I vi ste jedan od roditelja koji traži rješenje kako pomoći svom djetetu koje ima teškoće u čitanju. Pitate se hoće li vaše dijete jednoga dana samoinicijativno uzeti knjigu u ruke i čitati. Uz dobar pristup i pravovremeno reagiranje to može postati stvarnost. S problemom čitanja suočava se čak 25 posto djece osnovne škole, a broj djece raste svake godine. Na početku važno je znati da većina djece ne voli čitati jer im je ono teško, naporno, dosadno i jer ne razumiju pročitano.
Dakle, kako biste mogli pomoći vašem djetetu, morate znati koji je točan uzrok zašto vaše dijete ne voli čitanje ili ima teškoće s čitanjem. Radi li se samo o tome da ga treba zainteresirati pokušajte s nekim od igara. Ponudite djetetu knjigu po kojoj je snimljen film pa nakon što pogleda film neka pročita knjigu. Na kraju pripremite igre pogađanja u koje ćete uvrstiti i razlike između knjige i filma. Djetetu ponudite knjigu koja je u skladu s njegovim uzrastom i koja je jednostavna za čitanje. Dobar izbor su neki dječji romani koji će sigurno zainteresirati dijete. Takve igra sigurno će razveseliti vaše dijete i potaknuti ga da pročita i sljedeću knjigu.
Osim ovakvih klasičnih i vjerojatno većini poznatih teškoća, kod djeteta se mogu javiti i disleksija i disgrafija. To su specifične teškoće čitanja i pisanja. I dok se kod većine djece u početku školovanja javljaju pogreške koje ne treba odmah povezivati s teškoćama u čitanju i pisanju, kod neke djece su one učestalije i zadržavaju se duže, a dijete ne napreduje.
Ne morate se zabrinuti ako vaše dijete u prvom razredu često griješi, ne stavlja razmake, interpunkcijske znakove, veliko početno slovo i dijakritičke znakove. S vremenom će se kod djeteta koje se uredno razvija te pogreške smanjiti i one neće biti toliko učestale.
No, ako primijetite da dijete ima daleko veće poteškoće s čitanjem, ali razumijevanjem pročitanog, možda biste trebali posumnjati u disleksiju. Ako vaše dijete ima disleksiju ono čita jako sporo, često slovka, zamjenjuje neka slična slova kao što su na primjer slovo f i h ili b i d, često zamijeni red ili slogove. Isto tako, ako vaše dijete ima problema s pisanjem koji se mogu manifestirati kao dodavanje, izostavljanje ili premještanje slova, rastavljeno pisanje riječi gdje to nije potrebno ili sastavljeno pisanje riječi te izostavljanje interpunkcijskih znakova, možete posumnjati u disgrafiju.
Iako se neke od teškoća mogu primijetiti još u vrtiću, većina njih se otkrije tek kada dijete krene u školu. Sumnjate li da vaše dijete ima problema s čitanjem ili pisanjem, svakako se javiti stručnjaku logopedu koji će vam to sa sigurnošću moći reći. Logoped će vašem djetetu ponuditi niz vježbi koje će mu pomoći da problem svlada i da postane sretan školarac.
Odgovori