Snjeguljica i sedam patuljaka obrađena lektira braće Grimm. Lektira sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu likova i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudjelovanje u nastavi.
Pročitajte cijelo djelo Snjeguljica i sedam patuljaka online >>
Braća Grimm autori su brojnih popularnih bajki koje se i danas rado čitaju. Slavu su stekli nakon što su objavili prvu zbirku drevnih narodnih priča Bajke za djecu i dom. Ideju za razne priče dobili su nakon što su prikupili narodne priče, koje su poslužile kao inspiracija za zanimljive likove i rasplete. Jacob i Wilhelm Grimm se nisu bavili samo istraživanjem i prikupljanjem narodnih priča, na zahtjev pruskog kralja počeli su pisati Njemački rječnik na kojem su radili do kraja života. Braća Grimm su napisali mnoge zanimljive priče, a među kojima je i neizbježna Snjeguljica i sedam patuljaka.
Analiza djela
Snjeguljica i sedam patuljaka je klasična priča o ljubavi, iskrenom prijateljstvu i ljubomori. Prema poznatoj bajci snimljen je prvi animirani film u studiju Walt Disney. Glavni lik iz bajke je prekrasna Snjeguljica koja je još kao dijete ostala bez majke. Otac se oženio za lijepu, ali zlu ženu koja je cijelo vrijeme bila ljubomorna na Snjeguljicu. Kraljica je uz sebe uvijek nosila čarobno ogledalo koje joj je svaki dan govorilo kako je najljepša na svijetu, sve dok jednog dana kraljica nije dobila odgovor kojem se nije nadala.
Kraljica nije mogla podnijeti da je netko ljepši od nje i naredila je lovcu neka Snjeguljicu odvede duboko u šumu, ali lovac nije mogao ubiti djevojčicu. Odlučio ju je pustiti, a Snjeguljica je pronašla sreću kod novih prijatelja. Ipak, njena sreća nije mogla dugo potrajati jer joj je kraljičina osveta stalno bila za petama. Pokušavala ju je ubiti na razne načine, sve dok jednom umalo nije u tome uspjela. Srećom, Snjeguljicu je spasio njen princ. Na kraju je dobro pobijedilo zlo, a lijepa princeza je doživjela sretan kraj.
Kraljica je pravi primjer negativnog lika kakve se najčešće moglo vidjeti ne samo u bajkama braće Grimm, nego i u pričama drugih pisaca. Ona predstavlja sve loše i osobu kakvu ne bi htjeli imati blizu sebe u stvarnom životu. Ima sve negativne odlike – ljubomorna je i osvetoljubiva, a njena ljepota je hladna. Vrlo je arogantna i učinit će sve da dobije ono što je zamislila, pa čak i ako to zahtjeva ljudske žrtve.
Kao i svaka bajka prije ove, tako i priča o lijepoj djevi bijele puti ima poruku. Kroz cijelu priču se ističe njezine dobrota i čisto srce te kako je zbog toga na kraju uspjela pobijediti nepravdu. Snjeguljica je oličenje one nevine dobrote koja na kraju uvijek bude nagrađena. U njoj nema ni malo zloće, pa ju je lako nasamariti jer je u svom savršenstvu i pomalo naivna. Ipak, dobri ljudi oko nje je čuvaju, pa srećom sačuva živu glavu.
Književni elementi
Književni rod: epika
Književna vrsta: bajka
Mjesto radnje: šuma, dvorac, kuća od patuljaka
Vrijeme radnje: jednom davno
Tema radnje: Lijepa Snjeguljica zbog zlobe i zavisti zle kraljice biva prisiljena pobjeći u šumu kako bi se spasila.
Ideja radnje: Važno je biti dobrog karaktera i čiste duše jer takve osobe uvijek budu nagrađene. Tko je dobar prema drugima, može očekivati podršku okoline i prijatelja, a tko je zao prema svima, ne može očekivati pomoć drugih.
Cijelu priču “Snjeguljica” pročitajte ovdje >>
Kratak sadržaj, citati
Jednom davno usred velike zime dok je padao snijeg, kraljica je vezla pored otvorenog prozora i gledala u daljinu. Odjednom se ubola u prst i na snijeg su pale tri kapi krvi. Kako je crvena boja lijepo izgledala na bijelom snijegu, pomislila je kako bi bilo lijepo imati dijete rumenih obraza, bijele puti i crne kose.
Nije prošla ni godina dana, a kraljica je rodila kćerkicu, bijele puti i tamne kose. Nazvala ju je Snjeguljicom. Nažalost kraljica je nedugo nakon poroda umrla, a kralj se ubrzo oženio drugom ženom. Bila je lijepa, ali zavisna i ohola. Nije mogla podnijeti da netko bude ljepši od nje. Uz sebe je uvijek nosila čarobno ogledalo koje bi često znala pitati:
“Ogledalce, ogledalce, reci mi tko je najljepši?”
Ogledalce bi potom odgovorilo:
“Kraljice vi ste ipak najljepši!”
Kraljica je bila sretna, a kako je vrijeme prolazilo tako je Snjeguljica svakim danom bila sve ljepša. Kad je navršila sedam godina kraljica je ponovno upitala ogledalce:
“Ogledalce, ogledalce, reci tko je najljepši?”
Ogledalce bi odgovorilo:
“Kraljice lijepi ste, ali je Snjeguljica ljepša!”
Kraljica se odmah naljutila i postala ljubomorna na djevojčicu. Od tog ju je trenutka sve više počela mrziti. Jednog dana više nije mogla izdržati pa je pozvala lovca i naredila mu da odvede djevojčicu u šumu i tamo ju ubije. Kao dokaz morao je donijeti njezino srce.
Lovac je odveo Snjeguljicu u šumu, ali kada je izvukao nož, Snjeguljica je odmah počela plakati:
“Molim vas nemojte me ubiti, otići ću u šumu i neću se više vratiti!”
Lovac se sažalio i pustio ju da pobjegne. Budući da ju nije ubio odlučio je ubiti vepra i njegovo srce donijeti kao dokaz. Nakon što ga je donio kraljici morao ga je skuhati da bi ga zla kraljica mogla pojesti.
Snjeguljica je u međuvremenu sve dublje ulazila u šumu, a društvo su joj pravile divlje životinje. Ubrzo se pred njom pojavila mala kućica. Bila je sretna jer će se napokon moći odmoriti. Kada je ušla iznenadila se kako je unutra sve maleno, od vilica, noževa, tanjura pa i kreveta. Bilo je sedam vilica, tanjura, noževa i isto tako sedam kreveta.
Budući da je bila žedna i gladna, uzela je malo iz svakog tanjura te popila malo vina iz svakog vrča. Bila je umorna i odlučila je odmoriti u sedmom krevetu, jer dok je jedan bio previše kratak drugi je previše dugačak.
Nakon što je pala noć vratili su se i gospodari kuće. Bilo je to sedam patuljaka koji su svaki dan u gori tražili zlato. Čim su ušli upalili su lampe i primijetili da je netko bio unutra.
Prvi je rekao: “Tko je koristio moju stolicu?”
Drugi je rekao: “Tko je to jeo iz mog tanjura?”
Treći je rekao: “Tko je jeo moj kruh?”
Četvrti je rekao: “Tko je jeo moje povrće?”
Peti je rekao: “Tko se koristio mojom vilicom?”
Šesti je rekao: “Tko se služio mojim nožićem?”
Sedmi je rekao: “Tko se koristio mojim vrčem?”
Tada se ponovno javi prvi i kaže:
“Tko je ležao na mom krevetu?”
Sedmi patuljak nakon što je pogledao u svoj krevet ugledao je Snjeguljicu. Svi su bili iznenađeni kada su vidjeli djevojku kako spava. Nisu je htjeli probuditi pa su je ostavili da spava. Ujutro nakon što se probudila prestrašila se, ali patuljci su odmah pokazali da joj neće ništa učiniti, nego su je pitali kako se zove.
Rekla im je svoje ime i kako je došla u njihovu kuću. Patuljci su je pozvali da ostane te da im pomogne u čišćenju kuće. Snjeguljica je pristala. Svaki dan je kuhala fina jela koja su ih čekala na povratku iz rudnika, a oni bi je svako jutro upozorili da nikoga ne pušta u kuću, jer bi maćeha mogla saznati da je živa.
Kraljica uvjerena kako Snjeguljice više nema odlučila je ponovno upitati ogledalce tko je najljepši na svijetu.
Ogledalce je odgovorilo:
“Ovdje ste vi najljepši, ali preko sedam planina, kod patuljaka, Snjeguljica je ipak ljepša.”
Shvatila je da ju je lovac prevario i da je djevojka još uvijek živa. Odlučila se prerušiti u staru prodavačicu kako je nitko ne bi mogao prepoznati. Pronašla je kućicu i pokucala na vrata:
“Nudim lijepu i jeftinu robu!”
Snjeguljica je potom upitala:
“A što prodajete?”
“Pojaseve u raznim bojama!” – odgovorila je kraljica.
Kraljica se potom ponudila da joj ga zaveže. Snjeguljica nije stigla reagirati, a starica je tako čvrsto stegnula pojas da je djevojka ostala bez daha i pala na pod.
Polako se bližila noć i patuljci su se vraćali kući. Kada su došli brzo su joj dovezali pojas i rekli da nikoga ne pušta u kuću.
Kraljica je opet stala pred ogledalo i upitala tko je najljepši:
“Ovdje ste vi kraljice najljepši, ali preko sedam gora, Snjeguljica je tisuću puta ljepša.”
Odlučila se ponovno prerušiti u staricu i krenula je prema kućici kako bi prodala otrovni češalj. Snjeguljica je rekla kako ne može nikome otvarati, ali kad joj je starica pokazala češalj, toliko joj se svidio da se odmah krenula češljati. U tom je trenutku otrov počeo djelovati i Snjeguljica je pala na pod.
Patuljci čim su došli kući pronašli su češalj u glavi i odmah ga uklonili te upozorili Snjeguljicu da nikoga ne pušta u kuću.
Kraljica se ponovno obratila ogledalu i ono joj je opet odgovorilo da je Snjeguljica ljepša. Odlučila je da će pokušati otrovati djevojku otrovnom jabukom. Maskirala se u seljanku i krenula prema šumi.
Pokucala je na prozor, ali je Snjeguljica rekla kako ne smije nikome otvarati. Snjeguljica je na kraju popustila kad je ugledala lijepu crvenu jabuku. Čim ju je zagrizla pala je na pod.
Kraljica se vratila u dvorac i ponovno upitala ogledalce tko je najljepši:
“Vi ste kraljice najljepši na svijetu!”
Patuljci su Snjeguljicu pokušali oživjeti, a kad nisu uspjeli napravili su kovčeg od stakla. Zlatnim slovima su ispisali njeno ime i odlučili da će svaki dan netko od njih biti na straži.
Jednog dana je šumom prolazio kraljević i ugledao Snjeguljicu kako spava u staklenom kovčegu. Rekao je patuljcima da će im dati što god žele za kovčeg, ali oni nisu htjeli. Kralj je potom rekao da će ju čuvati i patuljci su pristali.
Kraljević je naredio slugama da ponesu kovčeg, ali jedan od njih se spotaknuo i u tom je trenutku ispao komad otrovne jabuke. Snjeguljica je otvorila oči i upitala:
“Gdje se to nalazim?”
“Kod mene si, kreni sa mnom i budi moja žena!” – odgovorio je kraljević.
Snjeguljica je pristala. Imali su prekrasnu svadbu, a bila je pozvana i maćeha. Nakon što je obukla lijepu haljinu stala je pred ogledalo i upitala:
“Ogledalce, ogledalce, najljepši tko je?”
Ogledalce je odgovorilo:
“Ovdje ste vi lijepi, ali je mlada kraljica ljepša!”
Kraljica je otišla na svadbu i kad je vidjela Snjeguljicu, srce joj je puklo od zlobe.
Cijelu priču “Snjeguljica” pročitajte ovdje >>
Analiza likova
Likovi: Snjeguljica, sedam patuljaka, maćeha, lovac, princ
Snjeguljica – je lijepa djevojka rumenih obraza, puti bijele poput snijega i tamne kose. Pored toga što je lijepa ona je i dobra osoba. Kada mora pobjeći iz dvorca zbog zlih namjera kraljice, otići će daleko u šumu i tamo upoznat nove prijatelje, vrijedne i dobre patuljke. Bez obzira na brojne probleme, Snjeguljica će se na kraju spasiti zahvaljujući ljubavi i pravom prijateljstvu. Snjeguljica je rano ostala bez majke, a njeno mjesto uzela je zla maćeha. Ipak, maćeha nije pokvarila Snjeguljičino dobro srce. I u najgorim životnim trenucima ona je zadržala svoj optimizam. Kada je bila primorana bježati kroz šumu i zauvijek napustiti dom, vjerovala je da će se sve stvari riješiti. I jesu. Kod patuljaka je pronašla novi dom i nove prijatelje. Brinula se o njima kao da su joj braća. Bila je marljiva i ništa joj nije bilo teško napraviti. Ipak, u svoj toj svojoj dobroti, bila je i pomalo naivna, pa ju je vještica uspjela nasamariti. Zbog toga umalo nije umrla. Ipak, sve se na kraju riješilo i ona je živjela sretno do kraja života.
Sedam patuljaka – patuljci su simpatični mali ljudi i vrijedni radnici koji svaki dan odlaze u rudnik. Jednostavni su i čistog srca, a to su dokazali kada su prihvatili Snjeguljicu kao da je jedna od njih. Štoviše, jako su je voljeli jer se dobro brinula o njima. Prihvatili su je kada joj je pomoć bila najpotrebnija. Pokušali su je zaštititi od ostalih opasnosti, ali u tome nisu posve uspjeli. Patuljci su svaki dan marljivo radili u rudniku i ništa im nije bilo teško. Bilo im je puno lakše kad ih je Snjeguljica svaki dan dočekivala s ručkom. Bili su silno uplašeni kad su je vidjeli mrtvu. Bili su tužni i jedva su se oprostili s njom. Zato možete zamisliti koliko su bili sretni kad je Snjeguljica ponovno oživjela!
Maćeha – je zla i sebična osoba koja voli samo sebe. Imala je potrebu svaki dan slušati kako je lijepa i najbolja kraljica. Ali kada je ogledalce reklo po prvi put da je Snjeguljica najljepša, kraljica to nije mogla podnijeti. Odlučila se na strašan plan da ubije Snjeguljicu, ali zahvaljujući dobroti lovca kao i pomoći patuljaka, u tome nije uspjela. Na kraju je stradala zbog svoje zloće jer se takva sebičnost mora nekako kazniti. Maćeha je bila arogantna i mislila je da je njen izgled najvažnija stvar na svijetu. Pomisao da ima netko ljepši od nje ubijala ju je. Bila je toliko zločesta da je pokušavala baš sve da se riješi Snjeguljice. Ali na kraju je i sama stradala, kako je i zaslužila.
Lovac – je bio vjerni podanik kraljice, ali kada je morao izvršiti naredbu koju mu je kraljica dala, na kraju je pokazao da u njemu ima malo dobrote i da ne može samo tako oduzeti život. Lovac je zaslužan što je Snjeguljici sačuvan život. Radio je protiv naredbe koju mu je dala kraljica, iako ga je to moglo koštati života. On je jednostavno znao što je ispravno, a što ne, pa postupio prema naređenju svoga srca, a ne zapovjedi. On je dokaz da su nekada naredbe i pravila pogrešni i ne trebamo ih slijepo slijediti ako se protive onome što osjećamo u svome srcu.
Princ – je lijepi mladić koji je prolazeći kroz šumu naletio na patuljke kako čuvaju stakleni lijes u kojem je ležala prekrasna djeva. Odmah se zaljubio u nju i bilo mu je jako žao što je djevojka umrla. Princ nije mogao odoljeti takvoj ljepoti i morao ju je poljubiti. To je bilo dovoljno da se ona probudi i ispljune komad jabuke koji joj j zapeo u grlu. Da to nije učinio, Snjeguljica bi ostala mrtva. Tako je njoj po drugi put bio spašen život. Nakon što se Snjeguljica probudila kraljević i ona su se vjenčali.
Bilješka o piscu
Braća Jacob i Wilhelm Grimm jedni su od najpoznatijih njemačkih pisaca bajki. Postali su slavni nakon objavljivanja zbirke “Dječje i obiteljske priče” (Kinder – und Hausmärchen). Zbirka je prvi put objavljena 1812. godine, drugi svezak je objavljen dvije godine kasnije, 1814. godine.
Jacob Ludwig Karl stariji je brat rođen 1795., a mlađi brat Wilhelm Karl Grimm 1805. u mjestu Hanauu u blizini Frankfurta. Djetinjstvo su proveli u malom gradu Steinauu. Školovali su se u Friedrichs Gymnasium nakon čega su upisali pravo na Sveučilištu Marburg. Jedan i drugi brat su se bavili filologijom i lingvistikom.
Ubrzo su se počeli zanimati za istraživanja i sakupljanje njemačke narodne književnosti. Nakon smrti majke, Jacob je počeo raditi kao bibliotekar. Wilhelm i Jacob su počeli sve više vremena posvećivati sakupljanju bajki i drevnih legendi koje su bile prenesene usmenim putem.
Pored istraživanja narodnih priča Jacob i Wilhelm su bili i politički angažirani. U periodu od 1837. do 1841. poznatoj braći su se pridružila petorica kolega sa Sveučilišta u Göttingenu. Uskoro su postali poznati kao Göttingenska sedmorka koja se bunila protiv kralja Ernesta Augusta I. od Hanovera, optužujući ga da je kršio ustav. Kralj ih je uskoro potjerao sa sveučilišta.
Tri godine su proveli u progonstvu u Kasselu sve dok ih pruski kralj Friedrich Wilhelm IV. nije pozvao da mu se pridruže u Berlinu. Odmah nakon dolaska kralj ih je angažirao da napišu Njemački rječnik “Deutsches Wörterbuch”, s 33 sveska i težine 84 kg. Rječnik je predstavljao stvaranje modernog njemačkog jezika, a koji se i danas smatra autoritetom kada je u pitanju njemačka etimologija. Na rječniku su braća radila sve do svoje smrti.
U Berlinu su živjeli 20 godina i u to vrijeme objavili “Male zapise”, a potom i prvo izdanje “Povijest njemačkog jezika”.
Pretpostavlja se da je Jacob iznio germansku glasovnu promjenu poznatiju kao Grimmov zakon. Prvi ju je primijetio filolog Rasmus Kristian Rask, a koja se smatra prvim otkrićem glasovne promjene.
Wilhelm je umro 1859. godine, a stariji brat Jacob četiri godine kasnije.
Prvu kolekciju priča objavili su 1812. godine. U njoj se nalazilo 86 priča, a kroz ponovna objavljivanja broj je tijekom četrdeset godina narastao na preko 200. Najpoznatije bajke braće Grimm su: “Zlatna guska”, “Pepeljuga”, “Ivica i Marica”, “Vuk i sedam kozlića” i mnoge druge.
Godine 2005. UNESCO je uvrstio zbirku “Bajke za djecu i dom” na popis nematerijalne kulturne baštine.
Autor: S.Š.
Odgovori