Roman "Olfi među ženama" nije isključivo namijenjen mlađim uzrastima, iako bi se tako moglo činiti zbog njegove tematike i djela glavnog lika. Sadržaj i bit romana zaokružen je pojmom iskrenosti i autoriteta. Olfi, … [više]
Christine Nöstlinger
Christine Nöstlinger jedna je od najpoznatijih i najpriznatijih austrijskih spisateljica dječjih knjiga i knjiga za mlade.
Rođena je 13.10.1936. godine u Beču, odnosno u Hernalsu, 17. bečkom kotaru. Obitelj u kojoj je odrastala bila je srednjeg radničkog staleža. Otac je bio gorljivi socijalist pa su često bili izloženi raznim teškoćama u doba nacionalsocijalizma.
Christine Nöstlinger je završila umjetnički akademiju, a nakon završetka studija radila je kao novinarka u novinama, na televiziji i na radiju.
1970. godine je započela književnu karijeru kada je objavila knjigu za djecu Die feuerrote Friederike koju je i ilustrirala. Nakon toga, njezina književna karijera je krenula munjevitom brzinom pa je do sada objavila više od 150 knjiga za djecu i mlade.
Njezina najpoznatija djela su: Muž za mamu, Gretica Sackmeier, Olfi Obermeier i Edip, Mačak nije jastučić, Priče o Franzu, Konrad ili dijete iz limenke i mnoge druge.
Nöstlinger svoje likove smješta u svakodnevne situacije te se tako djeca i mladi mogu poistovjetiti s likovima i radnjom. Piše o obiteljskim temama, o prijateljstvu, školi, obrazovanju, odgoju te o slabostima za koje smatra da ih se treba prihvatiti bez osuđivanja. Njezine teme često su neobične za dječje knjige jer se ne libi pisati od buntovnoj djeci, neovisnim majkama i svemu drugome što nije uobičajeno u dječjim knjigama, a ipak je često viđeno.
Nöstlinger se okušala i u pisanju pjesama na bečkom dijalektu kroz koje je izrazila svoje mišljenje o politici i društvu koje je okružuje. Najpoznatija trilogija bila je O najsiromašnijim ljudima.
Udavala se dva puta, a iz brakova ima dvije kćeri. Iako naglašava kako se nikada nije htjela udavati, u to vrijeme je bila primorana na to jer žena nije mogla opstati kao samohrana majka. U to vrijeme neudana žena nije imala pravo na nikakvu podršku pa čak niti na zdravstveno osiguranje.
Knjige ove cijenjene austrijske spisateljice prevede su na 20-ak svjetskih jezika, a u hrvatskim izdanjima možemo pronaći knjige Konrad ili dijete iz limenke i Olfi među ženama.
Za svoj rad dobila je mnoge književne nagrade od kojih su najpoznatije Nagrada Astrid Lindgren i Medalje Hans Christian Andersen.
Deklarira se kao feministica, no ne ona klasična jer, kako kaže, ona ne mrzi muškarce. Smatra da je feminizam potreban kako bi se poboljšala prava žena u društvu.
Živi sama u Beču, u 20. kotaru koji je poznat po migrantima i radnicima. Često se nađe u raspravama s desničarima za koje smatra da nemaju razumijevanje za gospodarstvo i svijet u kojem se nalaze.
2010. godine oboljela je od raka vrata maternice, a prije toga je pobijedila rak dojke.
Konrad ili dijete iz limenke
Roman "Konrad ili dijete iz limenke" na izrazito zabavan i duhovit način prikazuje odnose između djece i odraslih. Zanimljivo je da su u njemu svi likovi prikazani realno, sa svim svojim manama i vrlinama. Odrasli likovi … [više]