Velik broj učenika zazire od analiziranja pjesama jer im se često čine teško shvatljive, nerazumljive i nejasne. Što je autor htio reći u tih par strofa… No, analiza pjesme nije nikakav bauk i nema potrebe smatrati da samo rijetki mogu razumjeti pjesme.
Zavisno od toga imate li slobodu sami izabrati pjesmu ili vam je ona dana, u početku prikupite sav potreban materijal koji će vam pomoći kako biste što kvalitetnije i bolje analizirali pjesmu.
Prije nego krenete s analizom pjesme, prikupite sve o autoru pjesme. Pronađite njegove zbirke pjesama, knjige, članke i sve ostalo što bi vam moglo pomoći. Naime, velik broj pjesama je autobiografskog karaktera ili su napisane u skladu s vremenom kada je autor živio. U takvim materijalima mogli biste pronaći uvode gdje je napisano u kojem je razdoblju autor živio i radio. Istražujte, prikupite materijal i stvorite sami svoju analizu.
Pročitajte već objavljene kritike, eseje i analize koje će vam pomoći da bolje razumijete djelo. Pogledajte školske udžbenike. Možda u njima postoje obrađene pjesme autora čiju pjesmu i vi obrađujete. Pitanja i kritike ispod obrađene pjesme mogu vam pomoći da analizirate i svoju pjesmu.
Pročitajte pjesmu više puta i to po mogućnosti na glas. Čitajući na glas bolje ćete doživjeti pjesmu, ritam i osjećaje koje je pjesnik htio prenijeti. Pripazite na rečenične znakove (točku, zarez, upitnik, uskličnik…), intonaciju i pauzu. Ako nakon prvog čitanja niste razumjeli pjesmu, pročitajte je ponovo. Čitajte polako, stih po stih.
Kada ste pjesmu pročitali više puta, orijentirajte se na naslov. Već naslov pjesme puno toga govori. Obično je on ključan za razumijevanje pjesme.
Nemojte misliti da i male stvari nisu važne. Pjesme su obično kratke i svaku riječ pjesnik je upotrijebio s razlogom. Ako ne znate što neka riječ znači, nemojte je preskakati. Pozabavite se njome, uzmite rječnik stranih riječi i ne idite dalje dok niste odgonetnuli značenje svake riječi.
U pjesmi moramo analizirati situaciju, strukturu i jezik pjesme. Čitajte strofu po strofu i vežite stihove jedan s drugim. Odredite motive pjesme, temu i ideju. Sve to pomoći će vam da otkrijete značenje pjesme.
Pokušajte odgovoriti na pitanja tko je glavni pokretač radnje u pjesmi i kome on govori. Iako se u većini pjesama pjesnik obraća čitatelju, nekada ipak nije tako.
Nadalje, potrebno je odgovoriti gdje je smještena radnja i opisati kratak sadržaj pjesme, odnosno što se događa u pjesmi i o čemu pjesnik pjeva. Usredotočite se na to kakvo raspoloženje vlada u pjesmi i koje emocije pjesnik u nama želi pobuditi.
Odredite rimu, ritam, stil i sintaksu pjesme. Otkrijte kojim je jezikom pjesnik napisao pjesmu te kojim se stilskim figurama služio. Stilske figure otkrit će vam puno o pjesmi. Pokušajte odredite glave riječi u rečenice i saznati kojim se pjesničkim pojmovima pjesnik služio.
Prođete li sve ove točke kod analize pjesme, nema straha da analiza pjesme neće biti dobra. Ako ste neke književne pojmove zaboravili ili ih ne znate, pronađite ih u našoj kategoriji pojmovi.
Odgovori