Diskurzivni književni oblici temelje se na razmišljanju i govoru, a povezuju elemente epike, lirike i drame sa znanstvenim izrazom. Diskurzivni književni oblici teže poučavanju.
Dolaze kroz eseje, putopise, dnevnike, memoare, autobiografiju, biografiju i umjetničku reportažu.
Esej je kratka prozna vrsta što znači da se odvija u slobodnom i nepovezanom stihu. Esejom možemo obraditi raznu tematiku iz života i znanosti, a temelji se na vlastitom zaključivanju i razmišljanju, a postoji i mogućnost umjetničkog oblikovanja teksta. Njime se prenosi osobni stav onoga tko piše. U eseju se mora razraditi postavljeni problem o kojem se piše te iznijeti vlastito izlaganje i zaključak. Uz to, moraju biti prisutne i filozofske i znanstvene vrijednosti. Najčešće su kroz esej obrađene teme povezane s književnošću.
Putopis je prozna književna vrsta kroz koju autor slobodnim pisanjem opisuje putovanja i izgled zemalja. Kroz umjetničko oblikovanje on zapisuje svoja razmišljanja, dojmove i zapažanja te sve ostalo što mu se dogodilo na putovanju. Dijeli se na zabavni i poučni putopis.
Dnevnik je prozna književna vrsta kojom autor zapisuje događaje kronološkim redom, onako kako su se dogodili. Uz to, on iznosi svoj vlastiti stav na temelju njih i iznosi svoje viđenje osoba i događaja. Dnevnik se može pisati u nekom kraćem vremenskom razdoblju, a može biti i duže. Oni imaju veliku vrijednost jer da ih nema, ponekad ne bi mogli saznati istinu o nekom događaju.
Memoari su književna vrsta uz pomoć koje autor prenosi svoje uspomene i sjećanja na ljude ili događaja koji su ga okruživali u trenucima života. Autor opisuje jedan događaj, niz događaja ili susret s nekom ličnošću.
Autobiografija je vrsta književnog teksta u kojem autor opisuje svoj vlastiti život. Moglo bi se reći da je ona životopis napisan od samog autora.To je jedan oblik biografije koja je pisana onako kako je nastala, u prvom licu. Jedna od najpoznatijih autobiografskih djela književnosti su: “Život i priključenija” autora Dositeja Obradovića, zatim “Moje življenje” Ivana Cankara, “Moj život” Vlaha Bukovca i mnoge druge.
Biografija ili životopis vrsta je književnog teksta kojim se opisuje i prikazuje život poznate osobe. Razlikujemo poslovni životopis od biografije. Poslovni životopis navodi mjesto i datum rođenja osoba, datum smrti (ako je osoba umrla), školovanje i obiteljske i poslovne događaje koji su obilježili život osobe. S druge strane biografija mnogo dublje zadire. U biografiji su opisane ljudske vrline i mane, motivi koji čovjeka opisuju, problemi s kojima se suočio te osjećaji. Biografija može biti poučna, smiješna (komedija), a može biti i drama. Ako je napisana šturo radi se o poslovnoj biografiji.
Prve biografije nastala su u dalekoj prošlosti. To su priče iz Egipta, Babilona i Asirije koje su prenesene kroz na primjer Bibliju i Ep o Gilgamešu. Mnogo je takvih priča nastalo tijekom prošlosti, a one nam govore o prorocima, kraljevima i poglavicama. Danas su posebno zanimljive biografije o poznatim ličnostima, glumcima, političarima ili sportašima.
Umjetnička reportaža je novinsko izvješće reportera o događaju, pojavi ili temi na temelju prikupljenih informacija s terena. Ovisi o reporteru koliko će ona biti umjetnička. Zavisi koliko će reporter svoj tekst izložiti na umjetnički način.
Odgovori