Tričave pjesme obrađena lektira Paje Kanižaja sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu pjesama i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudjelovanje u … [više]
Pajo Kanižaj
Pajo Kanižaj rođen je u Đelekovcu pokraj Koprivnice 1939. godine. Bio je značajan hrvatski književnik i pjesnik, najpoznatiji po svojim pjesmama i prozi za djecu i mlade, pisane žargonom ili na kajkavštini.
Od svoje pete godine Kanižaj živi u Koprivnici, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirao je Filozofskom fakultetu u Zagrebu, te i nakon studija ostao živjeti u glavnom gradu. Uređivao je satirični časopis Paradoks i časopis Žalac, a onda i humorističnu rubriku Semafor u novinama Studentski list, Vjesnik i Večernji list. Osim u novinama, Kanižaj jer radio i na Hrvatskog televiziji, gdje je uređivao mnoge zabavne emisije, humoristične serije, a najčešće serije upravo za djecu.
Za djecu i omladinu Pajo Kanižaj je napisao 42 slikovnice u stihu. Pisao je televizijske i radijske emisije i čak dva cjelovečernja filma. Napisao je kazališne predstave "E moj Gorane", "Prvi cvjetni rat", "Minica" i "Šarabara", te scenarij za dugometražni crtani film "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" prema romanu Ivane Brlić-Mažuranić. Njegove radio i televizijske drame bile su nagrađivane.
Njegove knjige za djecu su "Bila jednom jedna plava", "Prsluk pucam", "Šarabara", "Zeleni brkovi", "Zdrprmapan", "Zapisi odraslog limača", "Kad sam bio odrastao", "Ta divna čudovišta", "Druge i treće priče", " Prozor u prozu", te zbirke pjesma "3čave pjesme" i "Čudo u djetetu". Njegova djela namijenjena djeci odlikuju se žargonskim govorom, često pomiješan s kajkavskim dijalektom. U tekstu, osim humora i jezičnih igara , primjećujemo i igranje grafičkim simbolima.
Osim za djecu pisao je i za odrasle, najčešće u formi aforizama i to satiričnog tona. Takve su mu zbirke satiričnih priča i aforizama "Na golom otoku", "Jedi bližnjega svoga", "Naprijed u rikverc", "Prometej s Golog otoka" i "Čuvajte mi mjesečinu". Aforizme je pisao i na njemačkom i slovačkom jeziku. Kanižaj je izdao i zbirke pjesama za odrasle, najčešće na kajkavskom jeziku "Kralju Tomislavu", "I onda neš pil", "Osmjesi i podsmjehivanja", te zbirku haiku pjesama "Srhovi".
Pajo Kanižaj je za vrijeme svog književnog stvaralaštva dobio mnogo nagrada, pogotovo za svoje humoristično-satirično stvaralaštvo. Pisao je pjesme koje su bile i nagrađivane i uglazbljene, a za svoje djelo "Bila jednom jedna plava" dobio je nagradu Ivana Brlić-Mažuranić.
Umro je u Krapinskim Toplicama 2015. godine.
Zapisi odraslog limača
Zapisi odraslog limača obrađena lektira Paje Kanižaja sadrži detaljan kratak sadržaj, analizu djela, književne elemente, analizu likova i bilješku o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudjelovanje u … [više]