Književno djelo složena je i jedinstvena umjetnička cjelina koja se sastoji od različitih elemenata. Svi ti elementi usko su povezani i oni čine strukturu književnog djela. Prilikom analize djela i pomnijeg čitanja možemo uočiti i analizirati sve elemente književnog djela te tako djelu dati i ukupnu umjetničku vrijednost.
Da bi djelo razumjeli u cijelosti, moramo prvo razumjeti sve elemente koji se javljaju u jednom književnom djelu.
Važni elementi književnog djela su:
- tema djela
- ideja djela
- motivi
- građa djela
- siže i fabula
- likovi
- kompozicija književnog djela
- oblici pripovijedanja
- jezik i stil
Tema djela govori nam u jednoj rečenici ono o čemu djelo govori. Ona je obično prošireni naslov djela.
Ideja djela je pouka i misao djela koje nam je autor htio prenijeti. Kako bi saznali ideju djela moramo cijelo djelo pročitati i zaključiti što nam je njime pisac htio reći. Kroz književno djelo autor nam prenosi svoje stavove o raznim događajima, ljudima ili pojavama.
Motivi čine jedno književno djelo. Ima ih puno u djelu i svaki od njih veže cijelu priču. Najmanji su dio u knjizi, ali vrlo bitni jer čine fabulu.
Građa književnog djela govori nam kojim je materijalom pisac pisao i stvarao svoje djelo.
Siže je prepričavanje dužih književnih djela onako kako su se dogodili u djelu. Fabula je sažeto prepričavanje književnog djela. U fabuli se koriste detalji koji nam govore o događajima i likovima iz djela. Koristi se kako bi se opisali kraći tekstovi.
Likovi u književnom djelu dijele se na glavne i sporedne. Kroz njih, njihove osjećaje, misli i radnju, autor nam prenosi čitavo djelo.
Kompozicija književnog djela govori nam kako je djelo sastavljeno te kako su svi elementi povezani u jednu cjelinu.
Oblici pripovijedanja mogu biti opisivanje događaja, likova ili mjesta, pričanje o događajima ili likovima (naracija) te dijalog (razgovor više osoba) i monolog (govor jedne osobe).
Jezik i stil književnog djela govori nam kojim je jezikom djelo pisano te koji je stil autor upotrijebio prilikom pisanja (književnoumjetnički, znanstveni i popularnoznanstveni, novinarski, razgovorni i administrativno-poslovni).
Odgovori