Subjektivnost u općem smislu znači priklanjanje nekome, pripadnost, pristranost i odnošenje na neki subjekt. Pojam subjektivnosti može imati više značenja.
Subjektivnost može biti unutarnja, psihička ili mentalna. Ona ostaje u nama i nikada je nikome ne govorimo. Ona može biti nedostupna većini, osobna, privatna ili individualna. Nikada ne bude javno izgovorena većim masama. Također, postoji subjektivnost koja je osobna, pristrana i jednostrana. Ona se događa obično kada prema nekome osjećamo posebnu naklonost i odvija se pod utjecajem želja. I na kraju, postoji subjektivnost koja je stvorena na temelju iluzija, mašte i zamišljanja. Obično se događa onda kada nekoga ne poznajemo dovoljno, ali smo o njemu stvorili svoje mišljenje.
Kako bi objasnili razlike između pojmova objektivnosti i subjektivnosti moramo znati kakav je odnos između subjekta, odnosno osobe te objekta. Objekt postoji uvijek i bez obzira na subjektovu percepciju prema njemu. Nalazio bi se tamo gdje se nalazi bez obzira na subjekt i na njegovo opažanje. Iz tog razloga često se objektivnost povezuje s istinom, realnošću i pouzdanošću.
S druge strane, promatrajući objekt, subjekt može opisati objekt te često zbog toga dolazi i do grešaka jer je subjekt krivo shvaćen ili opisan. Stoga je glavna mana subjektivnost sigurno nepouzdanost. Mnogo puta dogodi se da je subjekt opisao objekt onako kakav on uopće nije. To se često događa kod prvog dojma. U velikom broju slučajeva, trebat će nam više informacija kako bismo pouzdano i objektivno mogli opisati subjekt.
Odgovori