Ulica predaka je roman s glavnom temom odrastanja jedne djevojčice, za koju se na prvi pogled čini kao da ima sve i zbog čega joj zavide sva ostala djeca. Ona je zapravo usamljena djevojčica.
Ulica predaka predstavlja atipični roman u kojem nema dječjih maštanja na koje je čitatelj naviknuo te radnje koja svakoga drži napetim do samog kraja. U romanu ne postoji idealna slika djetinjstva, nego prikaz sredine u kojoj je sve realistično te ružno baš kao što to inače biva u stvarnom svijetu.
Roman započinje opisom sredine u kojoj Tajana odrasta, a pored toga čitatelj može upoznati njezine navike, sve o čemu je maštala i najdraže igračke. Kompozicija romana je mozaična, a težište cijele priče nije na pripovijedanju.
Ulica predaka je napisana u trećem licu s posebnom pripovjedačkom tehnikom gdje se odjednom govor pripovijedača preklapa s govorom jednim od likova. Zbog toga ne postoji uobičajeni dijalog na koji su mnogi naviknuli.
Radnja se odvija u Zagrebu u naselju s bogatim obiteljima, uređenim vrtovima i velikim kućama. Zagreb je prikazan iz perspektive djevojčice, kroz razne događaje u školi koje djevojčica proživljava te iz njetnih lutanja gradom.
Vrijeme radnje obuhvaća početak Drugog svjetskog rata, tijek rata i završetak. Užasi rata su jedan dio događaja jer ih Tajana ne doživljava direktno nego kroz sudbine ljudi s kojima se susrela u životu.
Vrsta djela: roman
Mjesto radnje: Zagreb, Split
Vrijeme radnje: Prije, za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata.
Kratak sadržaj
Tajana je djevojčica koja živi u lijepoj četvrti Zagreba u velikoj kući. Ima kućnu pomoćnicu, svoju sobu i puno igračaka. Unatoč tome medvjedić je njena najdraža igračka s kojom spava, dok ostalima trga udove. Medvjediću se povjerava, a ostali se ne mogu načuditi kako može najviše voljeti tog starog plišanog medvjedića pored svega što ima u svojoj sobi.
Tajanina mama je lijepa, školovana i elegantna žena koja priča dva strana jezika. Voli koketirati, a u društvu je uvijek rado viđena. Uvijek se odijeva po najnovijoj modi i svjesna je lijepog izgleda.
Tajana nije nikada upoznala pravog tatu. Ona je opisana kao neželjeno dijete neuspjele ljubavi, koju njezina majka doživljava samo kao ludost i ništa više. Nakon bračnog brodoloma mama se vratila u Zagreb gdje je potom rodila Tajanu i udala se za drugoga.
Novi tata je bio uspješan, vozio je dobar auto, radio u elektrani i puno zarađivao. Obitelji se pridružuje i Tajanina teta, mamina sestra, stara cura koja za razliku od svoje sestre nije bila lijepa i nije imala dobru školu. Mama i novi tata su je doživljavali maloumnom jer je uvijek govorila što je mislila bez imalo uljepšavanja.
Tajana je imala sve što je jedno dijete moglo poželjeti, puno igračaka i život u bogatstvu. Ali nije imala ono najvažnije, a to je ljubav roditelja. Mama ju je uvijek okrivljavala da je ona kriva za njen život i da joj je samo upropastila neke stvari, da bi bilo bolje da nije nikada srela njenog oca kojeg je smatrala propalicom, a koji se sada pojavio u Zagrebu.
Mama i novi tata bili su lijep par, ali mama mu je svejedno cijelo vrijeme prigovarala da je primitivac, ljubomoran i nesposoban, dok je on njoj govorio da je nemoralna i da ga cijelo vrijeme vara s drugima. Nakon mučnih svađa obično bi uslijedila glasna mirenja u spavaćoj sobi. Tajana ih je jednom zatekla u zagrljaju zbog čega je mama bila bijesna.
Tajanino djetinjstvo obilježava hladnoća roditelja i nedostatak emocija, pa se već s pet godina prima čitanja novina. Najviše su je znali uznemiriti članci iz crne kronike, zbog čega je noću cijelo vrijeme tražila zaštitu, da bi je na kraju pronašla u svom medvjediću.
S vremenom se sve više navikava na hladno okruženje u kojem odrasta i polako se povlači u svoj svijet te gradi obrambeni mehanizam prema ostalima, zbog čega ju ostali doživljavaju kao tvrdoglavo dijete s kojim se teško bilo što dogovoriti. Kada je krenula u školu doživljavala je samo neugodne trenutke jer su djeca bila zla i neuredna te zavidna na njenom životu i tome što je jedino po nju dolazio auto.
Vrijeme izvan škole je prvodila svirajući klavir. Tajana nije htjela učiti svirati klavir, ali je morala zbog mame. Kako u kuću često dolaze razni gosti, djevojčica ima priliku upoznati mnogo novih ljudi, od kojih su joj neki simpatični, a neki baš i ne. O njima zna puno slušajući njihove priče i tračeve, zbog čega stvara svoju sliku odraslih.
Kako je imala problema s plućima Tajanu šalju u Split kod neljubazne tetke i još goreg bratića, koji se prema Tajani odnosio kao prema razmaženom derištu. Nedugo nakon dolaska kreće bombardiranje jer je počeo rat. Vraća se kući vlakom i uviđa kako se puno toga promijenilo. Nestalo je puno ljudi, a među njima njezin učitelj iz škole kojeg je volila te mamina prijateljica Edita Goldberger.
Tajana je završila četvrti razred i sprijateljila se s pametnom djevojčicom Dubravkom čija je mama bila protiv njihovog druženja. Bilo joj je čudno ponašanje Tajanine mame i cijela ta situacija s dva oca, a trebala bi imati samo jednog.
Nastupila su teška vremena za novog tatu jer nije mogao proizvesti struje koliko bi trebalo. Slijede dani oskudice i Tajana s tetom prodaje stvari na sajmištu te saznaje da je pravi razlog što živi s njima to što posjeduje pola kuće. Tajana dobiva brata i tata je zbog toga presretan.
Napokon završava rat i dolazi nova vlast, a pojavljuje se i njen pravi otac koji ju ponosno pokazuje svojim partizanima. Tajana na sve to ostaje hladna jer je čovjek koji govori da joj je pravi otac za nju potpuni stranac.
Sada je već u gimnaziji i svjesnija je svojih godina, a više joj nije potrebna zaštita njenog medvjedića, zbog čega ga na kraju uništava uz pomoć škara. Ostatke je odnijela u smeće i bila posve ravnodušna kao i na pitaja svoje tetke o pravom ocu.
Likovi: Tajana, mama, tetica
Tajana je glavni i središnji lik romana gdje je opisano njeno odrastanje od djetinjstva i odlaska u školu te sve do srednje škole. Zbog ljepote Tajanine majke, već je na početku njen opis dobio svojevrsni hendikep, pa je tako opisana kao djevojka s lijepim očima, ali mršavog i šiljatog lica s previše kose za koju izgleda kao da joj stalno ide preko čela.
Izgled će se s godinama promijeniti u pozitivnom smislu, pa će njen otac gledajući je ustvrditi kako zapravo gleda svoju lijepu ženu. Tajana je prikazana kao usamljeno dijete koje nema prijatelja među odraslima, ali i kod djece, osim tete.
Naučila je čitati dok je imala pet godina i to ne samo dječje knjige, nego i dnevne novine te svjetske klasike. Posebno su je plašili naslovi koji su pripadali crnoj kronici. Često je znala odrasle zbuniti pitanjima koje je postavljala, a zbog čega su je smatrali čudnom djevojčicom.
Bila im je nebična privrženost koju je Tajana pokazivala prema svom medvjediću, zaštitniku njenog djetinjstva, a kojem se ona cijelo vrijeme povjerovala. Prijatelje nije imala ni među djecom u školi jer su je smatrali nespretnom i razmaženom bogatašicom.
U školi je bježala s nastave koliko je god mogla, pa je tako glumila napadaje kašnja i nesvjesticu. Sve doživljene nepravde Tajana je hrabro podnijela, a najviše zahvaljujući čvrstom karakteru jer je jednostavno naviknula odrastati bez ljubavi i s osjećajem krivnje koji joj je majka nametala, a koja zbog njenog rođenja nije mogla napraviti sve što je htjela.
Iako je odrasla u osobu čvrstog karaktera, nije sigurna njena sudbina kasnije u životu, a to je hoće li s vremenom moći voljeti ili će biti osuđena da prema drugima osjeća samo hladnoću.
Mama je opisana kao prelijepa žena koja je cijeli život podredila ispunjenu svojih zadovoljstava, poput dotjerivanja prilikom izlaska u društvo te vječne želje da se nekome svidi. Iza nje je neuspjeli brak u kojem je dobila Tajanu, a koju smatra velikim promašajem u životu.
Unatoč tome što se brine za kćer i kupuje joj sve što želi, mama nije u stanju približiti se svojoj kćeri i razumjeti ju, a u situacijama kada nije bila dobre volje na vidjelo je znala izaći sva količina mržnje koju je osjećala prema svom djetetu.
Mama nije bila sretna ni u drugom braku jer je zbog svoje koketnosti cijelo vrijeme izazivala ljubomoru kod svog muža, a zbog čega su česte svađe završavale i fizičkim obračunima te histeričnim ispadima i navodnim pokušajima samoubojstva. Upravo se majka smatra glavnim krivcem što je Tajana imala tako nesretno djetinjstvo.
Teta ili tetica je stara cura koja nema obrazovanje kao Tajanina mama (završila je domaćinsku školu) niti ljepotu, a mnogi su je doživljavali slaboumnom iako je to bilo daleko od istine. Jedina istina je ta da se nije uspjela snaći u životu kao Tajanina mama.
Teta je živjela s Tajaninim roditeljima i služila im kao sluškinja trpeći razne neugodnosti, a kada su svaki put dolazili ugledni gosti, morala se sakriti kako ne bi sramotila mamu. Tajana je svoju tetu voljela zbog njene bezazlenosti i jednostavnosti.
Bilješka o autoru
Sunčana Škrinjarić je suvremena književnica rođena 11. prosinca 1931. g. u Zagrebu. Bila je poznata kao jedna od književnica s velikom maštom, a koja je nakon Ivane Brlić-Mažuarnić nastavila dalje s pisanjem bajki u kojima je nastojala prikazati svoje djetinjstvo.
Sunčana Škrinjarić je imala samo 9 godina kada je napisala svoju prvu pjesmu, a nakon što je završila osnovnu školu i gimnaziju upisala je Pedagošku akademiju. Nakon završetka fakulteta radila je u uredništvu dječjeg programa Radio Zagreba te u uredništvu dnevnih novina.
Dokazala je da može djelovati i kao glumica kada je radila u Narodnom kazalištu u Šibeniku. Zahvaljujući raznim poslovima na kojima je pokazivala svoje vještine, upoznala je razne ljude iz brojnih profesija i tako stekla dragocjeno iskustvo.
Iako je s pisanjem počela rano, s objavljivanjem knjiga je krenula kasno kada je napunila 39. godina života. Tijekom života je pisala za odrasle, ali i za djecu, a od poznatijih djela to su: Kaktus bajke, Ljeto u modrom kaputu, Dva smijeha, Noć s vodenjakom, Ulica predaka.
Osim knjiga napisala je radio-drame za odrasle i djecu poput: Začuđene zemlje, Pisac i djevojčica, Suđenje danu lutalici, Sestre, Konferencija za štampu… Umrla je 22. travnja 2004. godine.
Autor: S.Š.
Odgovori