Roman struje svijesti je vrsta romana koja napušta fabulu i uvodi pripovjedača u prvom licu. On monologizira vlastiti umjetnički unutrašnji svijet, a njegovi najvažniji engleski predstavnici jesu Virginia Woolf sa svojim djelom Gospođa Dolloway iz 1925. godine. Zatim James Joyce sa svojim djelom Uliks iz 1922. godine i predstavnik američke književnosti William Faulkner sa svojim djelom Krik i bijes iz 1929. godine.
Roman ideja
Smatra se da roman treba osloboditi, ne smije više biti toliko podčinjen stvarnosti, u njega treba ući sve. Predstavnik ove vrste moderne proze i romana jest pisac francuske književnosti Andre Gide. Njegovo djelo pod nazivom Krivotvoritelji novca označilo je roman ideja, a napisano je 1925. godine.
Djela Franza Kafke
Djela Franza Kafke zauzimaju posebno mjesto u tadašnjoj književnosti. Njegova djela Proces iz 1914., Dvorac iz 1922. i Preobražaj iz 1916. godine obilježila su njemačku književnost. Njegovu prozu karakteriziraju hermetičnost, struktura paradoksa, fikcionalna stvarnost, svijest o krizi tadašnje kulture i umjetnosti. Prevladava osjećaj otuđenosti od ostatka svijeta.
Filozofski roman
Kod ove je vrste moderne proze filozofija pretočena u književno djelo. Egzistencijalizam Jean-Paula Sartrea i njegove Mučnine iz 1938. godine, zatim filozofija apsurda Alberta Camusa i njegovog Stranca te Thomasa Manna i njegove Smrti u Veneciji iz 1912. godine.
Socijalistički realizam
Književnost je u službi ideologije, socijalističke i komunističke. Predstavnici su uglavnom iz ruske književnosti, a najpoznatiji su Aleksandar Fadjejev, Fjodor Glakov, Nikolaj Ostrovski. Posebno mjesto u ovom razdoblju pripada Mihailu Šolohovu i njegovom romanu Tihi Don koji je napisan 1928. godine. Izašao je 1940. godine.
Književnost izgubljene generacije
Ovdje je bila prisutna realističko-naturalistička, odnosno gotovo brutalna vizija stvarnosti. Predstavnici u američkoj književnosti bili su jedni od najpoznatijih književnika, Ernest Hemingway i John Dos Passos.