"Razgovor ugodni naroda slovinskoga" knjiga je koja je bila najčešće objavljivana prije narodnog preporoda. Doživjela je do 1826. godine čak sedam izdanja te se iz tog razloga može reći da se radi o pravom hrvatskom … [više]
Andrija Kačić Miošić
Andrija Kačić Miošić rodio se u ožujku ili u travnju 1704. godine u mjestu Bristu. Prvotno se zvao Antun Miošić. 1751. godine odlučio je svome prezimenu Miošić dodati i prezime Kačić te je time istaknuo pripadnost starom, gospodskom, hrvatskom plemenu.
Iako je za to imao pravnu potvrdu koja je bila ovjerenu od mletačke vlasti, ipak je teško sa sigurnošću potvrditi autentičnost njegova podrijetla. Smatra se da se ovim dodanim prezimenom htio povezati sa starim hrvatskim obiteljima.
U razdoblju između 1714. i 1716. godine došao je u zaostroški franjevački samostan i to zbog utjecaja ujaka Šimuna Tomaševića koji je kasnije postao provincijal Bosne Srebrene. Tamo je stekao temeljnu školsku naobrazbu, odnosno naučio je čitati, pisati, računati te hrvatsku, talijansku i latinsku gramatiku.
1720. godine završio je početni kurs te je ušao u franjevce. Od tog trenutka mijenja ime u Andrija i 1721. godine odlazi na više škole. Studirao je teologiju i filozofiju, no ne zna se točno gdje. Neki smatraju da je to bilo u Osijeku dok drugi tvrde da se radi o Budimu.
Nakon završenog studija vratio se u rodni kraj i 1730. godine zaposlio se u zaostroškom samostanu kao lektor filozofije. Ubrzo je otišao u Šibenik gdje se zaposlio na Teološkom studiju gdje je predavao desetak godina.
U razdoblju od 1745. do 1750. godine bio u Sumartinu na Braču gdje je radio kao učitelj u samostanu te gvardijan. 1750. godine vratio se u Zaostrog gdje je zadnjih desetak godina svoga života posvetio književnom radu. Putovao je po Dalmaciji, a godinu dana proveo je i u Veneciji. U Veneciji je prikupljao građu za djelo, sastavljao nova djela te sređivao postojeća.
U Veneciji su mu izašla djela: "Elementa peripathetica", "Razgovor ugodni naroda slovinskoga" i "Korabljica, pisma svetoga i svih vikova svita događaji poglavitih".