Pretpovijesna književnost uključuje staroegipatsku književnost, mezopotamsku, staroindijsku i starohebrejsku književnost. Ponekad se pretpovijesna književnost ubraja i u klasičnu ili antičku književnost.
Pretpovijesna književnost obuhvaća književnost od razvoja prvog pisma u zemalja velikih civilizacija (Egipat, Indija, Mezopotamija, Palestina, Perzija) pa sve do književnosti Srednjeg vijeka.
Staroegipatska književnost
Staroegipatska književnost prvi put se pojavila još u 25. stoljeću prije Krista i trajala je sve do 20. stoljeća prije Krista. Obuhvaćala je prostor današnjeg Egipta. Ovu književnost čine tekstovi sarkofaga, piramida i Knjiga mrtvih. Također, sačuvane su i himne, pjesme, tužaljke kao i prabajke i prapriče.
Mezopotamska književnost
Pretpostavlja se da mezopotamska književnost započinje Hamuraijevim zakonikom za kojeg se smatra da je književni tekst. Za ovu književnost najpoznatiji je “Ep o Gilgamešu” koji je pronađen u 19. stoljeća, a smatra se da datira iz razdoblja od 20. do 18. stoljeća prije Krista. Veliku važnost ovdje imaju i Enuma Eliš, ep o kozmogoniji i teogoniji.
Starohebrejska književnost
Starohebrejska književnost posvetila je svoje vrijeme proučavanju Biblije. Biblija se promatra kao antologija ove književnosti jer se sastoji od raznih stilova i rodova.
Staroindijska književnost
Staroindijska književnost obuhvaća svete knjige znanja, “Vede”, koje datiraju iz 15. stoljeća prije Krista. Obuhvaćaju i Rg-vedu, Jađur-vedu, Sama-vedu i Atharvavedu. U ovu književnost ubrajaju se i epovi “Ramajana”, “Mahabharata” i zbirka “Pančatantra”.
Odgovori