Kod pisanja lektire važna stavka je i karakterizacija likova. Književni likovi su obično ti koji određuju samu radnju i autori često kroz njih opisuju neki važan događaj u knjizi. Na početku valja ispisati sve likove te odrediti glavne i sporedne likove. Glavni lik onaj je oko kojeg se vrti cijela radnja dok su sporedni likovi oni koji su u nekom odnosu s glavnim likom.
Karakterizacija ili analiza likova znači opisati fizički izgled likova, njihove misli, osjećaje i stavove… Kod karakterizacije likova dobro je navesti i citate kako bi potvrdili vjerodostojnost tvrdnje i dali lektiri još veći i bolji značaj.
Postoji više vrsta karakterizacije likova, a bitno je proći sve kako bi bili sigurni da smo obuhvatili sve fizičke, psihološke, moralne, socijalne i jezične karakteristike lika.
Karakterizacija likova
1. Fizička karakterizacija lika
Kod fizičke karakterizacije opisujemo vanjski izgled likova. Opisujemo izgled tijela (boja kosa, očiju, građa tijela) te eventualno stil odijevanja ako ga je autor spomenuo. Zavisno od književnog djela, autor neće uvijek spomenuti vanjski opis ili fizičke karakteristike lika, ali ako je u knjizi spomenuto, valja i napisati.
2. Psihološka karakterizacija
Opisujemo unutarnji život osobe, njegove misli, osjećaje, svijest i podsvijest. Također usredotočimo se na ponašanje lika, na njegov odnos prema životu i prema drugim likovima iz knjige te općenito na njegovo raspoloženje. Kod psihološke karakterizacije odgovorite na pitanja i kakav je životni stav lika, njegov svjetonazor te koji su njegovi sukobi i unutarnji problemi s kojima se bori.
3. Moralna ili etička karakterizacija
Ova karakterizacija lika govori nam o etičkim ili moralnim osobinama lika, kako se lik ponaša i odnosi prema drugima, što nam govori njegova savjest i kako se odnosi prema izvršavanju zadataka. Ovdje valja odgovoriti i je li lik pošten ili nepošten, laže li, je li čovječan, pravedan i hrabar.
4. Društvena ili socijalna karakterizacija
Kod društvene karakterizacije lika analiziramo ga s obzirom na društvo u kojem živi te sagledamo jesu li njegove osobine uvjetovane s obzirom na njegovo mjesto u društvu. Socijalne osobine na koje valja obratiti pažnju su njegov društveni status, imovinsko stanje, porijeklo, status obrazovanja, međusobni odnos lika i zajednice i kako sredina u kojoj živi utječe na njega i njegovo ponašanje. Pokušajte saznati i njegove stavove o životu i svijetu koji ga okružuje.
5. Jezična ili govorna karakterizacija
Iz govora lika saznajemo u kojem području lik živi, govori li lik zavičajnim dijalektom, koristi li žargone te ima li neki poseban stil kojim se izražava. Upoznajemo lik s obzirom na njegovo podrijetlo.
Dobra i cjelovita karakterizacija lika uključuje sve ove točke karakterizacije lika. U nekim književnim djelima nećemo saznati sve točke pa je jedino tada dopušteno njihovo izostavljanje.
Odgovori