Davidijada obrađena lektira Marka Marulića. Lektira sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu likova i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudjelovanje u … [više]
Marko Marulić
Marko Marulić (1450.-1524.) napisao je prvi hrvatski ep "Juditu", a smatra se ocem hrvatske književnosti.
Rođen je u Splitu u splitskoj plemićkoj obitelji. Otac Nikola Pečenić bio je patricije i gradski odvjetnik, a majka se zvala Dobrica. Imao je čak sedmero braće i sestara. U Splitu je stekao vrlo široko osnovno obrazovanje, a pravo je studirao u Padovi.
Bavio se odvjetništvom u Splitu i obavljao je sudačku službu. Bio je također aktivan u pomaganju hrvatskim knezovima koji su ratovali s Turcima. Povremeno je i putovao u Veneciju i Rim, a neko je vrijeme boravio i na Šolti.
Pronađeni su podaci da se bavio slikarstvom, arheologijom, proučavao je povijest Splita i Solina te razne crkvene spise.
O privatnom životu Marka Marulića ne zna se puno. Postoje podaci da je nakon navršene šezdesete godine otišao iz rodnog Splita na Šoltu, ali nakon dvije godine se ponovo vratio u Split. Tamo je i umro.
Napisao je religiozno djelo i to na latinskom jeziku, naslova " Pouke za čestit život s primjerima svetaca". Ocijenjeno je kao vrlo dobro i zanimljivo.
Uglavnom je pisao religiozna djela i to na latinskom jeziku ("Kritika onih kojih ustvrđuju da je blaženi Jeronim Talijan", "Komentar antičkih natpisa").
Poznat je po epu "Juditi" koju je napisao 1501. godine, a objavljena je u Mlecima 1521. godine. Sljedeći ep koji je napisao imao je naziv "Suzana", no on nije bio ni približno toliko značajan kao Judita.
Judita
Judita obrađena lektira Marka Marulića. Lektira sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu likova i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudjelovanje u … [više]
Molitva suprotiva Turkom
Doba renesanse mnogi nazivaju prvim modernim razdobljem hrvatske književnosti. Iako su temeljna estetska i poetska načela ovog doba bila oponašanje vrijednih uzora i oblikovanje harmonične forme, protuturska književnost … [više]