Glagoli su riječi kojima se izriče neko zbivanje, radnja ili stanje. Postoje dva glagolska stanja kojima se izriče odnos između subjekta u rečenici te glagolske radnje. Razlikuju se dva glagolska stanja: radno stanje ili aktiv te trpno stanje ili pasiv.
Aktiv predstavlja sustav glagolskih oblika pomoću kojih se želi pokazati da je radnja usmjerena prema objektu, odnosno da je objekt taj koji vrši radnju.
…Ivan kosi travu. Marko piše pismo…
Pasiv predstavlja sustav glagolskih oblika pomoću kojih se želi pokazati da subjekt nije taj koji vrši radnju, nego je zapravo trpi.
…Ivan je bio nagrađen. Marko će biti pohvaljen…
Glagol je u pasivu obično sintaktički obilježen naspram aktiva, što znači da se tvori pomoću perifrastičnih konstrukcija ili dodavanjem afiksa. Pasiv imaju samo prijelazni glagoli s dva argumenta, a to su subjekt i izravni objekt.
Prijelazni glagoli uz sebe uvijek imaju imenicu ili imensku riječ u akuzativu, a radnja se ostvaruje na određenom predmetu.
…Ivana mazi mačku…
Postoje i neprijelazni glagoli kod kojih se radnja ostvaruje na imenici.
…Policajac stoji na cesti…
Glagol će biti u pasivu kada je subjekt trpitelj radnje, a u aktivu će se nalaziti kada je subjekt vršitelj radnje. Ako je glavni glagol unutar rečenice u pasivu, onda se ona zove pasivna rečenica.
…Marko je bio poljubljen od Anite…
Pasivne rečenice se upotrebljavaju kada vršitelj radnje nije važan ili se može izostaviti.
…Marko biva poljubljen…
U rečenici nije navedeno tko je poljubio Marka.
U hrvatskom jeziku pasiv se sastoji od trpnog glagolskog pridjeva i glagola biti.
…Marko je bio voljen od Anite.
Odgovori