Jezici su sustav glasovnih znakova koji služi za međusobnu komunikaciju i specifičan je za svaku jezičnu sredinu. Sastoji se od riječi, tonaliteta pomoću kojeg se izgovaraju te riječi i gramatičkih pravila.
Jezik podrazumijeva tri pojma: oruđe za izražavanje misli, jezik koji koristi neka skupina ljudi ili određeni narod te instrument za imenovanje objekata.
Ne postoji suglasnost od strane stručnjaka koliko se jezika govori u svijetu, jer još uvijek ne postoji jasna i određena definicija po čemu se razlikuju dva jezika. Tako su dijalekti jednog jezika sličniji drugom nego nativnom jeziku.
Postoji znanost koja se bavi proučavanjem jezika i podjela, a zove se jezikoslovlje. Jezici se mogu podijeliti na tri grupe: po gramatičkim svojstvima, zajedničkim karakteristikama i srodnosti jezika.
Postoji podjela po srodnosti, a što znači da se srodni jezici stavljaju u istu grupu. Tako će se npr. češki, slovenski i hrvatski svrstati u slavenske jezike koji se potom svrstavaju u indoeuropske jezike.
Postoje i tipološke podjele jezika po složenosti riječi. Razlikujemo: flektivne jezike među koje spada i hrvatski jezik, a gdje se riječi mijenjaju u gramatičkim oblicima, aglutinativne jezike kao što je mađarski, a gdje se riječi stvaraju pravilnim spajanjem čestica i riječi te izolativne jezike poput kineskog, u kojima se riječi sastoje od jednog morfema.
Jezici se mogu podijeliti i na temelju upotrebe osobnih zamjenica, a poznato je kako se one u hrvatskom jeziku ne koriste dok su u engleskom jeziku obavezne.
Jezici se dijele i prema redoslijedu riječi u rečenici. Tako u latinskom postoji redoslijed subjekt-objekt-glagol, a u hrvatskom jeziku subjekt-glagol-objekt.
Jezik se može podijeliti i prema ulogama unutar rečenice. Pojedini jezici jednako označavaju subjekt prelaznog i neprelaznog glagola, a različito objekt prelaznog glagola. Ostali jezici isto označavaju objekt, dok se izdvaja subjekt prelaznog glagola. U nekim se jezicima kombinira jedan i drugi pristup.
Teško je raditi usporedbu jezika jer ne postoje iste kategorije u svim jezicima. Jasno je kako neki od njih nemaju padeže niti iste glasove.
Odgovori