Formalizam je po svojoj općoj definiciji praksa koja se drži isključivo propisanih, pa time često i tradicionalnih formi. Ovaj pojam označava ne samo isključivo nego i pretjerano držanje forme te davanje prevelikog značaja kod konstrukcije umjetničkog djela, ponekad na štetu njegova izraza ili sadržaja jer se veći značaj daje obliku nego smislu djela.
U formalizmu prednost ima vanjština, konvencionalni načini i sve ono što je vidljivo. Formalizam u općem smislu znači i doslovno shvaćanje i prihvaćanje svih zakona, okvira i propisa, čak ako to utječe na ostvarivanje njihova stvarnog cilja ili smisla, što se najčešće vidi u umjetnosti pa tako i književnosti.
Formalistička djela su, upravo zbog svoje forme, najčešće mnogo više objektivna i nedostaje ima osoban pristup autora u sadržaju djela. Zadovoljenje forme uzima danak u inovativnosti književnog ostvarenja i često negativno utječe na njegovu ideju, ali i svježinu izraza i sadržaja.
Formalizam u književnosti označava sva književna pravila, okvire i odrednice kojima teorija književnosti uspostavlja formu djela. To zakoni, koji i danas djeluju unutar formalističkih struktura, doneseni su početkom 20. stoljeća.
Najpoznatiji oblik formalizma je ruski formalizam, razvijen u prvim desetljećima 20. stoljeća u moskovskim književnim krugovima, od strane tadašnjih lingvista, pjesničkih i proznih teoretičara i stilističara. Ova tip formalizma je u svom začetku skrenuo pažnju čitatelja od značenja djela, veličanjem značaja jezičnog aspekta i izraza naspram ideja i samog sadržaja.
Na ruskom formalizmu se dvadesetih godina 20. stoljeća razvila i Praška škola, a šezdesetih godina Tartuska škola. Tada se formalizam razgranao u strukturalizam i semiotiku, pa su počeli izlaziti i zbornici formalističkih radova diljem svijeta, a najviše u SAD-u, Francuskoj i Njemačkoj.
Pojam formalizam dolazi od latinske riječi formalis koja se razvila u njemačku riječ formalismus, a znači upravo formu.
Odgovori