Satir iliti divji čovik obrađena lektira Matije Antuna Relkovića. Lektira sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu likova i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno … [više]
Matija Antun Relković
Matija Antun Relković rodio se 6. siječnja 1732. godine u Svinjaru koje se danas zove Davor. Njegov otac tamo je bio u službi kao krajiški kapetan. Svoje prvo obrazovanje stekao je u Cerniku u franjevačkom samostanu.
Postoje dva različita izvora o tome gdje je nastavio svoje daljnje obrazovanja. Prema jednoj, on je svoje školovanje nastavio u Mađarskoj, dok je prema drugoj, kojoj je izvor bio njegovo djelo "Satir", obrazovanje nastavio u jednom od slavonskih franjevačkih samostana.
Kada je imao samo šesnaest godina, otac je odlučio da je vrijeme da krene u vojsku i završi školovanje. Brzo je napredovao pa je do mirovine bio došao do čina kapetana. Kao časnik bio je više mjesta slavonske Vojne krajine.
Bio je i u sedmogodišnjem ratu (1756.-1763.), a pri kraju 1757. godine bio je zarobljen u Frankfurtu na Odri. Za vrijeme zarobljeništva bio je smješten kod čovjeka koji je imao dobro opremljenu knjižnicu u svojoj kući.
Iako u zarobljeništvu nije ostao dugo, ono je na njega bitno utjecalo. Naučio je francuski jezik, a i knjižnica njegovog domaćina mu je uvelike pomogla.
Kada se vratio iz zarobljeništva još je dva puta bio na ratištu, a bio je i ranjen. 1785. godine dobio je plemićki naslov von Ehrendorf od Josipa II. 1786. godine otišao je u mirovinu koju je provodio u Vinkovcima, a umro je 7. siječnja 1798. godine.
Njegovo prvo djelo bilo je "Slavonske libarice s lipimi molitvicami i naukom krstjanskim nakitite", a slijedi ga "Satir iliti divji čovik" koje je izašlo 1762. godine u Dresdenu. Pošto je svih prvih 1500 primjeraka odmah rasprodano, Relković je dao tiskati u Osijeku drugo, prerađeno i prošireno izdanje koje je ovoga puta izašlo pod njegovim imenom.
Ostala njegova poznata djela su: "Nova slavonska i nimačka gramatika", ""Postanak narodne pravice i dužnostih ljudskih iz nje izvirajućih", "Nek je svašta iliti sabranje pametnih riči i kripostnih dila ljudskih".