Cenzura u općem smislu znači postupak nadziranja i ograničavanja slobode izražavanja. Ona se provodi kako bi se izvršavala kontrola publikacija, medija, zabavne literature i slično, a sve kako bi se spriječilo nanošenje štete interesima vlade, države, nekih elita ili društvenih normi. Cenzura se može provoditi u skladu sa zakonom i javno, ali i ilegalno ili tajno, a izražava se kroz uništavanje nepoželjne literature ili nekog medijskog sadržaja, kroz brisanje sumnjivih dijelova, ali kroz mijenjanje sadržaja, izvrtanje konteksta ili falsificiranje.
Cenzura može biti preventivna ili suspenzivna. Preventivna cenzura je ona koja se provodi prije nego sadržaj izađe u javnost. Najčešće se to događa u državama gdje se sadržaj ne može objaviti bez da prođe korekturu i odobrenje cenzora. Suspenzivna cenzura provodi se nakon objavljivanja, primjerice povlačenjem sadržaja ili njegovim naknadnim uništavanjem ili zatvaranjem. Ova cenzura provodi se ako je objavljivanje nekog sadržaja zakonski zabranjeno, a ono se ipak provelo. U totalitarnim i policijskim državama možemo vidjeti i krajnji, rigorozni oblik cenzure koja se naziva autocenzurom.
Cenzuru književnih djela prvu su uveli crkveni koncili 325. godine. Učinili su to kako bi zabranili neke dogmatski neispravne tekstove, koje su smatrali heretičkim spisima. U srednjem vijeku ova se praksa nastavila i pojačala. Vršila se cenzura rukopisa, a ako bi neki takav rukopis ipak bio printan, on bi se na kraju spalio.
Kasnije cenzuru više nije vršila samo Crkve, već i državne vlasti, provodeći ne samo političku cenzuru, već i kulturnu i moralnu. Cenzura se vrši i danas, najčešće kod literarnih ili medijskih sadržaja koji se smatraju neprimjerenim za javnost. Filmska cenzura jedna je od najčešćih, a provodi se svugdje, ponajviše u Kini, ali čak i u demokratskim državama poput SAD-a.
Odgovori