Humanizam je poznat kao europski pokret koji se javlja krajem srednjeg vijeka i to na polovini 14. stoljeća. Radi se o pokretu koji uvodi novi svjetonazor, a sve što postoji, tu je samo zbog čovjeka i sve što postoji mora služiti samo čovjeku.
Humanisti su poznati po tome što kritički istražuju svijet oko sebe te ne vjeruju ničemu što nije dosada bili ispitano. Svi se humanisti služe latinskim jezikom, a svako novo saznanje u nove zemlje prenose zahvaljujući nadnacionalnom jeziku.
U humanizmu je ideal predstavljao čovjek poznatiji kao homo iniversalis koji je težio tome da preispita uvjerenja koja postoje dugo. Takav ideal je promovirao i Leonardo da Vinci poznatiji kao umjetnik, znanstvenik, praktičar i inovator. Među poznatijim humanistima se navode Erazmo Roterdamski te Thomas Moore.
Pojam humanizma se veže uz temelje obrazovanja poput studia humanitatis što podrazumijeva učenje latinskog jezika, grčkog jezika, pjesništva, retorike, filozofije, povijesti te gramatike.
Humanizam je u književnosti predstavljao pokušaj da se oživi mistični duh antike, a najviše se koristio heksametar, safička strofa, heksametar te alkejska strofa. Tada postaju važni motivi klasične mitologije.
U to isto vrijeme se razvija književnost na narodnim jezicima gdje su u književno stvaralaštvo uključeni elementi iz narodne tradicije. U svemu tome se stvaraju temelji nacionalnih jezičnih standarda.
Humanizam se prvo oblikovao u Italiji, a tamo su se javila i tri književnika čije stvaralaštvo obilježava razdoblje na prijelazu iz srednjeg vijeka u renesansu. To su Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio te Dante Alighieri.
Francesco Petrarca je napisao “Pastirski spjev”, brojne rasprave “O samotnom životu”, O pomoćima u dobroj i zloj sreći” te “O redovničkoj dokolici”. Giovanni Boccaccio je književnu slavu stekao “Dekameronom”.
Dante Alighieri je bio najveći talijanski nacionalni pjesnik. Njegovo djelo je “Božanstvena komedija”, religiozno-didaktičko djelo sastavljeno od: Pakla, Čistilišta i Raja. Sva tri djela sadrže po 33 pjevanja.
Autor: S.Š.