje na zanimljivosti do samoga kraja (“Ero s onoga svijeta”).
Narodne legende prepune su fantastičnih podataka, ali su likovi, povijesni i zemljopisni podaci stvarni.
Narodne anegdote su kratke i sažete priče iz kojih čitatelj na kraju može donijeti određenu pouku.
Narodne epske pjesme
U narodnim epskim pjesmama ispjevan je obično događaj iz povijesti. Tako su često ispjevane priče o slavnim junacima, neprijateljima i borbama koje su obilježile povijest. Pjesme su opširne, a stihovi unutar pjesme se često ponavljaju. Obično su napisane u epskom desetercu.
Odgovori