Anakronizam najčešće označava neku ideju koja je posve zastarjela i nimalo nije primjerena za vrijeme za koju se predlaže. Na primjer, ako netko kaže da sve žene trebaju biti isključivo domaćice, tu izjavu smatrat ćemoanakronizmom. Ali anakronizam ne mora biti samo ideja, već i neka osoba, način ponašanja, neka stvar, običaj ili događaj, ali važno je da ona stavljena u krivo vrijeme ili u epohu u koju ne pripada.
Anakronizmom nazivamo i stvari koje se pojavljuju u umjetnosti ili književnosti u vremenu u kojem ne bi trebale postojati, pa u takvom djelu primjećujemo nepravilnost u kronološkom uređenju. Na primjer, ako u knjizi čija se radnja događa u budućnost, a likovi još uvijek koriste isključivo fiksne telefone, njih ćemo smatrati anakronizmom.
S obzirom na vrijeme u kojem se anakronizam pojavljuje razlikujemo njegova dva tipa – parakronizam i prokronizam:
Parakronizam označava bilo što se pojavljuje u određenom vremenu gdje zapravo ne pripada, iako ne nužno da se u tom vremenu ne može i pronaći. To ne vrijedi samo za stvari ili pojave, već i na jezične izraze, filozofske ideje, glazbene stilove, običaje ili odjeću…. bilo što se čini kao da ne pripada prikazanom vremenu.
Prokronizmom se smatra bilo koja ideja, stvar ili slično koju pronalazimo u prikazu nekog vremena, iako u to vrijeme još nije bila (ili uopće nije) izumljena, stoga je nemoguće da je tada postojala. Primjer za to je dugačak stol sa slike Posljednja večera Leonarda da Vincija, koji se u vrijeme Krista još nije počeo koristiti. Primjere ove vrste anakronizma možemo primijetiti u filmovima čija se radnja događa u prošlosti, a ipak, likovi upotrebljavaju riječi i izraze iz modernog jezika, često i slenga, koje se u to vrijeme nikako nisu upotrebljavale.
U umjetnosti ili književnosti anakronizmi upućuju na to da djelo nije vjerodostojan prikaz vremena o kojem govori, pogotovo ako ne govori o nekoj alternativnoj stvarnosti, već se trudi da prikaže stvarno vrijeme. Umjetnik mora paziti na autentičnost stvari, pojava, pa čak i jezika vremena koje predstavlja, jer će se sve suprotno tome smatrati anakronizmom. Ipak, anakronizmi u jeziku, posebice u književnosti i filmu, nekada su i poželjni, jer moderan bi čitatelj teško mogao razumjeti izraze i riječi iz nekih prošlih vremena, s obzirom na to da se jezik uvelike mijenjao kroz vrijeme.
Najbolju definiciju općenitog anakronizma možemo dobiti ako pogledamo porijeklo te riječi. Ona dolazi od grčke riječianakhronismos, što znači “koji je u pogrešno vrijeme”. Dakle, ta riječ označava sve ono što je pogrešno smješteno u nekom vremenu.
Odgovori