Množina je gramatički pojam kojim označavamo količine bića, predmeta, pojmova i pojava. Množinu još zovemo i plural, a jedna je od pojava osobine broja. Naime, broj je ključan jer njime razlikujemo radi li se o jednom biću, pojmu, predmetu i pojavi ili o većoj količini predmeta, pojava, bića i pojmova. Riječi kojima označavamo množinu obično završavaju slovom -e ili -i. Postoje i slučajevi kada riječi u množini završavaju s dužim slovom -a.
Radi li se o promjenjivim vrstama riječi, one imaju poseban oblik, a to su na primjer riječi kao što su imenice, imenuju, imenicama i tako dalje. Postoje slučajevi da neke imenice nemaju jedninu, već samo množinu, na primjer imenica – novac. Kod nekih imenica množina se tvori od potpuno drukčije riječi nego jednina, kao na primjer imenica čovjek, koja je u množini – ljudi.
Množinom ističemo skromnost i vlastiti položaj.
Primjeri množine
psi
stanovi
mobiteli
televizori
tipkovnice
vikendice
prozori
vrtovi
koturaljke
prilike
Množina je u većini indoeuropskih jezika uz jedninu samo jedini gramatički broj. U većini jezika kod množine se dodaje nastavak na jedninu pa tako u engleskom jeziku dodajemo sufiks -s, -es ili -ies na jedninu. Svi jezici Europe gledajući gramatiku imaju množinu, a množinu nemaju japanski, kineski, korejski i neki drugi istočnoazijski jezici.
Odgovori