Ovu predivnu lirsku ljubavnu pjesmu “Zaljubljen u ljubav” autor Josip Pupačić napisao je ciljem da iskaže osjećaje ljubavi koji su prošli, ali koje je u njemu pobudila jedna voljena žena.
Zaljubljen u ljubav – analiza pjesme
Nakon što smo pročitali pjesmu odmah možemo zaključiti da se radi o lirskoj ljubavnoj pjesmi. Autor stihovima veliča ljubav prema ženi i otkriva svoje osjećaje ljubavi. On je bio zaljubljen u ljubav, što govori i sam naslov pjesme. Iako govori o djevojci koja je u njemu pobudila osjećaje zaljubljenosti, on ustvari govori o sebi i o tome kako se osjeća kada je zaljubljen.
Pjesma je napisana slobodnim stihom, a kao temu možemo odrediti ljubav koju je autor nekad osjećao, ali sada je ona prošla i on jedino ima svoja sjećanja koja je predočio u pjesmi. Kod pjesnika voljena žena pobuđuje njegove osjećaje prema svemu onome što voli, a to su životinje, priroda, sretni, veseli trenuci te njegovo djetinjstvo.
Pjesnik je napisao pjesmu tako da je gradio stih prenošenjem riječi u novi red što nazivao opkoračenjem. Isto tako, prenosio je i jednu riječ u novi stih što nazivamo prebacivanje.
Veliku ljubav prema ženi pjesnik nam je iskazao i približio mnogobrojnim poredbama te slikama prirode – “Volio sam je kao travu i kao jasenje” te sjećanjima na djetinjstvo – “ko uspavanku i majčino buđenje”.
Autor je vezan uz svoje zavičaj, a na temelju prirode iz svog zavičaja on gradi pjesmu. S prirodom je osjetio veliku povezanost i bliskost. Priroda mu daje snagu, radost i svjetlost. Ona je njegov cijeli svijet koji ga podsjeća na svijetle trenutke, a uz nju tako i može usporediti sve ono dobro što se događa u njegovu životu.
On se ne osjeća usamljeno sve dok se može stopiti s prirodom i krajolikom koji ga okružuju.
Na početku pjesme, odmah u prvoj strofi, pjesnik je nam opisuje fizičku ljepotu djevojke radi koje joj se divi. Da bi nam to dočarao, koristio je anaforu:
“u malu djevojku,
u njezine prste nemoćne
u struk kostelje moje zelene”.
Također, djevojku je vrlo često uspoređivao s prirodom, a metaforama nam je otkrio i njezine osobine. Tako je opisuje s vodom divljeg jezera pri čemu možemo zaključiti da je ona tajnovita, zatim da je kao dijete u povojima, što bi značio da je ona nevina i nježna, dok stihom gdje govori da je vitka i brza, možemo zaključiti da mu je neuhvatljiva.
Pjesnik nam je otkrio i da ga je djevojka jako fizički privlačila te je svoju zrelost iskazao uz pomoć poredba.
“Jer se svlačila kao zora
jer se podavala kao svijeća
i otimala kao živica”.
Zaključujemo da je spreman svoj život podijeliti s voljenom ženom te je razmišljao i o obitelji, ali na kraju vidimo da djevojka nije ispunila ono što je očekivao.
Bilješka o autoru
Josip Pupačić rodio se 19. rujna 1928. godine u Slimenu, pored Omiša. Završio je klasičnu gimnaziju u Splitu, a nakon toga otišao je u Zagreb gdje je upisao studij književnosti.
1959. godine primljen je kao asistent na katedru za staru hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U Londonu i Lyonu radio je kao lektor i kao profesor hrvatskog jezika.
Pisao je pjesme koje su bile duboko povezane s njegovim podrijetlom i zavičajem. Pri tome nije pisao o mediternskom krajoliku, već o pripadnosti precima i potomcima te o tome koliko je čovjek povezan uz svoju zemlju.
Također, u pjesmama možemo vidjeti koliko je povezan uz more i koliko mu se divi. To najbolje možemo uočiti u pjesmi “More”.
Svoj pesimizam prema životu zbog smrti tri brata te tragedijama koje su ga zadesile u osobnom i obiteljskom životu najbolje je predočio pjesmom “Tri brata”.
Njegova prva zbirka pjesama “Cvijet izvan sebe” objavljena je 1958. godine, dok se zadnja zbirka zvala “Moj križ svejedno gori” i objavljena je 1971. godine. Godine između te dvije zbirke mogli bismo okarakterizirati kao krizne i to zbog sukoba s nekim društvenim pojavama.
Njegove najpoznatije zbirke pjesama koje je izdao za vrijeme života su: “Mladići”,”Kiše pjevaju nad jablanima”, “Cvijet izvan sebe”, “Ustolićenje”, “Oporuka”.
Nakon njegove smrti izašla su mu još sljedeće zbirke: “Moj križ svejedno gori” te “Uspravan hod”.
23. svibnja 1971. godine poginuo je u zrakoplovnoj nesreći zajedno sa suprugom Benkom i njihovom kćeri Rašljenkom. Avion koji je poletio iz Beograda, zapalio se pri slijetanju na otok Krk u zračnoj luci Rijeka.
Autor: M.L.
Odgovori