Sintaksa je nauk koji proučava rečenicu i odnose između surečenica, rečenica u tekstu i riječi u rečenici. Sintaksa isto tako proučava sintagmatske i paradigmatske odnose u rečenici.
Sintagmatski odnosi podrazumijevaju odnose razmještanja riječi u rečenici i kombinacije gdje je važno da se riječi slažu prema gramatičkim kategorijama kao što su rod, broj i padež.
Paradigmatski ili okomiti odnosi podrazumijevaju odnose među riječima unutar rečenice i one koje bi mogle stajati umjesto tih koji već stoje. Spomenuti odnosi unutar rečenice najbolje se mogu vidjeti na primjeru:
Ivana je došla na ples.
Ona će doći na ples.
Riječi se u rečenici uvijek nalaze u određenom odnosu s drugim riječima, a zbog čega dobivaju i određenu službu. Tako se razlikuje služba subjekta, predikata, objekta, pozicije, priložne oznake i atributa.
Kad se spoje dvije punoznačne rečenice to se zove sintagma. Sastavnice koje su dio sintagme poznatije su kao tagmemi. Tagmemi mogu biti zavisni i glavni. Glavni tagmem se zove određenica, dok je zavisni odrednica.
U sintagmi ukusno jelo, ukusno je odrednica dok je jelo određenica.
Postoje tri vrste odnosa između tagmema. Razlikujemo sročnost, upravljanje i pridruživanje.
Sročnost
Sročnost je odnos gdje glavni tagmem označava imensku riječ poput zamjenice, pridjeva ili imenice, a glavni tagmem je uvijek imenica ili pridjev.
…ledeni sok, plavo nebo, ukusno jelo…
Zavisni tagmemi su ukusno, ledeni i plavo, a glavni su jelo, sok i nebo. U navedenom primjeru odredbenice su pridjevske jer se zavisni tagmem u ovom slučaju odnosi na pridjev.
Sročnost može biti potpuna i nepotpuna, a potpuna sročnost podrazumijeva slaganje u broju, rodu i padežu.
Upravljanje
Upravljanje predstavlja odnos gdje je glavni tagmem glagol, a ponekad može biti obična ili glagolska imenica. Dok je kod sročnosti glavni tagmem na drugom mjestu, ovdje je na prvom mjestu.
…piti vodu, svirati violinu, jesti večeru…
Ovdje je glagol glavni tagmem, a slično je i kada je glavni tagmem imenica ili glagolska imenica.
…pijenje vode, sviranje violine, jedenje večere…
Postoji jako i slabo upravljanje. Kod jakog upravljanja glavna sastavnica određuje gramatički oblik (broj, rod, padež i lice), a u slabom upravljanju glavna sastavnica po značenju određuje koja zavisna sastavnica može stajati uz nju.
Primjer jakog upravljanja je glagol igrati. Takav glagol traži da objekt bude u akuzativu kao npr igrati nogomet. Ne može se reći igrati nogometa. Od svih padeža jedino odgovara akuzativ.
Primjer slabog upravljanja je glagol pričati. Takav glagol ne zahtijeva strogo gramatički oblik dopune, ali ne treba zaboraviti na značenjsko podudaranje.
Pridruživanje
Pridruživanje je odnos gdje službu zavisnog tagmema vrši nepromjenjiva riječ.
…stati vikati, tiho razgovarati…
Služba zavisnog tagmema u odnosu prema glavnome i prema prirodi dijeli spojeve riječi na dopunski spoj, okolnosni spoj riječi i odredbeni spoj riječi.
Odredbeni spoj riječi predstavlja kombinaciju gdje zavisni tagmem određuje glavni tagmem, kao npr. ledeni sok, plavo nebo, ukusno jelo.
Okolnosni spojevi riječi rezultat su pridruživanja ili upravljanja kao npr. sporo trčati, glasno pričati.
Dopunski spojevi riječi predstavljaju odnosi upravljanja gdje je glavni tagmem glagol, a zavisni imenica kao npr. piti vodu, svirati violinu, jesti večeru.
Odgovori